Kedilerde Göz Hastalığı Tedavisi

Kediler avcı ve hareketli canlılar olarak bilinir. Etobur canlılar olduklarından avlanarak veya evcilleşmeleri ile birlikte yemek artıkları yedikleri bilinir. Kedilerin en doğru beslenme şekilleri ise kuru mama ile yapılmalıdır. Göz tüm canlılar için önemlidir fakat ev kedileri dışında birçok kedi sokakta yaşamaktadır. Beslenmek için kedilerin yiyecekleri görmesi gerekiyor. Kedilerde göz hastalığı tedavisi veteriner hekim aracılığı ile yapılmalıdır.

Kedilerin Göz Kapakları

kedilerin-goz-tedavisiKedilerin 3 tane göz kapakları vardır. Kediler doğduklarında ilk 15 gün kadar gözleri kapalı kalır sonradan açılan gözleri görebilir hale gelir. Gözlerin korunması göz etrafından gelen gözyaşı bezinden salgılanan sıvı ile sağlanır. Gözyaşı bezlerinden akan sıvı yeşil iltihaplı bir hal alırsa veya kan ile karışık gelmeye başlarsa, kedilerin gözleri için tehlike başlar. İltihap göz yüzeyine zarar vermeye başlar ve bu durum ilerlerse körlük düzeyine kadar ilerleyebilir

Gözleri Kaplı İrinli Bir Kedi Gözü İçin Ne Yapılmalı?

Hiç vakit kaybetmeden en yakın veterinere kediyi götürmeliyiz. İltihap sebebi teşhis edilmeli ve veteriner kedi için bir reçete yazmalıdır. İlaçlar düzenli kullanıldığında ve doktorun tavsiyelerine uyulduğunda gözler bir kaç gün içerisinde iyileşecektir. Eğer iltihap viral ve sistematik bir sebep içeriyorsa körlük noktası ile sonuçlanabilir.

Gözler Nasıl Temizlenmelidir Bakım Nasıl Olmalıdır?

Göz ve göz çevresi özellikle yavru kediler için sık sık göz temizleme losyonu ile temizlenmeli ve hijyeni sağlanmalıdır. Eğer kedinizin gözleri iltihap ile kapandı ise ilk etapta veterinere götürüp tedaviye başlanmalıdır. Veterinere gitme durumu yoksa veya kedi bir sokak kedisiyse gözler el yardımı ile açılmalı ve iltihabın akıtılması sağlanmalıdır. Göz temizliği ise göz temizleme losyonu pamuğa dökülerek yapılmalıdır. İçeriden dışarı doğru hafif acıtmayacak silme hareketleriyle temizleyebilirsiniz. İltihabı gidermek için antibiyotikli göz damlası uygulanabilir. Fakat uygulanan tüm ilaç ve tedavilerin veteriner gözetiminde olması gerekir.

Kedilerde göz hastalığı tedavisi konu başlıklı makalemizin içeriklerine ekleme yapmak ve hayvan evrenini güçlendirmek için iletişim formundan editöre mesaj gönderebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir