Su Samuru

Su samuru sulak alanlarda yaşayan, sansargillerden bir hayvandır. Etçil bir özelliğe sahip olan bu hayvanlar, uzun silindirik gövdeye sahiptir. Yassı kafaları vardır, uzun bıyıkları ve küçük kulakları mevcuttur. Ayakları kısa ve beş parmaklı olup kısmen perdeli bir ayak yapısına sahiptirler. Genel renkleri koyu kahverengidir ve su geçirmeyen, sık tüylü postları vardır. Postları, üstün özelliklerinden dolayı en değerli kürkler arasında yer alır. Bu da onları insanlar tarafından değerli bir av hayvanı yapmaktadır.
15 kg ağırlığa kadar ulaşabilen bu hayvanlar suda ustalıkla yüzerler ve suda sırt üstü yüzmeyi çok severler. Balıkçılar için dezavantajları olsa da kimi bölgelerde balıkçılar tarafından eğitilerek balık avında kullanılmaktadırlar. Yalnız yaşayan bu hayvanlar geceleri avlanırlar. Oyun oynamayı çok severler. Su dibinde yakaladıkları avlarını midelerinin üstüne koyarak taşırlar ve göğüslerine yerleştirdikleri bir taşın üstüne vurarak kabuklarını kırarlar. Bu yüzden araç kullanabilen çok nadir hayvanlardan bir tanesidir.
Kendi bölgelerini savunmayı tercih eden bu hayvanlar usta saldırgandırlar. Kendi türlerine ve dışarıdan gelen etkenlere rahatlıkla saldırabilirler.

Su Samurlarının Yaşam Alanı

karda-su-samuruSu Samuru, neredeyse tüm dünyada yaşayabilen bir hayvan türüdür. Nehirlerde, göllerde, pek çok deniz onların yaşamı için oldukça uygundur. Taze ve ılık bir su onların ihtiyacını rahatlıkla karşılayabilir. Su geçirmez bir saç yapısına sahiptirler ve birkaç kat yağ tabakası bulunur. Bu yüzden de soğuk sularda dahi kolaylıkla yaşayabilirler. Karada dahi birkaç gün geçirebildikleri için sığ sularda da kolayca yaşam sürebilirler. Sularla çevrili bataklık alanları, ormanları yuva yapmak için tercih ederler ve buraları ideal yaşam alanı olarak kullanabilirler. Bunun nedeni, bataklık ve orman alanlarının onlara yırtıcılardan saklanmak için izin veriyor olmasıdır. Bununla birlikte onların en büyük düşmanlarının insanlar olduğu söylenebilir.
Bu hayvanlar her ne kadar dere, ırmak, göllerdeki ağaç dipleri, deniz kıyılarının kayalık alanları gibi suda yaşasalar da karaya yuva yaparlar. Kimileri yeri kazarak yuva açsa da kayalıklar ve dallar da onlar için yuva olanağı sunar. Fakat üreme mevsimleri dışında sabit bir yuvada yaşadıkları söylenemez.

Su Samurlarının Coğrafi Yayılışı

su-samuru-ozellikleriSu samuru, dünya genelinde yaşam alanın en geniş hayvanlardan birisidir. Afrika’nın pek çok yerinde kendine yaşam alanı bulan bu hayvanlar özellikle ekvator bölgelerinde ağırlıklıdır. Buralarda kıyı denizlerde, bataklık sularda, göllerde yaşayabilmektedirler. Ayrıca Asya’nın birçok yerinde, pasifik kıyılarında ve Rusya’da da bulunuyor. Bu bakından güneydoğu Asya onlar için çok daha ideal bir konumda yer alıyor. Amerika kıtası ise tamamıyla bu hayvanların coğrafi bölgeleri arasında yer alıyor. Arjantin, Şili, Kanada, ABD, Meksika dâhil olmak üzere güney ve kuzey Amerika’nın tamamında bu hayvanlar yer alıyor. Ülkemizde de birçok bölgede bu hayvanlar bulunmaktadır. Fakat bu kadar geniş bir coğrafyada bulunsa da türü tehlike altındadır. Yaşam alanlarının tahrip edilmesi ve avlanmaları sayesinde bu hayvanların nesli büyük bir hızla azalmaktadır.

Su Samuru Nasıl Beslenir ?

su-samuru-memeliSu samuru, sucul ekosistem içinde bulunan bir canlıdır. Üstelik sucul ekosistem beslenme zincirinin en üst katmanında yer alır. Besin kaynaklarının %80’ini balıklar oluşturur. Bu yüzden de balık yetiştiriciliği ve balıkçılık için zararlıdır. Küçük alabalıkların, somon balıklarının, pullu balıkların birçoğunu bütün olarak yiyebilen bu hayvanlar küçük kedi balıkların ise belkemiği ve başları hariç her yerlerini rahatlıkla yiyebilmektedirler. Ayrıca kurbağa, kuş, yumurta, denizkestanesi, istiridye, midye, mürekkepbalığı, salyangozlar ve fare de bu hayvanların başlıca besin kaynaklarındandır.

Su Samurlarının Üremesi

Su samuru ortalama boyu 1 metre ila 1,2 metre arasında değişen hayvanlardır. Bu, onların kuyrukları dâhil boylarıdır. Kimi zaman 1,5 metreye kadar ulaşabilir. Yaşam süreleri 12-13 yıl arasında değişir. Dişileri erkeklere göre daha küçüktür. Memeli hayvanların genel üreme yöntemini tercih ederler. Çiftleşme mevsimi dışında yalnız yaşarlar.

Su Samurlarının Hamilelik Süreci

Su Samuru yalnız yaşayan bir canlıdır. Hamilelik süreci de oldukça uzundur. Ortalama 8-10 ay gebelik süreleri vardır. Her biri tek doğumda ortalama 1 ila 4 yavru arasında dünyaya getirir. Yılda bir hamilelik süreci yaşarlar. Yavrularını suda sırtüstü yüzerken emzirirler. Suda doğum yaparlar. Avlanacakları zaman yavrularını yosunlar arasına bırakarak avlanmayı tercih ederek onlara yiyecek temin ederler.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir