Köpeklerde Tüy Sağlığı

Evcil hayvan sahiplerinin mutlu olması ve kendilerini iyi hissetmeleri kadar köpeklerin sağlıklı bir tüy yapısına sahip olmaları küçük dostlarımızın hayat kalitesi içinde önemli olmaktadır. Her hayvan sever sahibi oldukları köpeklerinin parlak ve güçlü tüylerinin olmasın istemektedir. Bu isteğin gerçekleştirilmesi için hayvan sahibinin köpeklerinin bakımlarını düzenli olarak yaptırması, kaliteli mamalar ile beslemesi ve onları mümkün olduğunca hastalıklardan koruması gibi sorumlulukları bulunmaktadır. Peki, Köpeklerde Tüy Sağlığı nasıl korunmalıdır?

Tüy Sağlığının Korunması İçin Neler Yapılmalıdır?

Köpeklerde tüy sağlığı ile ilgili yapılması gereken en önemli iş düzenli olarak bakımlarının yaptırılmasıdır. Özellikle uzun tüylü köpek cinsleri için bakım yapılması çok önemlidir. Köpeklerin tüylerinin düzenli olarak taranması ve zayıflamış tüylerin vücuttan uzaklaştırılması düzenli bir şekilde yapıldığında hayvanların tüylerinde belirgin bir artış olmaktadır. Tarama işlemi yapılırken tüylerin çıkış yönünün tersine taranması daha etkili bir yöntemdir. Bıçaklı taraklar ve fırçalar farklı materyal ve boyutlarda bulunmaktadır.

  • Furminator Tarak
  • Kıtık Kesici Tarak
  • Pire Tarağı
  • Standart Fırça Tarak

Tarama işlemi ile zayıflamış tüyler deriden uzaklaştırılmakta, bu da evcil hayvanlardaki tüy dökülmesi sorununu büyük oranda azaltmaktadır. Ayrıca tarama kan dolaşımını hızlandırdığı için tüy dökülmesinin azalmasına neden olmaktadır.

Tüy Sağlığının Korunması İçin Köpeklerin Yıkanması

Köpeklerin yıkanması tüy sağlığı açısından önemli bir bakımdır. Yıkama işlemleri için köpeklerin deri ve tüy yapılarına göre uygun şampuanlar bulunmaktadır. Yıkama için suyun sıcaklığı ortam ısısına göre ayarlanmalıdır. Banyo sonrası köpek kurutucular ve havlu ile kurutulduktan sonra mutlaka taranmalıdır.

Köpeklerde Tüy Bakım Ürünleri

Köpeklerin tüy sağlığını korumak ve bakımlarını yapmak için piyasada birçok ürün bulunmaktadır. Bu ürünler, biotin içeren tüy güçlendiriciler, pati bakım ürünleri, fırçalar, bıöaklı taraklar ve koku gidericiler olarak sıralanmaktadır. Tüy güçlendirici ürünleri sprey şeklinde alınabileceği gibi ense damlası olarak ta alınabilmektedir. Düzenli olarak uygulanması gereke bir diğer ürün ise koku gidericiler olmaktadır.

Köpeklerde Dış Parazit Bakımları

Köpeklerin deri ve tüy sağlıklarının korunması için dış parazit tedavilerinin zamanında yapılması önemlidir. Dış parazitin yayılmasının önlenmesi köpeklerde tüylerin sağlıklı görünmesinde önemli rol oynamaktadır. Dış parazitlerle mücadelede ense damlaları çok yaygın olarak kullanılmaktadır.

Sonuç olarak, köpeklerin tüy sağlığında bakım ve ürünlerinin faydası olduğu kadar, onların kaliteli bir beslenmeye de sağlıkları açısından ihtiyaçları bulunmaktadır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir