Kedi Sağlık Karnesi Nasıl Alınır?

Kedi ve köpek gibi evcil hayvan sahibi olanların en çok araştırdıkları konu kedi sağlık karnesi nasıl alınır? Sorusudur. Evcil hayvanların zamanında aşı ve kontrollerinin yapılması sağlıklı olmaları bakımından son derece önemlidir. Kedi sahiplerinin sağlık karnesi alabilmeleri için veterinere başvurmaları yeterli olmaktadır.

Kedilere Sağlık Karnesi Nasıl Çıkartılır?

Son yıllarda çoğu kişi evcil hayvan satın alıyor. Ancak birçoğu bu hayvanların ihtiyacı olan bakımı sağlayamıyor. Hayvanları sadece arkadaş, dost kategorisine koyuyor ancak yapılması gereken aşı ya da kontrol gibi detayları atlıyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının geçtiğimiz yıl yapmış olduğu açıklama gerçek hayvanseverler için oldukça sevindiriciydi. Bakanlık;

  • Köpekler için 1 Ocak 2021,
  • Kediler için 1 Ocak 2022

yılından itibaren kimlik kartı çıkarılmasının mecburi olacağına dair kararname çıkarılacağını açıkladı. Bu işlem ile evcil kedi ve köpekler çipli sistemle koruma altına alınmış olacak.

Kedi Sağlık Karnesi Nereden Alınır?

Kedi sağlık karnesi veterinerden alınabilmektedir. Yeni bir evcil hayvan satın alan herkesin öncelikle aşı kontrolünü yaptırması için veterinere başvurması gerekir. Veteriner kedinin sağlık kontrolünü yaptıktan sonra sahibi olan kişiye bir aşı kartı verir. Bu kartta kedinin adı, sahibinin adı, aşı tarihleri gibi bilgiler bulunur.

Aşı Kartıyla Sağlık Karnesi Aynı ı?m

Kediler ya da tüm evcil hayvanlar için şimdilik aşı kartı ile sağlık karnesi aynıdır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir