Kedilerde Tüy Sağlığı

Hayvanlar hayatımızda büyü bir öneme sahiptir. Bunlardan birisi evcil hayvanlar olan kedilerdir. Kedilerin evde yaşaması için gerekli sağlık bakımlarının yapılması gerekir. En önemli olaylardan biri de tüyleridir. Kedilerde tüy sağlığı önem arz eder. Deri hastalıklarına yakalanmamaları için bakımlarının sürekli olarak yapılması gerekir. Tüylerinin taranması, belirli zaman aralıklarında aşılarının yapılması ve tüylerinin kısaltılması önemli konular arasında yer alır ki vücudunda herhangi bir parazit oluşmasın.

Kedilerin Tüy Bakımı

Kedilerinizin bakımını aksatmadan yapmanız gerekir. Tüylerinin dökülmemesi için aynı zamanda sağlıklarını korumak için mineral ve vitaminlerinin zamanında yapılması gerekir. Aylık ve haftalık olarak kedilerin bakımı şu şekilde gerçekleşir.

  • Tüyleri 4-5 ay içerisinde traş ettirmeniz gerekir.
  • Vitaminlerini uygun bir şekilde verirseniz tüy dökmediğini görebilirsiniz.
  • Yumurta sarısı tüyler için yararlıdır. Rafadan olarak yedirebilirsiniz.

Bu gibi yapılan bakımlar kedileri parazitlerden koruyacağı gibi tüylerinin dökülmesini de engeller.

Kedi Bir Oyun Arkadaşıdır

Kediler oyun oynamayı çok sever. Evde oyun oynadığı şeylere dikkat etmelisiniz. Oyun oynarken küçük şeyleri yutabilirler. Bunlara dikkat etmek gerekir. Hareketli eşyalara bayılırlar. Bunlar bir mouse olabilir veya bir çamaşır makinesine takılıp bakabilirler.

Yeni Doğan Kediler

Yavru bir kedi sahiplendiyseniz yemeklerine dikkat etmeniz gerekir. Kedilere direk süt verilmez. 6 aya kadar sütün içine su katmadan vermeyin. Hazmedemezler. Balıkları çok severler ama balık kılçığı verilmez. Balık kılçığı kedilerin boğazına yapışır ve ölür.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir