Alman Çoban Köpeği

Bir alman çoban köpeği

Dünya üzerinde en popüler köpek cinslerinden birisi Alman Çoban Köpeği, diğer adıyla Alman kurdudur. İri bir cüsseye sahip olmakla beraber bu kadar popüler olmasının nedeni; fiziki olarak son derece güzel olması, karakter olarak da insana yakın olmasıdır.

Tarihi geçmişine bakıldığında ilk olarak 1800’lü yıllarda ortaya çıkan bu köpekler çoban köpeği olarak ilgi görmüşlerdir. Zamanla çoban köpeği ile beraber özellikle polis köpeği olarak kullanımları yaygınlaşmış, bugün dünyanın hemen her yerinde polis köpeği olarak öne çıkmışlardır. Tam bir arazi köpeği olan bu tür, gerekli sosyalleştirme doğru şekilde yapıldığı takdirde arkadaş canlısıdır. Çocuklarla iyi geçinebilirler. Fakat doğru sosyalleştirme yapılmadığı sürece arkadaş canlısı olduklarını söylemek pek mümkün değildir. Dövüşten, kavgadan kaçmadıkları gibi kendilerine yabancı hissettikleri kişilere karşı arkadaş canlısı davranmaz, saldırgan yanlarını gösterirler.

Alman Çoban Köpeği cinsinin güçlü makas çenesi, siyah burnu, yayvan yüzü vardır. Kulakları dik ve gözleri badem gözlü tasvir edilebilecek niteliktedir. Sırtı düz ve hareketlidir. Alçak kuyruklara sahiptir. Kaslı bacakları ve göğsü olmakla birlikte kısa ve yuvarlak ayakları vardır. Eski çağlardan bu yana makamın ve gücün sembolü olarak kabul edilir. Genel ağırlıkları 41 kg ve omuz genişlikleri 64 cm’dir. Değerleri bunlardan fazla olan köpek çeşitleri Kral Çoban Köpeği olarak adlandırılır. Bazı araştırma kulüpleri kral çoban köpeklerini ayrı bir tür olarak kabul ederken genel kanı, aynı türün ürünü oldukları yönündedir.

Alman Çoban Köpeğinin Yaşam Alanı

Yaşam alanları

Alman Çoban Köpeği yaşam alanı olarak geniş bir yelpazeye sahiptir ve zaman içinde değişim meydana getirmiştir. İlk olarak kırsal bölgelerde yaşamlarını devam ettirdikleri için doğal yaşam alanları dağlar, çiftlikler olarak kabul edilmektedir. Fakat kullanım alanları genişledikçe, yaşam alanları da değişmiş, daha farklı alanlarda yaşamaya entegre olmuşlardır. Bahçeli evlerde rahatlıkla yaşayabildikleri gibi apartmanlarda da yaşayabilirler. Fakat apartmanlarda daha dar alanlara tıkılan hayvanların yeterli egzersizi yapmaları gerekir. Gün içinde ihtiyaçları olan hareketliliği sağlayamadıkları takdirde dar alanlarda hırçınlaşabilir, sıkılabilirler.

İnsanlara yakın bir yapıda oldukları için bu türün gerekli yaşam koşullarını sağlamak çok zor da zor değildir. Eğer bir bahçede köpeğinizi besliyorsanız 5-6 metre karelik bir yuva yeterli olacaktır. Yuvanın tel kafesten oluşması dahi yeterlidir. Bahçede de apartmanda da barındırsanız gün içinde düzenli olarak yürüyüşlerini yaptırmanız gerekir.

Alman Çoban Köpeği türünün bir özelliği suyla oynamayı çok sevmeleridir. Yavruyken bile su kaplarıyla oynamayı, onları devirmeyi severler. Bunun için yaşam alanlarının bu tür su devrilmelerine, ıslanmalara karşı önlem alınmış halde olması gerekir. Çoğu köpek sahibi su kabını mermerden yaptırarak bu soruna çözüm bulmaktadır.

Alman Çoban Köpeğinin Coğrafi Yayılışı

Alman Çoban Köpeği, aynı zamanda alman kurdu olarak da adlandırılır. Fakat kurtla bu köpek cinsinin herhangi bir ilişkisi yoktur. İlk olarak tam bir koyun köpeği elde etmek amacıyla üretilmişlerdir. Cesur, akıllı ve koyunları güdebilen yapısıyla dikkat çekmişlerdir. Atik ve kuvvetli oldukları keşfedildikten sonra polis köpeği olarak da kullanılmaya başlamışlar, daha sonra koruma köpeği, polis köpeği, rehber köpek, arama kurtarma köpeği, uyuşturucu tespit etme köpeği olarak ün kazanmışlardır. Paraşütle atlama, uçaktan atlama gibi alanlarda eğitim verilerek askeri alanlarda dahi etkili sonuç vermektedir. Görev yaparken tam olarak görevlerine odaklanırlar ve dikkatleri kesinlikle dağılmaz. Büyük bir ciddiyetle işlerini yaparlar. Bu yüzden de patlayıcı, tuzak tespitlerinde kusursuz sonuç sağlarlar. İkinci dünya Savaşından bu yana çeşitli savaş alanlarında ve operasyonlarda Alman Çoban Köpeği marifetlerinden sık sık yararlanılmaya devam etmektedir.

Üstün özelliklerinden dolayı bu köpek cinsi, Almanya’da ortaya çıkmış olsa da kısa süre sonra geniş bir coğrafyaya yayılmış ve bugün dünyanın hemen her yerine yayılmıştır. Ülkemizde de en yaygın bulunan köpek türlerinden birsidir. Çeşitli bölgelerimizde zaman zaman uluslararası organizasyonlar yapılmakta, köpeklerin marifetleri ve güzellikleri yarıştırılmaktadır.

Alman Çoban Köpeğinin Beslenmesi

Alman çoban köpeğinde beslenme

Alman Çoban Köpeği türünün beslenmesi ve beslemesi çok zor olmasa da hassasiyet gerektirir. En ucuz ve en sağlıklı beslenme yöntemi kuru mamalardan yararlanmaktır. Bu mamaların içinde ihtiyaç duyulan bütün mineral, vitamin, protein mevcut olduğu için köpekleriniz hem formda kalır hem de sağlıklı olur. Beslenme noktasında en önemli ayrıntı dışkılamasıdır. Sağlığını muhafaza edebilmesi için yediği kadar değil daha az miktarda dışkı yapması gerekir. Dışkı çıkarmasını takip ederek köpeğinizin tükettiği mamanın ne kadarını sindirdiğini ne kadarını gereksiz olarak dışa attığını gözlemleyebilirsiniz evde hazırladığınız mamalardan de verebilirsiniz. Fakat evde mama hazırlamak bir taraftan zahmetli ve vakit alıcı olurken bir taraftan da köpeğinizin dışkısının çok daha ağır kokmasına neden olur.

Köpeğinize alacağınız kuru mamaların besin değerlerine dikkat ederek tercih etmelisiniz. Besin değerleri, aynı zamanda sindirim üzerinde etkili olmaktadır. Marka değeri ve besin değeri belli olmayan kuru mamaları köpeklerinize vermenizin hiçbir faydası olmaz. Bu yüzden kaliteden vazgeçmemeniz gerekir. Eğer besin değeri çok yüksek mamalarla köpeğinizi besler ve günlük hareketlerini yaptırmazsanız bu da çeşitli sağlık problemlerine neden olabilir. En doğrusu kaliteli mamalar kullanmak ve günlük yürüyüşlerini de aksatmamaktır.

Köpeğinizin doğru beslenmesi için dikkat etmeniz gereken bir diğer husus yaşıyla alakalıdır. Mamalar, yaşlara göre düzenlenmiştir. Bu yüzden köpeğinizin yavruluktan yetişkinliğe kadarki sürecini takip etmeli, yaşına uygun mama vermelisiniz. Bu, ömrünün sonuna kadar köpeğinizin sağlıklı bir hayat yaşamasına yardımcı olacak, yavru çağlarında gelişiminin doğru şekilde olmasını sağlayacaktır. Hamile ve yavrulu olduğu dönemlerde köpeğiniz biraz daha fazla beslenme ihtiyacı duyacak, daha fazla mama yemek isteyecektir. Gerek kendi gerekse yavrularının sağlığı için bu olağan bir durumdur.

Üremesi ve Hamilelik Dönemi

Alman Çoban Köpeği cinsinin hamilelik dönemi, eğer köpeğiniz sağlıklı ise oldukça kolay geçmektedir. Çiftleştirme için en doğru zaman köpeğinizin 2 yaşını doldurmuş olmasıdır. Bu sayede köpeğiniz gerekli fiziki gelişimini tamamlamış olur. 6 ayda bir adet görürler ve adetlerinin başlangıcından itibaren 12, 18. Günlerde çiftleştirilmeleri en uygun zamandır. Hamilelik belirtileri 40. Günden sonra kendini gösterir. 30. Günde ultrasona sokarak köpeğinizin hamile olup olmadığını örenebilirsiniz. Fakat daha öncesinde hamile olup olmadığını tespit etmek oldukça zordur.

Hamile olan Alman Çoban Köpeği 40. Günden sonra karnı genişlemeye başlar ve memeleri süt ile dolar. Son 10 günde memelerinden süt gelmeye başlar ve anne köpeğinizin hareketleri iyice azalır. Doğum sancıları ortalama 12 saat kadar sürer. 60 gün süren gebelik sürecinin 59. Gününde çoğu zaman doğum gerçekleşir. Anne karnında bütün yavrular ayrı keselerde gelişimini sürdürür ve yavrulama esnasında da her yavru kendi kesesinde doğar. Anne köpeğiniz keseyi özenli biçimde yırtarak yavrularını temizler, kurutur.

Hamilelik döneminde Alman Çoban Köpeği çeşitlerinin yaşam alanlarının değiştirilmesi pek sağlıklı değildir. Bu süreçte daha zengin içerikli mamalar kullanılmalıdır. Mama üreticileri hamilelik dönemi için özel mamalar üretirler ve bu mamalar köpeğinizin iyi bir hamilelik süreci geçirmesine yardımcı olur. Kolay bir doğum yapabilmesine destek sağlar. Doğumdan 18 saat önce de anne adayı mama yemeyi keser. Bu, doğum sancılarının başladığının işaretidir ve doğumdan hemen sonra ılık bir süt vermeniz anneyi rahatlatacak, doğum anında yanında olmanız ona güven verecektir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir