Çıngıraklı Yılan

Kuyruklarında bulunan pullar sayesinde ve çıkardıkları sesler nedeniyle bu ismi alan çıngıraklı yılanlar, ısıya duyarlıdırlar. Isıya duyarlı gözleri ile zifiri karanlıkta bile fare, sıçan gibi avları bulabilirler. 14 yılan familyasının sadece ikisinde ısı algılayıcıları bulunmaktadır. Fakat ikisi arasında yapısal olarak farklılıklar vardır. Isı algılayıcıları sayesinde kışları, yaşayabilecek ve kendilerini koruyabilecek bir ağaç kovuğu bulabilirler. Böylelikle kışları güvende olurlar.

Çıngıraklı Yılanın Bazı Özellikleri

Çoğunlukla gece avlanırlar. Avını rahatlıkla bulabilen çıngıraklı yılan, zehirli dişleri ile avını yavaş yavaş zehrini derisinin altına aktararak öldürür. Isıya duyarlı gözleri sayesinde avını, 0.004 derecelik sıcaklıktaki bir hayvanı dahi rahatlıkla hissedip yakalayabilir. Küçük hayvanlar için çıngıraklı yılandan kaçış yolu yoktur. Çünkü ısırdığı andan itibaren zehri birkaç saat içinde öldürür. En çok korkulan yılan türlerinin en başında gelen çıngıraklı yılanlar, avlarını asla ıskalamazlar.12-15 kilograma kadar çıkabilir ve en fazla 3 metre uzunluğuna ulaşabilir. Yaşadıkları ortam ancak  30 derecenin üzerinde olduğu zaman normal yaşamsal faaliyetlerde bulunabilirler.

Çıngıraklı Yılanlarda Üreme Sistemi

Çıngıraklı yılanların 18 farklı cinsi ve 150 farklı türü vardır. Anne karnında olan yumurtalar doğuma kısa bir süre kala yumurtadan çıkmaya başlar. Sessiz çıngıraklı yılan ve eski dünya çıngıraklı yılanı hariç hemen hepsi yumurtalarından çıkmak için aceleci davranırlar. Yumurtalar anne karnında kırılır ve yavrular yumurtadan yarı çıkmış şekilde doğarlar. Farklı olan iki tür ise yumurtalarını koruma amaçlı ormanın derinliklerine saklar.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir