Hayvanlarda Hafıza Kaybının Nedenleri ve Belirtileri

Yakın zamanda yapılan araştırmalara göre, hafıza kaybı sorunu ile hayvanlarında karşılaşmasının mümkün olduğunu kanıtladı. Hayvanlarda hafıza kaybının nedenleri ve belirtileri nelerdir? Yapılan araştırmalarda köpeklerin anı biriktirdiklerini ve bunları hafızalarında saklarlar. Düşünülenin aksine köpeklerin bir hafızası vardır, fakat insanlardan farklıdır. Bu sebeple onlarda hafıza kaybı sorunu yaşayabilirler. İlerleyen dönemlerde farklı sebeplerden bu hastalık ortaya çıkabilir.

Neden Olur?

Yaşlılıktan dolayı olur. İnsanlarda olduğu gibi köpeklerde de hafıza sorunları ilerleyen yaşlarda ortaya çıkmaktadır. İlerleyen demlerde her iki köpekten birinde, bilişsel işlev bozukluğu olarak bilinen Alzheimer hastalığı gelişir.

Hafıza Kaybı Ne Zaman Gerçekleşir

hayvanlarda-hafiza-kaybinin-nedenleri-ve-belirtileriAlzheimer hastalığı olarak bilinen bilişsel işlev bozukluğu durumu 8 yaşından ileri köpeklerde görülür. Bu hastalığın temel belirtisi davranışlarda bozukluk ve yer zaman kavramının birbirine karıştırılması durumudur. Tıpkı insanların gösterdiği semptomlara benzer belirtiler gösterirler. Hayvanlarında insanlar gibi belli fonksiyonlarında eksiklikler baş gösterir. Öğrenme yeteneği, koklama yetisi, duyma yetisi ve görme başarısı bunlar arasındadır. 10 yaşını geçen köpekler yaşlı sayılır. Davranışları değişir ve eskisi gibi davranmayabilirler. Hafıza kaybı ve öğrendiklerini unutma davranışları baş gösterir.

İşaret ve Belirtileri Nedir?

Köpek eskisinden daha çok uyumaya başlar, agresifleşmeye başlar. Herkesten uzak sessiz yerler sığınma ihtiyacı duymaya başlar. Eski neşesi ve hareketliliği kaybolur. Eskiden çok sevineceği şeyler söylediğinizde ya da onun öğrenilmiş tepkilerinizi sergilediğinizde boş bakışlar ile karşılaşabilirsiniz. Diğer hayvanlara ve çocuklara gösterdiği sabırda azalmalar gözlemleyebilirsiniz. Bir diğer belirti size karşı kayıtsız kalmasıdır. Bir yere gidip geldiğinizde eski heyecan ve sevgi dolu hareketlerindeki azalışı fark edilir. Tutarsız davranışlar sergilemeye başlayabilir. Boş alanlara odaklanıp öylece kalabilir veya ayakta uyuyabilir. Duygu belirtilerinde veya sevdiği oyuncaklara verdiği tepkiler azalabilir veya kaybolabilir.


Hayvanlarda hafıza kaybının nedenleri ve belirtileri konu başlıklı makalemizde eksik içerik tespit etmiş olmanız halinde menülerimizde bulunan iletişim formundan tarafımıza bilgi vererek Hayvan Evrenini geliştirmemizde bize yardımcı olabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir