Alaska Kurdu

Alaska’ya özgü bir şekilde yerleştirilen ve bir ismi de Alaska malamutu olan Alaska kurdu ilk dönemlerinde Alaska’nın kuzeybatı bölgesinde yetiştirilmiştir. Eskimo döneminde Eskimolar tarafından yetiştirilmiştir. Özellikle ilk dönemlerinde kızak çekmek için kullanılan bu köpek türü günümüzde çocukların son derece sevecen buldukları köpek türleri arasında yer almaktadır. Bu nedenle sıklıkla evlerde beslenmektedir.

Güçlü bir yapıya sahip olan Alaska kurdu 16 yıl gibi bir süreye kadar yaşam standardına sahip olmakla birlikte Amerika kökenli bu köpek, erkekler için 39 ve dişiler için 34 kilogram ağırlığa kadar ulaşabilir. Ortalama 60 santimetre boya ulaşabilen bu kurt köpeği, sert dış tüyleri ve iç kısmındaki yumuşak tüyleriyle soğuğa karşı çok yüksek dayanıklılık göstermektedir.

Yaşam Alanı Nasıl Olmalıdır?

Sürekli bir sekilde kazma içgüdüsü gösteren Alaska kurdu özellikle bahçeli alanlarda daha rahat bir şekilde yetiştirilebilir. Bilhassa bu köpek cinsinin beslendiği alan koruma altında bulundurulmalıdır. Doğal vücut yapısı gereği, kürkü kalın olduğu için soğuk bir iklim sever ve sıcak iklimlerde aşırı sıcak havalara dayanamaz. Çok sıcak şehirlerde dahi serin yerlerde tutulması ve havalar soğuyana kadar pek sık dışarı çıkarılmaması gerekir.

Alaska Kurdu Nasıl Beslenmelidir?

alaska-kurduSağlıklı ve doğru bir yetiştirme sağlayabilmek için Alaska kurdu mutlaka iyi bir şekilde beslenmelidir. Her zaman düzenli bir diyet programı uygulanarak ve her gün düzenli egzersiz programları sağlanarak, daha uzun ömürlü bir köpeğe sahip olabilirsiniz. Alaska malamutu iyi bir şekilde beslendiğinde, ideal kilogram boyutlarına ulaşabilir ve daha güçlü bir yapı görüntüsü sergileyebilir.

Apartman yapısına uygun bir köpek olmadığı için ve çok aktif olduğu için bahçeli evlerde besleyebilirsiniz. Özellikle bahçe alanında kendisi için belirli bir çit sistemi ile kısım oluşturursanız, daha mutlu ve rahat olacaktır.

Vücut bakımı konusunda Alaska kurdu sık ve güçlü bir tüy yapısı gösterdiği için her hafta 2 ya da 3 defa fırçalanmalıdır. Çok sık bir şekilde tüy döken bir ırk olduğu için yıl içerisinde 2 defa alt tüylerini değiştirir. Ancak bu köpeğin yıkanması çoğu zaman tavsiye edilmez. Çok gereken durumlarda dahi özel kuru şampuanlar ile yıkanarak temizlenebilir. Vücut kokusu bulunmayan, temiz ve sakin bir köpek ırkıdır.

Diğer köpek türlerine göre gayet sessiz ve sakin bir tür olan Alaska malamutu, nadiren havlar ve apartmanlarda yetiştirildiğinde ise gürültü gibi bir sıkıntı ortaya çıkarmaz. Bu köpeklere eğitim verilirken, şiddetten kaçınılmalı ve tatlı bir dil ile yaklaşılmalıdır. Bu sayede sahibine daha bağlı ve sevecen bir yapıya sahip olur. Yüksek bir avcı kabiliyeti bulunduğu için çok iyi bir şekilde iz sürer ve en uzak noktalarda bulunan avları dahi tespit edebilir. En zor arazilere ve soğuk koşullara dayanıklı bir köpek türüdür.

Alaska Kurdu Üremesi Nasıl Sağlanır?

alaska-kurduHer köpek türünde olduğu gibi Alaska kurdu için de belirli dönemlerde özellikle erkeklerin çiftleştirilmesi gerekir. Üreme dönemleri geldiğinde kendi türlerinden bir köpek ile çiftleştirilerek, orijinal yavrular elde edilebilir. Bu yavrularda yetişkinlik dönemlerine kadar özellikle sıcak iklimlerden uzak tutulmalı ve bu şekilde yetiştirilmelidir.

Üreme dönemleri ile ilgili temel kontrollerinin yapılması için veteriner kontrolleri düzenli şekilde yaptırılmalıdır. Dişi Alaska malamutu hamilelik döneminde mutlaka düzenli şekilde veteriner kontrolünden geçirilmeli ve doğum kontrollü bir şekilde sağlanmalıdır. Başarılı bir doğum sayesinde her dişinin 6-8 civarında yavru doğurması mümkün olabilecektir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir