Koca Engerek

Engerekgiller familyasının türü olan bu yılanlar genellikle taşlık yerlerde, ovalarda, terk edilmiş evlerde, bahçelerde ve tarlalarda yaşarlar. Sadece gece avlanmazlar. Bazı zamanlar sabahın erken saatlerinde de avlandıkları görülmektedir. Avını yakalayıp zehirleyen koca engerek, fare, kertenkele, kuş gibi hayvanlarla beslenirken kendi türü olan yılanlarla da beslenir. Boyutları ise genellikle 1 metrenin üzerindedir. Fakat 1,8 metreye kadar erişen türler de görülmüştür.

Başlarının üst tarafında küçük pullar bulunur. Sırf tarafı kahverengidir ve üzerinde iri koyu lekeler bulunur.  Ortadoğu, Kuzey Afrika, Batı Asya’da yaşayan bu yılanlar, Türkiye’de de Doğu Akdeniz, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’da görülmektedir. Hareketleri çok yavaştır ve rahatsız edilmedikçe saldırgan değildir. Zehirli bir yılan türü olan koca engerek zehri, bir insan için ölümcül boyutta olabilir.

Koca Engerek Yılanlarının Üremesi

Genellikle ilkbahar ve yaz aylarında çiftleşen bu yılanlar, yavrularını genellikle canlı doğururlar ya da bazı bölgelerde yumurtlarlar. Ortalama 4 ila 7 kadar yumurtlarlar. Dişilerin gebelik süreleri ise 1 aydır. Yavrular yumurtadan çıktıklarında 150 cm kadar olabilir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir