Siyam Kedisi

Bir tapınak kedisi olarak yüksek sadakati ve oldukça asil tavırları ile insanları kendine hayran bırakan siyam kedisi yüksek zekası ile de bakılmak istenen kedilerden birisidir. Oldukça insan canlısı olan bu kedi türü diğer hayvan türlerine de oldukça yakın davranabilmektedir. Patileri, kulakları, kuyruğu ve burnu koyu renkli diğer bölgeleri açık renkli olan siyam türü özellikle açık renkli gözleri ile oldukça güzel bir görüme sahiplerdir. Genel olarak ince ve zarif yapıları ile çevik bir kedi olan siyamlar kısa tüyleri ile güzel bir görünüme sahiptir.

Evlerde ve bahçe gibi açık alanlarda oldukça rahat şekilde beslenebilen bu kedi türü çok akıllı olmasına rağmen eğitim konusunda pekte kolay bir kedi değildir. Genel olarak 15 sene kadar ömürleri olsa da dünyanın en yaşlı kedisinin bir siyam kedisi olduğu unutulmamalıdır. İnce ve zarif yapıları ile asil görünümleri yanında çokça miyavlayan ve konuşma gibi hırıltıları ile iletişime açık olan bir kedidir. Sevgi ve ilgi odağı olmayı çok seven ve ilgisizlik karşısında tavrını hemen ortaya koyan siyamlar düzenli olarak beraber vakit geçirmek için tercih edilecek bir kedi türüdür. Yalnızlıktan ve eğlencesiz bir yaşamdan hoşlanmayarak size bunun bedelini ödetebilirler. Ancak istedikleri şartların oluşturulması durumunda oldukça güzel bir ev arkadaşı olacakları da kesindir.

Siyam Kedisi Kökeni

siyam-kedisiGörünümü ve karakterleri ile zekası herkesi etkileyen siyam kedisi köken olarak Antik Siyam’a yani bugünkü Tayland’a dayanmaktadır. Tarih öncesi devirlerde bu kedinin varlığı ile alakalı bilgilere ulaşılabilmektedir. İki farklı türü bulunan siyamlar gelenekler ve modern olarak birbirinden ayrılmaktadır. Köken araştırmasında dünyaya yayılmadan ilk hali olan geleneksel türden bahsedilmelidir. Geleneksel siyam kedisi yalnızca dönemin yöneticisi ve ailesi tarafından beslenebilen bir kedi olmuştur. Bu durum ve görünüş ile karakteristik özellikleri onların kutsal olduğuna inanılmasını sağlamıştır. Bu durum inanç olarak kedilere bir sorumlulukta vermiştir. Ölen kişilerin koruyucu olması için bu kediler görevli kabul edilirdi.

Özellikle makam olarak yüksek olan ve önemli kişilerin ölümünde siyam kedisi tapınaklara ve manastırlarda beslenirdi. Oldukça lüks içinde beslenen ve büyük saygı duyulan siyam kedisi bu nedenle de asil bir karaktere sahip olmuş ve insanlar ile iletişimi sürekli geliştirmiştir. Görsel ve karakteristik özellikler açısından modern türden bir farkı olmasa da sıcak ve soğuk iklimlerde tüylerinin renkleri değişebilmektedir. Ayrıca dünyaya yayılışında bazı melezleşmelerde olmuştur.

Köken Detayları

Tayland’da halen kutsal görülen bu kediler tapınaklarda beslenmektedir. Mitolojide de yeri olan bu kedilerin ortaya çıkışı için bir efsane bile bulunmaktadır. Efsaneye göre bir aslanla bir maymunun duyduğu olanaksız aşkın meyvesi olarak doğmuşlardır. Bu iki farklı türün duyduğu büyük aşk ile ortaya çıkan siyam kedisi aslan gibi cesur ve asil olmasının yanında bir maymun gibi çevik ve oyuncudur. Antik Siyam’da herhangi bir melezleme çalışması olmadan doğal olarak ortaya çıkan bir kedi türüdür. Tüm kedi federasyonları tarafından tanınmayı başaran oldukça nadir türlerden birisidir.

Modern siyam kedisi ise köken olarak 1890 yıllarına dayanmaktadır. Bu senelerde dünya üzerinde geziler yapan keşişlerin yanında gezdirdiği kutsal kedilerinin farklı türlerle çiftleşmesi yanında hediye olarak verilmesi gibi durumlar nedeni ile özellikle Amerika ve Avrupa’da yaygınlaşmaya başlamışlardır. Fiziksel olarak iki türü de incelersek geleneksel türün yüzü yuvarlak, kısa burunlu, büyük ve açık renkli gözleri olan kısa kuyruklu oldukları görülmektedir. Modern siyam kedisi ise daha ince ve zarif yapıda, biraz uzun ince burunlu, badem gözlü ve daha uzun bacaklara sahiptirler.

Coğrafi Yayılışı

siyam-kedisiGüneydoğu Asya bölgesinde varlığı başlayan kedi genel olarak sıcak iklim kedisidir. Kısa tüyleri ve ince zayıf vücudu sıcak iklime olan adaptasyonu sonucunda ortaya çıkmıştır. Sıcak iklimde ortaya çıkmasına rağmen dünyanın birçok ülkesine yayılan siyam kedisi soğuk iklimlerde yaşayabilmektedir. İki farklı iklim türünde yapısal bazı değişiklikler gösterebilmektedir. Sıcak iklimlerde patileri, kulakları, burnu ve kuyruğunun dışındaki alanların rengi daha koyu renklerdedir. Bunun yanında tüyleri sıcak olan iklimlerde daha kısadır. Soğuk iklimlerde ise siyah renge yakın olan bölgeler dışındaki alanların rengi daha açıktır. Ayrıca tüyleri soğuk iklimlerde daha uzun olabilir. Bu durumda daha kısa ve toplu görünmesini sağlamaktadır.

Karakteri

siyam-kedisiYapısal olan bu kedi türünü incelemeden önce karakterinden bahsetmek daha uygun olacaktır. İnsanları karakteri ve buna uygun olan yapı ve davranışları ile etkileyen siyam kedisi genel olarak insanlara yakın ve sevecen davranmaktadır. İlgi odağı olmayı çok sevdiği gibi sahibine ilgi göstermeyi de çok sevmektedir. Enerjik bir yapıya sahip olan bu kediler oldukça oyuncudur ve hareket etmeyi çok severler. Bunun yanında oldukça akıllı olan bu kediler eğitim açısından pekte kolay olmayan bir türdür. Çok sadık ve sahiplerini seven kediler olmasına rağmen itaat konusunda pekte başarılı kediler değildir.

Siyam kedilerinin karakterlerinden bahsederken asil duruş ve davranışlarının oluşturduğu hayretten bahsetmek gerekmektedir. Sakin ve asil davranışları olan siyam kedisi oldukça zeki olmaları yanında sosyal bir canlı olmaları nedeni ile iyi bir arkadaş ve dost olabilirler. Ev yaşamına uyum sağlayabilen ve kalabalık ortamlarda sorun çıkartmayan bu kedilerin oyun ihtiyacının giderilmesi durumunda iki kişilik bir yaşantıya da uygun olacakları söylenebilir. En önemli özellikleri olan sahiplerine olan düşkünlüğü ve sahiplerinden ilgi beklemesi beslenmesindeki sorunlardan birisidir. Asla ilgisizliğe ve yalnızlığa tahammül edemeyen bu kediler sizlerin ilgisini çekmek için her şeyi yapabilecek potansiyele sahiptir. Bu nedenle bakımında buna dikkat edilmesi gerekmektedir.

Diğer kedilerden onları ayıran en büyük özelliklerinden birisi ise iletişim becerileridir. Oldukça zeki olan siyam kedisi miyavlama ve hırıltılı konuşma konusunda yetenekleridir. Farklı miyavlama sesleri çıkartabilen bu kediler belirli istekleri için aynı şekilde miyavlayabilmektedir. Kendi isteklerini sizlere bu şekilde açıkça belirtebilirler. Ayrıca hırlama şeklindeki konuşmaları ise oldukça hayret verici olabilmektedir. Genel olarak miyavlamayı çok seven ve bunu gün içinde sayısız kez tekrarlayan siyam kedisi bu sesi sevmeyenler için oldukça büyük bir sorun yaratabilmektedir. Sizlerin eğitim vermek için uğraşacağı siyam kedileri kendi miyavlama ve konuşma sesleri ile sizleri de eğiteceklerdir. Bu nedenle eğitim konusunda siyam kedilerine farklı bir bakışta yaklaşılması doğru olacaktır.

Siyam Kedisi Yapısal Özellikleri

siyam-kedisiEn önemli yapısal özellikleri renk dağılımları ve uzun bacakları ile ince yapılarıdır. Genel renk olarak kül grisi ve açık ile koyu kahverengi yaygın olarak görülmektedir. Özellikle her bölgede patileri, kulakları, burunları ve kuyruğu ile gövde renginin belirgin bir kontrasta olması dikkat çekici özellikleridir. Gövde renkleri kül rengi ve sarıya dönüp açık kahverengi ile siyaha dönük koyu kahverengi tonlarında olmakta ve patiler, kulaklar, burun ve kuyruğu siyaha dönük koyu kahverengi olmaktadır. Bu farklı renk dağılımı tüm Siyam kedilerinde görülen kalıtsal bir özelliktir. Renk konusunda sıcak veya soğuk iklimlerde yaşıyor olmaları bazı farklılıkları ortaya çıkartmaktadır. Bu farklılık koyu renklerin dışındaki açık renklerde ortaya çıkmaktadır. Açık olan renkler sıcak iklimlerde soğuk iklimlerde yaşayan siyam kedisine oranla daha koyu durumdadır. Soğuk iklimde yaşayan siyam kedisi ise daha açık renklerdedir.

Tüy yapıları sert ve sık şekildedir. Uzun olmayan tüyleri için tarama işlemi gerekmektedir. Uzun olmasa da sert ve sık olan tüylerinin mevsim geçişlerinde döküldüğü görülmektedir. Bu nedenle siyam kedisi için tüy tarama bakımı oldukça önemli denebilmektedir. Belirli aralıklarla taranmaması ve bakımsız bırakılması durumunda yoğun şekilde tüy dökebilmektedirler.

Siyam kedilerinin görünümdeki en önemli özelliklerinden biriside gözleridir. Açık mavi renkli gözleri koyu renkli burunları ve suratları nedeni ile oldukça güzel ve dikkat çekici gözükmektedir. Oldukça güzel olan gözleri yanında uzun ve kaslı bacakları da onların çevik olmasını sağlamaktadır. Hareketliliği çok seven siyam kedisi oldukça çevik ve canlı bir kedidir. Uzun süre oyun oynamayı seven bu kedilerin ince ve zarif yapıları vardır. Kiloları az ve zayıf görünümleri olan bu kedilerin beslenmesine çok dikkat edilmesi gerekmektedir.

Yaşam Alanı

siyam-kedisiGenel olarak baktığımızda akıllı ve sıcakkanlı olan bu kedilerin sosyal yaşamda yerini almaları oldukça kolay gözükmektedir. Siz ve aileniz ile kısa sürede anlaşarak sorun çıkartmadan bu yaşama ayak uydurabilen siyam kedisi apartman yaşamında da tercih edilebilecek türlerden birisidir. Özellikle sahibinin ilgisini çok seven ve ilgi göstermekten çekinmeyen bir kedi türü olarak arkadaş olarak kedi beslemek isteyenler için en güzel tercihlerden birisi olacaktır. Yapısı ve karakteristik özellikleri göz önüne alındığında bu kediler için bahçeli bir evde bakımının çok daha kolay ve sorunsuz olacağı söylenebilir. Avlanmayı da seven bu kediler için açık alan tutkusu oldukça fazladır. Apartman dairesinde bu kediyi besleyecekler için pencere kenarında yerini hazırlamalarını öneririz. Balkon gibi açık alanlardan uzak tutulması veya sineklik gibi önlemlerin alınması da oldukça önemlidir. Serbestliği ve açık alanda keşif yapmayı çok seven siyam kedisi kısa sürede gözden kaybolabilmektedir.

Evde beslemek için tercih edilirken özellikle hareketli yapısı ve oyuncu kimliğini bir kere daha düşünülmelidir. Bunun yanında ilgi konusundaki isteği ve miyavlamaya olan bağımlılığı da düşünülmesi gereken konulardan birkaçıdır. Sahibinden her zaman ilgi bekleyecek olan siyam kedisi bunu göremediği zaman tepkisini gecikmeden ortaya koyacaktır. İstekleri ve taleplerini miyavlayarak ve bunu durmadan yaparak sizlere iletecektir. Sosyal ve iletişimi seven bir kedi olarak sizlerle iletişime geçmekte asla çekincesi olmayacaktır. Ayrıca oyun konusunda da isteklerinin yerine getirilmesinde hassas olacağı unutulmamalıdır. Çocuklarla arasında pek sorun olmayan bu kedi için biraz sakin ve kedi sevmeyi bilen çocuklarla sorunsuz iletişim kuracakları söylenebilir. Diğer hayvan türleri ile mesafeli olsa da büyük sorunlar çıkartması pek mümkün değildir.

Siyam Kedisi Beslenme Tarzı

Bir siyam kedisi besleyecek olan kişinin mutlaka dikkat etmesi gereken konulardan birisi de beslenmesidir. Yapısal olarak zarif ve ince olan bu kedilerin aşırı kilo almaları ciddi sorunlara neden olmaktadır. Görünüm olarak zayıf bir görüntüye sahip olsalar da bu durum sağlıkları için oldukça önemli bir konudur. Besleme için ne tercih edeceğiniz konusunda doğal yaşamında neleri tükettiği büyük önem kazanmaktadır. Antik siyam kedilerinin beslenme konusunda pek sorun yaşamadıkları lüks yaşantıları nedeni ile görülmektedir. Ancak doğal ortamlarında kemirgenleri avlayarak beslendikleri bilinmektedir. Günümüzde ise içeriği zengin olan kedi mamaları bu besin değerlerini verebilmektedir.

Bir siyam kedisi besleyecekseniz öncelikle size gelmeden önce ne ile beslendiğini öğrenmeniz gerekir. Sizde doğan bir kedi için zaten gerekli tarzı bilirsiniz. İlk bir yıla kadar yavru kedilerin günde en az iki kere mama yemesi sağlanmalıdır. Günde üç kere mama yiyen siyam kedilerinin çok daha hızlı büyükleri görülmektedir. Bir yaşın üstüne çıkan yetişkin kedilerde günde iki kere mama verilmesi yeterli olacaktır. Olası bir beslenme değişiminin zamanla yapılmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. İki gün üst üste mama yemeyen kedinin bir sağlık sorunu olduğunu düşünebilirsiniz. Kedinizi mutlaka kuru veya yaş kedi mamaları ile besleyiniz. Onlara asla köpek maması vermeyiniz. Bu durum ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. İki mama içinde içerikler birbirinden oldukça farklıdır.

Beslenme konusunda dikkat ve özen gösterdiğiniz siyam kedisi için hareketlilikte oldukça önemlidir. Kedinizin obezite ve farklı sağlık sorunları yaşamaması için günde en az iki kere mama vermenin yanında günlük egzersizlerini yapmasını da sağlamalısınız. Onunla oyun oynamak ve çeşitli oyuncaklarla hareket etmesini sağlamak oldukça önemlidir. Genel olarak siyam kedisi hareketi ve oyunu seven bir kedidir. Herhangi bir sağlık veya psikolojik sorunu yoksa oldukça mutlu ve günlük hareketlerini sorunsuz yapan bir kediniz olacaktır. Durum bu değilse bir doktora danışmanızda yarar vardır.

Siyam Kedisi Üreme Dönemi

siyam-kedisiTüm kedi türlerinde olduğu gibi ergenlik dönemine giren kedilerde çiftleşme isteğinin başladığı görülmektedir. Bu durum siyam kedisi için 7 ay ile bir yaş aralığında yaşanabilmektedir. Dişide ve erkekte farklı olabilen bu dönemler onların çiftleşme öncesindeki sağlıklı belirtileri olacaktır. Kedinizin 7 aylık olması ile ergenliğe girdiği ve bir ile bir buçuk yaşına kadar bu süreç içinde olarak sonrasında çiftleşme için hazır olacağı bilinmelidir. Bir yaşından bir buçuk yaşına kadarlık süreçte dişi kedilerde kızgınlık dönemi denilen cinsel isteklilik başlayacaktır. Bir ile iki hafta kadar sürecek olan bu dönem genel olarak 4 ay gibi periyotlarda tekrarlanacaktır. Kızgınlık dönemine giren dişi kedilerde kuyruğun hassaslaştığı görülecektir. Dokunduğunuz zaman kalçasını kaldırması ve kuyruğunu kaldırması ve dışarı çıkma isteği kızgınlık dönemi belirtileridir. Ayrıca siyam kedisi bu dönemde çok daha fazla miyavlamaktadır. Bu nedenle bu kedi türünü besleyen kişilerde kısırlaştırma yaygın şekilde tercih edilmektedir.

Siyam Kedisi Hamilelik Dönemi

Ergenlik döneminin sonunda sağlıklı bir şekilde çiftleşen kediler sorunsuz olarak hamile kalacaklardır. Çiftleşmede kedinizin sağlığı gibi diğer eşin sağlığı da oldukça önemlidir. Hamilelik döneminde bakımı daha da önemli olan kediniz bu süreçte kızgınlık dönemi yaşamayacaktır. Genel olarak 2 ile 3 ay gibi bir süre alan hamilelik sonunda siyam kedisi 4 ile 6 arasında yavru doğurmaktadır. Sağlıklı bir eş ile sorunsuz bir çiftleşme yaşayan ve hamilelik dönemi başarılı şekilde geçirilen kedilerinizin sağlıklı yavrular doğurması mümkündür. Sağlıklı ve bakımları hamilelik döneminde başarılı şekilde yapılan kedinizin 6 ile 8 yavruya sorunsuz olarak süt vermesi mümkün olacaktır.

Hamile siyam kedisi genel olarak daha korumacı olabilmekte ve hareketliliğinde düşüş ve evde kalma gibi davranışlar gösterebilmektedir. Hamilelik süresi içerisinde ilgi gösterme ve isteme durumlarında da değişiklik yaşanması muhtemeldir. Hamilelik sonlarına doğru kediniz doğum için uygun olacak bir yer arama ve oluşturma sürecine gidecektir. Oldukça tenha ve güvenli bulacağı yerde daha fazla zaman geçirerek doğum için burayı tercih edeceğini belli eder. 4 ile 6 yavru dünyaya getiren kediniz beslenmesine özen gösterilmesi ile yavrularına sorunsuz bakabilecektir. Doğumda daha açık renklerde olan yavruların ilk üç ayı anneleri ile geçirmesi sosyal yaşamlarında sorunsuz kediler olması için önemlidir. Sonrasında mama ile beslenmeye başlayabilen kedilerin sahiplendirilmesi tercih edilebilir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir