Beagle Köpeği

Beagle kelimesi, kelt kökenli bir kelime olmakla birlikte küçük anlamına gelen bir ifade oluşturmaktadır. Bu nedenle beagle köpeği hoşgörülü bir köpek olarak iyi bir ev arkadaşı ve çocuklara karşı çok hoşgörülü bir canlıdır. Saldırgan bir yapıya sahip olmamakla birlikte her köpek türü ile iyi geçinebilir. Ama kedi gibi evcil hayvanlarla iyi geçiremez.

Çok iyi bir şekilde iz süren bu köpek bilhassa avcı köpekleri olarak da tercih edilmiştir. Bazı kaynaklara göre ismi Fransızcadan da gelmiş olduğu düşünülen bu köpek türü, asıl ismini ise eski İngilizceden almıştır. Kökenleri tam olarak bilinmese de eski çağlara dayanan bu köpek türü milattan önce 400 yıllarına kadar uzanan bir geçmişe sahiptir. Çünkü o dönemlerden kalan tarihi kaynaklarda dahi beagle tarzında köpeklerden bahsedilmektedir.

Bilhassa milattan önceki dönemlerde Roma İmparatorluğu tarafından soyluların tavşan avı gerçekleştirirken kullandığı bu köpek, günümüzde de birçok defa benzer aktiviteler sırasında kullanılmaktadır. Ancak günümüze bakıldığında daha çok evcil bir köpek olarak tercih edilmektedir.

Nasıl Yayılmıştır?

beagle-kopegiTarihte ilk olarak bilindiği dönemlerde özellikle İngilizler ve İskoçlar gibi ırklar tarafından beslenen bu köpek, daha sonrasında Avrupa’da yaylım göstermiştir. Avrupa’da Fransızlar dahil birçok ülkede beslenme özelliği gösteren beagle köpeği sonraki dönemlerde Amerika’ya kadar yayılım göstermiştir. Öyle ki 23 santimetre yani 9 inç bir boya sahip olan bu av köpekleri, avcıların ceplerinde dahi taşıyabildikleri ve küçük çocuklar için takibi sağlamak amacıyla yetiştirilen köpekler olarak da bilinmektedir.

Günümüzde de Avrupa ve Amerika gibi kıtalarda kırmızı geyik ve tilki avlarında koku alma yeteneği ve doğası ile kullanılan köpeklerden birisidir. Bu özellikleri ile birlikte ülkemize kadar ulaşan köpek türü, ılıman iklimlere sahip olan bölgelerde rahatlıkla yaşayarak sağlığını koruyabilmektedir.

Beagle Köpekleri Nasıl Beslenmelidir?

beagle-kopegiGeniş bir bahçeye ve oyun alanına sahip olduğunda beagle köpeği rahatlıkla yaşayabilmektedir. Yeterli egzersiz ile birlikte ev ortamında da rahatlıkla beslenebilir. Küçük ve pratik bir bedene sahip olmaları sık sık evden kaçmalarına ve hareketli olmalarına neden olurken, dünyanın en çok evden kaçan köpek cinsi olarak da bilinmektedir.

Çocuklarla çok iyi anlaşabildiği için çocuklu evlerde rahatlıkla beslenebilir. Yavruluk dönemlerinde protein ve vitamin konusunda yüksek değerler gösteren mamalar tercih edildikten sonra yetişkinlik dönemlerinde ise yetişkin ırk köpek mamaları ile rahatlıkla beslenebilirler. Genel bir kanı olarak Orta Avrupa tarihinde görüldüğü üzere av hayvanları ile beslenen bir köpek olduğu için mama seçiminde de et içerikli mamalara dikkat etmek sağlıklı bir gelişim için önemlidir.

Beslemede Genel Noktalar

beagle-kopegiBeyaz ve kızıl tüylü, sevimli renklere sahip olan beagle köpeği ihtiyacını düzgün bir şekilde karşıladığınızda ve yalnız bırakmadığınızda sevimli bir canlıdır. Yalnız bırakıldığında çok fazla havlayabilir ve sorunlar yaşayabilir. Apartmanlarda beslendiğinde, enerjisini doğru bir şekilde atamayacağı için sorun çıkarabilir ve bu nedenle geniş bahçe alanlarına sahip olan evlerde beslenmelidir. Avcı kişiliğinden ötürü tasmasız dolaştırılmamalıdır. 15 yıla kadar uzayabilen ömürleri ile birlikte üç günde bir tüyleri taranmalı, temizliğine dikkat edilmeli ve veteriner kontrolleri yaptırılmalıdır.

Beagle Köpeği Üremesi

Her zaman hareketli bir yapıya sahip olan beagle köpeği üreme döneminde de hareketli ve enerjik olacaktır. Özellikle erkek köpeklerde üreme döneminde yetişkinlik ile birlikte uygun ve aynı tür köpekler gibi eşleştirerek üreme sağlanabilir. Bu sayede aynı türden yavru köpekler elde edilmesi mümkün olacaktır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir