Köpek Sağlık Karnesi Nasıl Alınır?

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ev hayvanı sahiplerinin kedi, köpek ve gelinciklerine kimlik çıkartarak bakanlığa bildirmelerini zorunlu hala getirmiştir. Resmi Gazetede yayımlanarak, yürürlüğe girmiş bulunmaktadır. Köpek sahibi olanlar 01.01.2021 yılına kadar, kedi ve gelincik sahibi olanlar 01.01.2022 yılına kadar hayvanlarını kimliklendirme- kayıt ettirme işlemini yaptırmaları gerekmektedir. Hayvan sahipleri bu kimliklendirme işlemi ile hayvanlarının doğum, ölüm, kayıp veya sahip değiştirme bilgilerini ilgili bakanlığın il veya ilçe müdürlüklerine bildirmekle yükümlüdürler. Bu kimliklendirme işlemi her yaştaki hayvanlar için geçerlidir. Peki, Köpek Sağlık Karnesi Nasıl Alınır?

Köpek Sağlık Karnesi Nasıl Alınır?

Köpek sağlık karnesi nasıl alınır ile ilgili işlemleri Veteriner hekimler tarafından alınmaktadır.

Kimliklendirme İşleminin Gerekçesi

Bakanlığın bu işlemi yapmasında ki amacı; hayvan sahiplenen kişilerin, bu sahiplendikleri hayvanların her türlü beslenme ve bakımlarından sorumlu olarak dostlarımızı keyfi olarak terk etmelerini engellemektir.

Hayvanların kuduz aşıları başta olmak üzere bütün aşıları düzenli olarak yaptırılıp karnelerine işletmek zorunludur. Hayvan sahiplenen birey 18 yaşından gün almamış ise, anne ve babası sorumlu olacaktır.  

Hayvan Dostlarımıza Mikroçip Uygulaması

Kimliklendirme işlemi ISO 11784 standardı ve FDX-B veya HDX teknolojisine uygun olarak gerçekleştirilir. Kedi, köpek ve gelinciklerin boyunlarından sol kulaklarına doğru yada kürek kemiği arasında deri altına mikroçip takılacaktır. Bu uygulama Veteriner hekimler yada onların gözetimi altında Veteriner sağlık teknikerleri tarafından gerçekleştirilecektir.

Sokak Hayvanları Kimliklendirme İşlemi

Herhangi bir sokak hayvanının, hayvan barınakları tarafından sahiplendirilme yapılırsa ” Sahipsiz hayvan edindirme formu ” varsa hayvanın sağlık karnesi ile birlikte sahiplendirme işleminden itibaren 60 gün içerisinde bulunulan il veya ilçe müdürlüğüne bildirmesi gerekmektedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir