Sağlıklı Köpek Nasıl Anlaşılır?

Köpeğin sağlıklı olması adına doğru beslenme, düzenli şekilde temizlenme ve bol hareketi olanağı verilmeli. Aşıları yaptırılmalı ve iyi şekilde eğitim almalıdır. Dikkatli olan köpek sahibi, köpeğinin genel olan görünümünden ve davranışlarından bir şeylerin doğru gitmediğini anlayabilir. Fakat bazen hal ve tavırları normalde olsa, köpeğin problemi anlaşılamayabiliyor. Bu nedenle sağlıklı köpek nasıl anlaşılır? Sizlere açıklayalım.

Sağlıklı Köpeğin Cildinde Olması Gereken

Köpeğin sağlıklı cildi, esnek, yumuşak, rengi soluk pembe ile siyah ya da kahverengi arasında olabilir. Benekli olan bir cilt yapısı, hem benekli köpekte hem de düz renkli tüylere sahip olan köpeklerde normaldir.

Köpeğinizin üzerinde yara, şişkinlik ya da kızarmış bölgeler olmamalıdır. Pire, bit kene ya da herhangi bir tür parazitlerin olup olmadığını anlamak için tüyleri ellerinizle ters yöne doğru açın ve kontrolünü yapın.

Sağlıklı Olan Köpeğin Gözleri

Sağlıklı köpeğin gözleri her zaman parlaktır. Akıntı veya sulanma rastlanmaz.

Göz kapaklarını kontrol ederken:

  • Aşırı şişlik.
  • Yumuşak doku.
  • Akıntı.
  • Kızarıklık.

Gibi durumlar bulunmamalıdır. Gözlerinin beyaz kısımları sarımsı hale dönüşmemelidir.

Sağlıklı Bir Köpeğin Ağzı

Köpeğin ağzını kontrol ettiğinizde diş etleri pembe ya da lekeli biçimde olmalıdır ve dokuları sıkıdır. Sağlıklı olan diş etlerinin kenarı tüm dişleri sarar. Köpeğin dişlerinin üst kısımlarında yumuşak türden beyaz madde ya da sert beyaz madde rastlanmaz. Ayrıca nefesi de kötü kokmamalı.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir