Akdeniz Bukalemunu

Akdeniz bukalemunu Squamata takımının bukalemun familyasına ait bir sürüngen türüdür. Akdeniz Bukalemunu diğer bir adıyla ‘’Bayağı bukalemun‘’ olarak da bilinir. Genellikle boyları 30 cm’ye kadar ulaşabilir. Başının üst tarafında miğfer tarzı ufak sert bir çıkıntı bulunur ki buda onu diğer bukalemun türlerinden ayıran bir özelliktir. Vücudu basık ve uzun bir yapıdadır. Sırtında büyük ve sert pulları vardır. Göz yapıları büyük, yuvarlaktır. Tek göz kapağı vardır. Her göz aynı anda değişik yerlere bakabilir. Bu yüzden görme duyuları diğer bukalemun türlerine göre çok gelişmiştir. Her bir açıya çevrilebilen gözleriyle arkası da dahil her yeri görebilirler. Akdeniz bukalemunun türlerinden farklı olarak yürümeye değil tutunmaya yönelik ayak yapıları vardır. İnce ve uzun kuyruk yapıları ve ayakları sayesinde de ağaç dallarına kolay tutunurlar.

Akdeniz Bukalemunu Yaşam Alanları

Akdeniz ‘e kıyısı olan hemen her ülkede sahil kenarlarında yaşarlar. Nemli ve sıcak ortamları severler. Havaların soğuduğu dönemlerde ise kış uykusuna yatmazlar fakat hareketsizleşirler. Genellikle ağaç dallarında yaşarlar. Türlerinden farklı olarak bulundukları ortama göre renk değiştirirler. Hızlı renk değiştirme özelliği, derilerinde bulunan melanin denilen boya maddesi sayesinde gerçekleşir. Isı ve ışık değişimlerinde, strese girdiklerinde ve çiftleşme dönemlerinde farklı renklere bürünebilirler. Renk değiştirebildikleri için de kolay gizlenmiş olurlar ve böylece avcı hayvanlardan korunurlar.

Akdeniz Bukalemunu Beslenme

Ağırlıklı olarak canlı yemlerle beslenirler. Akdeniz Bukalemunları genellikle tüm böcekleri yerler. Ana besin kaynakları ise sinekler ve çekirgelerdir. Günde ortalama 20-30 tane sinek veya 7-8 tane çekirge tüketirler.10 cm’ye kadar uzatabildikleri dilleri yapışkan yapıda ve çok hızlıdır bu sayede avlarını kolayca yakalayabilirler. Dilleri ağız içinde özel bir yerde kat kat kıvrılmış biçimde durmaktadır.

Akdeniz Bukalemunu Üreme Sistemi

Çiftleşme dönemleri yaz ayları itibariyle başlar ve sonbahar aylarında yumurtlamaya başlayan dişiler bir defada 6 ile 40 yumurta bırakabilirler. Dişi bukalemun yumurtalarını yumuşak topraklara 10 cm’lik çukur kazarak bırakırlar.

Hobi Bahçesinde Akdeniz Bukalemunu

Hobi olarak Akdeniz Bukalemun terraryum bahçelerinde ve fanuslarda yetiştirilmesi zordur. Çünkü sıcak ve nemli ortamı seven bukalemunlara evde istenilen doğal ortam sağlanamaz. Ayrıca besin kaynaklarını canlı hayvanlar oluşturduğu için evde temin etmesi zordur ki esaret altında yem yemeyi sevmezler.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir