Deniz Yılanı

Yılanlar karada yaşayanlar ve denizde yaşayanlar olarak ikiye ayrılmaktadır. Deniz yılanı ise denizde yaşayan zehirli yılan türlerinden biridir. Bilinen 17 farklı türü vardır. Hint Okyanusunda ve Büyük Okyanusta yaşarlar. Ilık suları seven deniz yılanları, görüntüleri ile göz kamaştırmaktadır. Karaya çıkmayı çok fazla tercih etmezler. Çünkü yapıları gereği denizde çok daha rahat avlanabilirler. Karaya çıktıklarında ise çaresizdirler.

Muhteşem görünmelerine rağmen zehirli olan deniz yılanları, aşırı derecede saldırgan olan bir hayvan türüdür. Şeffaf deniz yılanı dışındaki tüm deniz yılanları avlanarak beslenirler. Şeffaf deniz yılanı ise denizde yaşayan bitkiler ile beslenir. 20 yıl boyunca yaşayabilen deniz yılanları en fazla 2 metreye kadar ulaşabilirler. Denizde yaşamalarına rağmen balıkların aksine solungaçları yoktur. Nefes almak zorundadırlar. Bu yüzden düzenli aralıklarla su yüzeyine çıkmak zorundadırlar. Zehirli olan deniz yılanlarının bazıları saldırgan bazıları ise değildir. Fakat ısırdıklarında ciddi zararlar verebilirler.

Deniz yılanları çok iyi birer yüzücüdürler. Hatta sarı belli yılan, kıvrımlı hareketler yaparak ve istediği hızda ileriye doğru veya geriye doğru yüzebilir. Deniz yılanları ince uzun ve büyük akciğerlere sahiptiler. Bu durum onları deniz altında yaşamalarını kolaylaştırır. Deniz yılanları, karada yaşayan kobragillerden evrimleşmişlerdir. Bu sebeple güçlü zehirlerinin yanında hızla hareket ederek, deniz altındaki avlarını kolaylıkla zapt ederler. Kobragillerden evrimleşen deniz yılanlarının, vücutları yanlara doğru basılarak kuyruğa doğru düzleşmiştir. Bu da bazı türlerde kürek şeklini almıştır.

Açık denizlerde bu türler küreğin kullanımını geliştirmiş ve daha fazla itiş gücü kazandırmıştır. Normalde sığ suları tercih eden deniz yılanı türleri, her yarım saatte bir deniz yüzeyine çıkmak zorunda olsalar dahi bazı türleri 152 metre derinliğe kadar dalabilir hatta su altında 2 saate yakın durabilir.

Deniz Yılanı Üreme Sistemi

Yaşanabilecek tüm tehlikelere karşı yavrularını denizin en diplerinde saklayan deniz yılanları, yumurtlayarak ürer. Çiftleşmeler genellikle deniz yatağında gerçekleşir. Bazı deniz yılanları, örneğin sarı belli deniz yılanları, su yüzeyinde, erkeğin dişiyi sarmalaması sonucunda eşleşirler. Diğer deniz yılanı türleri ise kümelenmeler oluşturarak çiftleşirler. Belli bir dönemden sonra ise yılan yavruları yumurtanın içinden çıkarlar.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir