Köpeklerde Gençlik Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Köpeklerde gençlik hastalığı hayvanın vücuduna çok büyük zararlar veren bir virüstür. Öyle ki köpeğin solunum, sindirim ve sinir sistemi bu virüs yüzünden son derece olumsuz etkilenir. Bundan ötürü gençlik hastalığı köpek sahiplerinin korkulu rüyasıdır. Peki, köpeklerde gençlik hastalığı tedavisi nasıl yapılır? Yazımızda bu ve buna benzer sorulara cevap verilmiştir.

Köpeklerde Gençlik Hastalığını Belirtileri Nelerdir?

Köpeklerde gençlik hastalığının ilk aşama ve en yaygın belirtisi, göz ve burundan gelen kalın bir balgam tabakası ile birlikte sürekli bir öksürme ve hapşırma halidir. Ateş, uyuşukluk, ani kusma iştahsızlık, depresyon ve ishal de gençlik hastalığı ile birlikte ortaya çıkan diğer belirtiler arasında.

Köpekler Neden Gençlik Hastalığına Yakalanırlar?

Köpeklerde gençlik hastalığı bulaşıcıdır. Genellikle köpeği diğer köpekler ile oluşan doğruda idrar, kan ya da tükürün transferi aracılığıyla bulaşır. Öksürmek, hapşırmak veya aynı yemek kaplarını paylaşmak gibi durumlar virüsün bulaşmasına en uygun zemini oluşturan durumlardır.

Köpeğimi Ne Zaman Veterinere Götürmem Gerekli?

Hemen götürmeniz gerekli. Köpeklerde gençlik hastalığı kapabilecekleri en ciddi ve hayati tehlike oluşturan hastalıklardan biridir denilebilir. Bu nedenle bu tür belirtilerle karşılaştığınız anda kesinlikle hiç vakit kaybetmeden köpeğinizi veterine götürmeniz gereklidir. Unutulmaması gereklidir ki virüs çok kolay bir şekilde ve hızlıca yayılabiliyor. Bu nedenle köpeğinizde belirtileri tespit edildiği anda acilen tedavi edilmesi gereklidir.

Köpeklerde Gençlik Hastalığı Nasıl Önlenebilir?

kopeklerde-genclik-hastaligi-tedavisiÖncelikle köpeğinizin aşılarının tam olduğundan emin olmanız gerekmekte. Eğer köpeğiniz yavru ise, yavrunun ilk 6 hafta içerisinde gençlik hastalığı aşısı olması gerekmekte. Ayrıca bununla birlikte köpeğin 4-5 aylık aşı takvimi süresince aşıları tamamlanıncaya kadar onu virüslerin barınma ihtimali olan ortamlardan ve diğer köpeklerden uzak tutmanız önerilir. Ayrıca köpeğin kulübesi ve evinizin düzenli aralıklarla temizlemenin söylemeye gerek olmayan avantajları bulunmaktadır.

Gençlik Hastalığının Tedavisi

Şu anda maalesef gençlik hastalığı virüsünü yok eden bir yöntem bulunmamaktadır. Bundan ötürü gençlik hastalığının tedavisinin temelini oluşturan destekleyici yöntemler vardır. Veterinerlerin çoğu dehidrasyonu önlemek için bolca sıvı alımı ve ikincil enfeksiyonların oluşmasını engellemek için de antibiyotik tavsiye etmektedir. Bu tedavi sırasında köpeğin vücudu da bağışıklık sistemini güçlendirmeye çalışır. Bu tip köpeklerin bazıları gençlik hastalıklarını atlatabilmektedir. Ancak maalesef vakaların çoğunda ölümcül sonuçlar ortaya çıkıyor.

Köpeklerde gençlik hastalığı tedavisi nasıl yapılır konu başlıklı makalemizin içeriğini zenginleştirmek ve hayvan evrenine yardımcı olmak için iletişim formundan editöre mesaj gönderebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir