Grönland Balinası

Grönland balinası Bowhead balinası olarak da bilinmektedir.

Grönland Balinasının Yaşam Alanı

Grönland balinaları Artrik Okyanusu ve çevresindeki soğuk sularda yaşayan bir balina türdür. Yani dünyada yer alan diğer balina türleri gibi Kuzey Yarımkürenin yüksek enlemlerinde ve bu bölgelere yakın denizlerde yaşayabilirler. Genellikle yaşam alanları kuzey kutbunun buzul bölgeleri olup yazları genellikle kuzey kesim buzulsuz olduğu için komşu denizlerde geçirirler.

Grönland Balinalarının Genel Özellikleri

gronland-balinalariGrönland balinaları siyah-mavi renkte olup alt ön çenelerinde ve göbeklerinde beyazımsı bir alan vardır. Çenelerinin üstünde ise sert kıllar bulunmaktadır. Yaklaşık boyları 15-20 metre, ağırlıkları ise 100- 130 ton arasında olmaktadır. Bir Grönland Balinasının kanatçıkları geniş ve yaklaşık 6 metre, kuyrukları ise uçtan uca 25 metre uzunluğundadır. Ömürleri ise yaklaşık 60-80 yıl arasında değişmektedir.
Grönland balinaları, büyük bir kafatasına, yay şeklinde çeneye sahiptirler ve sırt yüzgeçleri yoktur. Bu büyük ve simetrik kafatası sayesinde diğer türlerden kolayca ayırt edilebilirler. Büyük çeneleri bir hamlede büyük miktarda deniz memelilerini yani avlarını tüketmelerine yardımcı olmaktadır. Grönland balinalarını diğer balinalardan ayıran diğer bir özellik ise diş yerine kullanılan balya plakalarının olmasıdır. Bu dişler sayesinde beslenmelerini gerçekleştirirler.
Balinalar genellikle kendi başlarına ya da 2-3 kişilik gruplarla yaşarlar ve sadece göç sırasında büyük gruplar halinde dolaşırlar.

Grönland Balinası Nasıl Beslenir ?

Grönland balinası dişler yerine balyaları olan bir balina türüdür. Bu balyaları yemeklerini deniz suyundan süzmek için tasarlanmıştır. Beslenmek için ağızlarını açarlar ve yiyecekleri sudan alıp yerler. Fiziksel yapıları sayesinde yüzerken, suda asılırken bile yemek yiyebilirler. Grönland balinası diğer balina türlerinin aksine nerdeyse sürekli beslenirler. Genellikle besin kaynakları planktonlar, küçük omurgasızlar ve balıklardır ve günde yaklaşık 2 ton kadar yemek tüketebilirler.

Grönland Balinalarında Üreme

Grönland balinaları cinsel olgunluğa yaklaşık 10-15 yaşlarında ulaşırlar. Dişi balinalar her 3 veya 4 yılda bir doğum yaparlar. Grönland balinalarının çiftleşme mevsimi Mart ve Ağustos ayları arasındadır. Gebelik süreleri 13 ay veya daha uzun olabilmektedir. Yavru balinalar yaklaşık 1000 kilogramağırlığında ve 4,5 metre uzunluğunda doğarlar. İlk yılları dolduklarında ise iki katı boy ve kiloya ulaşırlar. Grönland balinaları bir yıl anneden süt emerler.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir