Boynuzlu Engerek Yılanı

Baş kısmında burnunun hemen üzerinde bulunan bir çıkıntıdan ismini alan boynuzlu engerek yılanı, engerekgiller familyasının boynuzlu bir türüdür. Boynuzlu engereğin Yunanca anlamı ise ‘Kuma gömülü’ anlamına gelmektedir. Küçük hayvanlarla hatta kendi türü olan yılan familyasındaki yılanlarla bile beslenen boynuzlu engerek, korkutulup rahatsız edilmedikçe uysaldır. Saldırgan değildir ve ısırmaz. Boyları 1 metreye kadar uzayabilir. Hareketleri oldukça yavaştır ve sırtlarında koyu kahverengi, baklava deseni gibi zikzak desenler bulunur.

Boynuzlu engerek yılanı zehirlidir. Üst çenelerinin ön tarafında, büyük zehir dişleri bulunur. Türkiye’de de sık sık rastlanan bu yılan türü, Türkiye’de daha çok kumlu yerlerden küçük boylu bitkilerin altında, çalılıklarda ve orman açıklıklarında yaşarlar.  Daha çok Trakya, Batı, Kuzeydoğu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde görülmektedir. Ülkemizde 3 ayrı türünün yaşadığı bilinmektedir.

Diğer yılan türlerinin aksine sadece geceleri avlanmazlar. Gündüz vakti, yüksek ve serin yerlerde avlanırken geceleri ise sıcak bölgelerde avlanırlar. Ancak ay ışında yani geceleri daha çok rastlanmaktadır. Avını önce zehirler ve öldükten sonra yutar ve sindirir.

Boynuzlu Engerek Yılanı Üreme Sistemi

Boynuzlu engerek yılanları yaz aylarında veya ilkbaharda çiftleşirler. Yumurtlama dönemlerinde ise yaklaşık 5-14 tane yumurta bırakırlar.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir