Kara Mamba Yılanı

Dünyadaki en zehirli yılanlar kategorisinde en üst sıralarda bulunan Kara Mamba yılanının ısırığı ölümcüldür. Hatta ‘Ölüm ısırığı’ olarak da adlandırılmaktadır. Tek bir ısırığı 100 insanı öldürmeye yetecek kadar zehirlidir. Eğer panzehir zamanında bulunmaz ise ölüm kaçınılmazdır.  Kara Mamba ismini ise ağzının içinin siyah olmasından almıştır. Bu durum çok nadir rastlanmaktadır. Zehirli olmasının yanı sıra aynı zamanda oldukça saldırgan bir hayvandır. Diğer yılanların aksine kara mamba yılanı tehdit hissettiği anda kaçmaz, saldırır.

Ana vatanı Afrika olan bu yılan türü, Dünyadaki ikinci en uzun zehirli yılan türü olarak anılmaktadır.  Erişkin kara mambaların ortalama boyu 2,5 metredir. En büyükleri ise 4,5 metreye kadar ulaşabiliyor. Rahatsız edilmedikçe inlerinde uzun zaman kalırlar. Hem gece hem de gündüz avlanan bu yılan türü, avlarını bir kez ısırır. Sonra ise felç olmasını bekler. Eğer ısırdığı hayvan kuş ise uçmasını engellemek için geri çekilmez ölmesini bekler.

Kara Mamba Yılanının Üremesi

Kara mambalar, yumurta ile çoğalırlar. Yumurtaları, tavuk yumurtası ortalama olarak büyüklüğündedir. Dişi cinsleri tek seferde 9-14 arasında yumurta bırakabilir. Yavruları doğduklarında 30-60 cm arasındadır ve bir sıçanı dahi yutabilir. Yavrular doğdukları andan itibaren çok çabuk büyür. 30- 60 cm boyutunda doğan yavrular bir sıçanı rahatla yutabilecek şekilde doğarlar.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir