Sağlıklı Kedi Nasıl Anlaşılır?

Kedinizin sağlıklı mı veya sağlıklı değil mi olup olmadığını tüm fiziksel özelliklerinden anlayabilirsiniz. Kediler genellikle çok hisli hayvanlar olduğundan onları anlamak da oldukça kolay olabilmektedir. Size karşı olan duygularını sizlere sergilediği tavırlarla veya günlük olarak yansıttığı karakteristik davranışlarıyla sizlere belli ederler. Öyleyse tam anlamıyla sağlıklı kedi nasıl anlaşılır? Bu tarz fiziksel özellikler nelerdir birlikte inceleyelim.

Kedinin Davranışı

Sağlıklı olan bir kedi çevik, canlı, etrafında oluşan olaylara karşı çok ilgili, yürüyüşü düzgün şekilde ve dengeli biçimdedir. Aksırık, öksürük, vücudu kaşıma, sıkça baş sallama ve kusma gibi durumlar sağlıklı kedilerde görülmez.

Kedinin Görünümü

Sağlıklı kedinin tüyleri ve derisi her zaman parlaktır. Bunun yanı sıra canlı ve düzgün biçimde olmalıdır. Kilo bakımından normal yapıya sahiptir. Şişman değil aksine çevik ve hareketlidir.

Sağlıklı kedinin derisinin üstünde;

  • Pullar,
  • Kabartılar,
  • Kepekler,

Gibi problemler görülmez ve göz ile kulakları parlak şekilde olup akıntısı bulunmaz. Gözlerinde çapaklar oluşmaz ve kulaklarının içinde pislik barınmaz. Ayrıca tırnaklarında yamukluk ve kırıklar olmaz. Tam tersine çok düzgündür.

Kedinin Ağız ve Dişleri

Sağlıklı kedinin burnu sıcak ve kurudur. Dişleri de oldukça beyaz şekildedir. Nefesleri de kokmaz.

Kedinin Beslenmesi

İyi ve sağlıklı olan kedinin iştahı ve uykusu her zaman yerindedir. Yemeklerini yerken sessiz ve sakin şekilde yerler. Ayrıca yetişkin bir kedi gün içerisinde 2 kere beslenir. Yavrular 4 veya 5 defa beslenirler.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir