Evde Köpek Bakımı Zor Mudur?

Geçmişten günümüze insanların yanında olan en büyük dostu şüphesiz köpekler olmuştur. Köpekler sadık olmasıyla bilinen hayvanların başında gelmektedir. Bu sebepten dolayı kendisine sadık bir dost edinmek isteyen birçok kişi köpek sahiplenmeyi düşünmektedir. Fakat büyük bir çoğunluğu evde köpek bakımı zor mudur? diye düşünmekten sahiplenip sahiplenmeme konusunda karar vermekte bir hayli zorlanmaktadırlar. Öncelikle köpek beslemenin gerektirdiği sorumlulukları inceleyelim.

Evde Köpek Beslemenin Gerektirdiği Sorumluluklar

Köpek sahibi olmak aslında bir nevi çocuk sahibi olmak gibidir. Çocuk sahibi olan kişileri bekleyen birçok sorumluluk, köpek sahibi olan kişiler için de geçerlidir.

  • Köpek sahiplenmek isteyen kişinin köpeği için uygun ortamı ve masrafları için gerekli maddi gücü sağlaması gerekir.
  • Köpeğine ayırabileceği vaktinin olup olmadığını düşünmesi gerekir. Çünkü köpekler ilgi isteyen canlılardır.
  • Sahiplenilen köpek yavru bir köpekse, tuvalet alışkanlığı kazandırmak için gezdirmek ve toleranslı olmak gerekir.
  • Gezintilerin tasma ve kayışlı olması gerekir.
  • Gezinti esnasında ihtiyacını gideren köpeklerimizin dışkısını toplamak gerekir.
  • Köpeklerimizi uzun süre yalnız bırakmamız gerekir. Çünkü köpekler yalnızlığa tahammül edemezler.

Yavru bir köpek edindiğiniz zaman ortalama 10-15 sene sürecek olan bir dostluk başlar. Bu dostluk için ve sahiplendiğimiz köpeklerin zor durumda kalmaması için sorumluluklarımızın farkında olmalıyız. Sorumluluklarımızı aksatmadan yerine getirmeliyiz.

Evde Köpek Beslemek Masraflı mıdır?

Köpeğinizi kaliteli, besleyiciliği ve sindirebilirliği yüksek olan mamalarlaevde-kopek-bakimi-zor-mudur beslemeniz gerekir. Ucuz diye kalitesiz olan ve besleyiciliği ile sindirilebilirliği düşük olan mamalarla beslemeniz köpeğinizin sağlığı açısından iyi olmayacaktır. Ayrıca rutin veteriner kontrollerini ve aşılarını düzenli olarak yaptırmanız gerekir.

Evde Köpek Beslemenin Zorlukları

Uzun süreli bir tatile gidileceği zaman eğer onu güvenip de bırakabileceğiniz bir yakınınız yoksa bir kişinin sürekli evde kalması ve köpeğe bakması gerekir. Evde birkaç saatliğine olsa bile evde tek bırakmamanız gerekir. Bu sebeplerden dolayı ailece bir tatil hatta kısa süreli ziyaretler yapmanız oldukça zordur. Masrafları da oldukça fazladır. Dışarıdan bakınca bir köpek ne kadar masraflı olabilir diye düşünebilirsiniz. Aylık yemek masrafı, ilacı, aşısı, tasması ve benzeri masrafları Evde köpek beslemeyi düşünüyorsanız yazımızda bahsettiğimiz her şeyi dikkatlice okumanız ve üzerinde düşünmeniz gerekir.

Evde Köpek Bakımı Zor Mudur konu başlıklı makalemizi geliştirebilmemiz ve hayvan evrenine yardımcı olabilmek için iletişim formundan tarafımıza bilgiler gönderebilirsiniz. Makalelerimizin faydalı olabilmesi ümidiyle..


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir