Malta Köpeği

Maltis olarak da bilinen bu köpek türü küçük boylu neşeli ve eğlenceli bir köpek ırkıdır. Oldukça eski bir kökeni bulunan köpek türü sıcak kanlı ve aile içinde yaşama uyumlu köpeklerdir. Oldukça oyuncu olan Malta köpeği çocuklarla ve diğer hayvan türleri ile sorunsuz bir şekilde geçinebilmektedir. Uzun yıllar zenginlerin ve aristokratların baktıkları bir köpek türü olmuştur. Günümüzde halen dünyanın birçok bölgesinde bakılmaya devam edilen köpek türü en fazla tercih edilen türlerden birisidir.

Kökeni ve Coğrafi Yaşam Bölgesi

malta-kopegiOldukça eski bir köpek türü olan Malta köpeği Akdeniz havzasında yaşamını sürdürmektedir. Varlığı milattan önceye dayanan ez sayıdaki köpek türünden birisidir. Tahmini olarak milattan önce 3.yüzyılda üretildiği düşünülmektedir. Oldukça eski kayıtlarda adı geçen bu köpek türü Malta adasında kemirgenler ile mücadele etmek için üretilmiş olabilir. Küçük boyları ve enerjik yapıları ile ilgi çeken tür. Tüylü ve beyaz renkleri ile kısa sürede insanlara kendisini sevdirmiştir. Doğum yeri olan Akdeniz bölgesindeki iklim şartlarına uygun olan Malta köpeği bu gibi ılık ve sıcak bölgelerde rahatça yaşam sürebilmektedir. Eski çağlarda Romalı elitlerin beslediği ve bu şekilde inşalar arasında meşhur olan köpek türü Romalılar sayesinde milattan sonraki yüzyıllarda Avrupa’ya getirilmiş ve 19.yüzyıl içerisinde de Amerika kıtasına götürülmüştür. Kısa sürede burada da ilgi gören köpek türü yüksek bir popülasyona ulaşmıştır.

Malta Köpeği Karakteri ve Yapısal Özellikleri

malta-kopegi
Safkan bir malta köpeği

Genel olarak 13 cm civarında gövde yükseklikleri olan bu köpekler toplamda 25 cm kadar yüksekliğe sahip olabilirler. Ağırlıkları 3 ile 4 kilogram olarak değişen köpek türünde dişiler daha iri ve ağır olabilmektedir. Geniş burun yapıları bulunmaktadır ve siyah renklidir. Bazılarında suya giren burunlar pembeleşebilmektedir. Kafatasları kubbe şeklindedir. Malta köpeği alçak kulak yapısına sahiptir ve tüyleri ile bu kulaklar örtülmektedir. Küçük ve dik kuyruk yapısı bulunmakta ve bu kuyruk sırt bölgesinde yer almaktadır.

Karakter olarak incelersek oldukça sosyal ve öğrenme heveslisi bir köpek türü olarak nitelendirmek yanlış olmaz. Oldukça enerjik yapıları vardır ve oldukça oyuncu köpeklerdir. Sakin ve dingin bir yapınız varsa Malta köpeği sizi oldukça yorabilir. Oldukça dikkatli bir gözlemci olan bu köpek türü genel olarak pek havlamasa da bir şüphe ve yabancı kişi gördüğünde havlamaktadır. Genel olarak yabancılara ilk etapta mesafeli yaklaşsa da kısa sürede arkadaş olabilmektedir. Küçük yapıları ile kucakta gezdirilmesi ve durması mümkün olan bir köpek türü olmasına rağmen aşırı ilgiden hoşlanmazlar. Eğitilmeye müsait bir köpek türü olmasına rağmen Malta köpeği her eğitimi kabul etmemektedir.

Malta Köpeği Beslenme, Eğitim ve Üreme

malta-kopegiApartman ve ev yaşamına küçük boyutları ile uygun olduğu düşünülmektedir. Genel olarak ev ortamında sorun çıkartmadan yaşam sürebilen Malta köpeği hareketli yapısı ile bu konuda ev sakinlerine sorun çıkartabilmektedir. Yürüyüşü çok seven bu köpek türü için sık şekilde dışarıya çıkılması bir zaruret durumundadır. Enerjisini bu şekilde atması il evde çok daha rahat bir yaşam sürebilir. Genel olarak eğitim konusunda sorunlu bir köpek olması yanında tuvalet eğitiminin verilmesi de sorun olabilmektedir. Bu nedenle de sık şekilde dışarıya çıkartılması gerekmektedir.

Malta köpeği özellikle beslenme açısından bazı zorlukları olan köpek türüdür. Yemek seçen bir köpek türü olarak her şeyi yememektedir. Yavru döneminde alıştırılan beslenme tarzını kolay şekilde değiştirmeyecektir. Bu nedenle yavru döneminden itibaren süreklilik kazanacak bir beslenme tarzı uygulanmalıdır. Sonradan edinilmesi durumunda beslenme tarzının bilinmesi oldukça önemlidir. Ancak bu şekilde beslenmesi mümkün olacaktır. Sevdiği mamayı veya yemekleri isteyen bir köpek türüdür.

Üreme açısından yetişkinlik döneminde belirtiler göstermektedir. Bu durum biraz zorlayıcı olsa da genel olarak yüksek stres yaşamazlar. Ancak kısırlaştırma veya çiftleştirme için zaman kaybedilmesi sorunlara neden olabilir. Genel olarak hareketli olan Malta köpeği stres ortamında daha fazla aktif ve gergin olabilmektedir. Bu durum evde yaşayan çocuklar için bir tehdit durumuna da gelebilir. Bunun için üreme konusuna dikkat edilmesi gerekmektedir. Aile ve ev yaşamına oldukça uygun olan bu köpek türü eğitim konusunda ve beslenme konusunda biraz zorlayıcı olsa da oldukça sıcak kanlı ve hareketli bir köpek türüdür.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir