Titanoboa Yılanı

Titanoboa yılanı, Orta ve Güney Amerika ile Karayiplere ait hayvanların yaşadığı alana ait ilk kez kayıtlara geçen, ormanda yaşayan en büyük yılan türüydü. Yaklaşık 13- 14 metre boyunda ve 1 ton ağırlığının üzerindeydi. Şimdiye kadar keşfedilen en büyük yılan türü olması titanoboa yılanını özel kılıyor.

Günümüzden yaklaşık olarak 58- 60 milyon önce yaşayan bu yılan türünün nesli tükenmiş. Bilim adamları tarafından şimdiki anakonda ve boa yılanlarının uzak bir akrabası olarak görülmekte. Zehirli olmayan Titanoboa yılanı, avını 281 kg/m2’lik bir basınçla öldürüyordu. Bu basınç ise New York’taki çelik Brooklyn Köprüsü’nün altında ezilmeye eşdeğerdir. Bilim adamları yaptıkları saha araştırmalarında önce bu yılan türünden habersizdi.

Titanaboa yılanına ait fosiller, 2009 yılında Kolombiya’da bulunmuştur. Yapılan bu araştırmada aynı zamanda 29 farklı türe ait fosiller de bulunmuştur. Bilim adamları titanaboa yılanının, çağımızdaki anakonda ve boa yılanlarının uzak bir akrabası olma ihtimalinin yüksek olduğunu düşünmekte. Günümüzde en büyük yılan olarak bilinen, ‘Phyton reticulatus’ yani ağlı piton, 8.7 metreye kadar ulaşabilmektedir. Bu durum titanoboa yılanının zamanın en büyük yılanı olduğunun kanıtıdır.  Dünyanın en büyük yılanının en gerçekçi kopyası Smithsonian Ulusal Doğa Tariji Müzesinde sergilenmektedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir