Kedilerde Deri Sağlığı Nasıl Korunur?

Kedilerde deri sağlığı nasıl korunur? Kedilerde tüy ve deri sağlığı kedinin genel sağlık durumu hakkında önemli ipuçları verir. Kedinizin tüyleri arasında parmaklarınızı dolaştırdığınızda, elinize kızarıklık döküntü veya benzer tahriş hissi gelmemelidir. Aksi takdirde kediniz bir sağlık problemi yaşıyor olabilir. Aynı zamanda kedimizin tüylerine dokunduğunuzda tüyleri yumuşak ve parlak olmalıdır. Kedinizin sık sık kendini kaşıması, bir yerlere sürtünmeye çalışması veya sürekli yalanması bir deri veya parazit problemi ile karşı karşıya olduğunuzu gösterebilir.

Koruma Önlemleri

Kedinizin deri sağlığını korumak için düzenli veteriner kontrollerini yaptırmalı beslenme düzenine dikkat etmeli verdiğiniz mamalarda kedi için gerekli tüm vitamin ve minerallerin olduğuna emin olmalı kedinizin dolaştığı alanlara temizlik açısından dikkat etmelisiniz.

Kediniz Neden Kaşınıyor Olabilir?

Kedinizin derisindeki problemler ve sürekli kaşınması birçok soruna işaret edebilir. Bunların arasında en yaygın görülenler şunlardır:

  • Son dönemlerde kedinizin mamasının veya beslenme düzeninin değişmesi. Bazı kedi mamaları özel proteinler ihtiva ederler. Bu proteinlerin biri veya birkaçı kendinizde alerjik reaksiyon oluşturmuş olabilir. Bu sorunu çözmek adına kedinizi eski beslenme düzenine geri döndürmenin yararı olacaktır
  • Kediniz bir tür alerji yaşıyor olabilir. Aynı insanlarda olduğu gibi kedilerde de bazı maddelere karşı alerjiler geliştirebilir. Toz, polen gibi alerjenlere karşı kedinizin hassasiyetinin olup olmadığını öğrenmek için bir veteriner hekime başvurabilirsiniz.
  • kedinizin derisi üzerinde yerleşip burada yaşamaya başlayan parazitler kedinizin deri sağlığını bozarak derisinde tahrişe ve kaşınma hissine neden olabilir. Bunlardan en sık görülenleri bit ve piredir. Bir veteriner hekim kontrolünde, kediler için üretilmiş özel deri ilaçlarını kullanarak bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.
  • Kedinizin dönemsel hormon dengesizlikleri bu tarz kaşıntılara sebep olabilir. Bu hormon dengesizliklerinin altında genelde bir hastalık yatmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir