gronland-balinasi

Grönland Balinası

Grönland balinası Bowhead balinası olarak da bilinmektedir. Grönland balinaları, büyük bir kafatasına ve yay şeklinde çeneye sahiptirler.

gri-balina

Gri Balina

Bir doğumla bir yavru doğuran gri balina yavrusuna 9 aylık olana kadar bakar. Gri balinalar yalnızca Pasifik Okyanus’unun sığ kıyı sularında bulunurlar.

gok-balina

Gök Balina

Gök balina bir diğer adıyla mavi balina ve kükürt balina olarak da bilinmektedir. Gök balinalar dünyanın en ağır ve en büyük hayvanıdır.

katil-balina

Katil Balina

Okyanus yunusları ailesinde yer alan katil balina bu ailenin en yeni üyesi olarak Orka ismi ile tanınır. Tam adı Latince olarak Orcinus Orca olarak bilinir.

kambur-balina

Kambur Balina

Oluklu balinagiller ailesinden bir üye olan kambur balina dünya genelinde nesli tükenmemesi için koruma altında yer alan bir canlı türüdür.

beyaz-balina

Beyaz Balina

Dünyanın en çok korkulan ve bilinen en büyük canlılarından biri olan beyaz balina beluga balinası ismi ile de tanınır. Beluga ismi de Rusça beyaz demektir.

ispermecet-balinasi

İspermeçet Balinası

İspermeçet balinası tüm okyanuslarda yaygın olan bir balina türüdür ve zamanının çoğunu kıyı şeridinden uzakta açık sularda geçirir.

oluklu-balina

Oluklu Balina

Oluklu balina literatürde Fin balinası ve Çatal kuyruklu balina olarak da bilinmektedir ve mavi balinadan sonra en büyük ikinci canlıdır.

pilot-balina

Pilot Balina

Pilot balina Kuzey kutbu hariç tüm dünya okyanuslarında hem ılıman hem tropik sularda bulunur. Tıpkı katil balinalar gibi yunus ailesinin üyesidir.