Köpeklerde Larva Oluşumunun Nedenleri?

Hayvanların yaşamsal alanlarının yeteri kadar temiz olmaması çeşitli sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Bu sorunların başına pireler gelir. Pire hayvan ve insanların vücutlarına yapışır ve bu şekilde kanlarını emerek yaşamını sürdürür. Ancak deri içerisinde bulunduğu sürece canlıların yaşamını için önemli bir tehdit unsurudur. Peki, Köpeklerde Larva Oluşumunun Nedenleri?

Pireler Yaşamlarını Nasıl Devam Ettirirler?

Pireler kanatları olmamasına rağmen, bacaklarının uzunluğu sayesinde istedikleri mesafeye zıplayarak ulaşabilirler. Vücutlarının sert olması ve ten renginde olmasından dolayı hayvanların tüyleri içerisinde dikkatli bakılmadığı sürece fark edilmezler. Burada kaldığı sürece yaşamını devam ettirir ve hayvanın kanı sayesinde beslenir. Peki, köpeklerde larva oluşumunu nedenleri nelerdir?

Pirenin Yaşam Döngüsü Nasıldır?

Pirelerin yaşamları 4 evredir. Bunlar yumurta dönemi, larva, pupa ve yetişkinlik dönemidir.

Yumurta Dönemi: Dişi ve yetişkinliği tamamlamış olan bir pir bir günde 40 yakın yumurta üretebilir. Bu yumurtalar hayvan üzerine bırakılır ve hayvan hareket ettiği sürece yattığı yere ve halıya dökülür.

Larva Oluşumu: Larva hayvanının bıraktığı yumurtaların çatlaması ile ortaya çıkar. Küçük ve solucana benzeyen larvalar pirenin dışkısı ve pirenin emdiği kanın kurumuş olan kısımları ile beslenirler. Larva yetişkin pire evresine geçmeden önce tam olarak 3 defa deri değiştirir. Larvanın yetişkinlik dönemine geçmesi ise 1 ya da 2 hafta sürer.

Pupa Dönemi: Pireler larva aşamasındayken bir koza içerisinde gelişimini tamamlar. Kendilerini korumak ve koza oluşabilmesi için ortamdaki kir ve pislik kalıntıları ve larvanın etrafında birikir. Bu şekilde aylarca hiçbir şey olmadan kalabilirler. Kendilerini güvende hissettikleri anda ise parçalanarak yetişkin pire evresine geçerler.

Yetişkin Pire Dönemi: Gelişimin tamamlamış olan pire kozasından çıkarak hayvanın derisie tutunur ve artık yaşamını burada kan emmeye başlayarak devam ettirir. Pire beslenmeye başladıktan 24 saat sonra yumurtlamaya başlar.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir