Köpek Kısırlaştırmak Sağlıklı mıdır?

Köpek kısırlaştırmak sağlıklı mıdır? Köpek kısırlaştırma ameliyatı hem dişi hem erkek köpekler için birçok avantajı yanında getirmektedir. Sadece köpeklere değil sahiplerine de büyük rahatlık sağlamaktadır

Dişi Köpeğiniz İçin Avantajlar

  • Dişi köpek kısırlaştırılması, köpeğinizi birçok kronik hastalığa karşı korur. Bu hastalıkların başında meme kanseri, rahim kanseri ve yumurtalık kanseri gelmektedir.
  • Köpeğinizi uterus enfeksiyonlarına karşı korur
  • Köpeğinizin çiftleşmesi durumunda meydana gelebilecek gebelik riskini önler.

Erkek Köpeğiniz İçin Avantajlar

Erkek köpeği kısırlaştırmak aynı dişi köpekte olduğu gibi genital tümörlere ve genital enfeksiyonlara karşı koruyucu olacaktır. Bunların başında testis tümörleri ve prostat sorunları gelmektedir. Basit bir ameliyat sayesinde köpeğinizin hastalık riskini azaltabileceğinizi unutmayın.

Kısırlaştırma Ameliyatının Köpek Sahibine Sağladığı Yararlar

  • Dişi köpeğinizi kısırlaştırmanız durumunda istenmeyen ve bakmak zorunda kalacağınız yavru riskinden kurtulursunuz.
  • Köpeğinizin birçok sağlık sorunuyla karşılaşma ihtimali azalacağı için zamandan, paradan ve daha önemlisi üzüntüden tasarruf edersiniz.
  • Erkek köpeğinizi erken yaşta kısırlaştırmanız durumunda köpeğiniz daha az kaldıran olacaktır. Ayrıca idrarla bölge belirleme gibi bir takım alışkanlıkları köreleceği için kızgınlık dönemleri rahat edeceksiniz.

Ne Zaman Kısırlaştırılmalı?

Köpeklerin optimum kısırlaştırılma zamanı konusunda birden fazla görüş bulunmaktadır. Bu konuda yapılabilecek en iyi şey uzman veteriner ile görüşüp kısırlaştırma planlamasının hangi dönemde yapılmasının daha sağlıklı olacağı konusunda bilgi almaktır..

Kısırlaştırma Ameliyatı Hakkında Oluşabilecek Kaygılar

Kısırlaştırma operasyonu çok büyük riskleri olan veya çok ciddi bir ameliyat değildir. Genellikle ciddi bir risk taşımaz. Tıbbi olarak yararları zararlarından fazladır. İyi bir veteriner hekim elinde diş çekmek kadar basit olabilir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir