Amerikan Cocker

Ülkemizde ve dünyada hayvan severlerin en çok tercih ettiği köpek türlerinden birisi Amerikan Cocker ırkıdır. Orta boy bir köpek ırkı olan bu tür, sahibine karşı son derece itaatkârdır. Çok da zekidir. Uzun kulakları, kahverengi, siyah veya sarı renktedir. Sevimli görüntüleriyle ilgi odağı olmayı başaran bu köpekler, çok cana yakındırlar. Çocuklarla en rahat geçinebilen türlerden birisidir. Aynı şekilde diğer hayvan türleriyle bir arada olduklarında da kolaylıkla geçinebilirler.

Eğitilmeye son derce müsait olan Amerikan Cocker cinsi, çok zeki olduğu için kısa sürede verilenleri öğrenebilir. Fakat eğitim konusunda özenli davranılması gerekir. Şımarmaya çok müsait oldukları için eğitim süreçlerinde ısrarcı olmak, dozu iyi ayarlamak icap eder.

Yaşam Alanı

amerikan-cocker-kopegiAmerikan Cocker köpekler, daha önceleri arazi şartlarında kolayca yaşayabilen türlerdir. Bunun yanında apartmanlarda beslemek için de son derece uygundurlar. Çok havlamaz ve etrafa rahatsızlık vermezler. En ideali ise bahçeli bir ev ortamında barındırılmalarıdır.

Hareketli olmayı seven bu köpekler, günde 2-3 kez yürüyüşe çıkarılmalıdır. Ya da yeterli büyüklükte bir alan içinde oyun oynamalarına izin verilmesi gerekir. Hareket halindeyken tüyleri düğümlenebilir. Bunu engellemek için hareket halindeyken değil dinlenirken tüylerinin taranması gerekir. Zaman zaman kırsal bir alana götürülüp özgür biçimde koşup zıplamalarına izin verilmelidir. Birçoğu yüzmeyi sever ve doğuştan harika birer yüzücüdürler. Eğer bir havuzunuz varsa köpeğiniz gün içinde keyifle havuz sefası sürebilir.

Coğrafi Yayılışı

Amerikan Cocker, İngiltere kökenli bir ırktır. Kuzey Amerika’ya 1800’lü yıllarda getirilmişlerdir. Kimi kaynaklarda Amerikan Cocker ve İngiliz Cockerları aynı ırk olarak geçse de Amerikan olanlar daha küçüktürler. Bulmada yetenekli oldukları için doğal koşullarda avcı köpeği olarak kullanılırlar. Çeşitli coğrafyalarda kuş ve tavuk yakalamak için de kullanılırlar. Ilıman iklim koşullarında rahatlıkla yaşayabildikleri için ülkemizde de kolayca beslenebilen köpek türlerinden birisidir.

Amerikan Cocker Beslenmesi

amerikan-cocker-kopegiAmerikan Cocker cinsi köpekler, beslenme konusunda hem kolay hem zordurlar. Evlerdeki sebzeli yemeklerle dahi rahatlıkla beslenebilirken aynı zamanda alerji riski en yoğun ırktır. Şarküteri ürünleri, tatlı çeşitleri ve baharatlar kesinlikle verilmemelidir. Bunlar dışında evlerinizde bulunan pek çok besini düzenli aralıklarla ve aşırıya kaçmamak kaydıyla yedirebilirsiniz. Kulakları ve derisi oldukça hassastır ve olası bir alerji halinde kulaklarında ve derilerinde ani belirtiler kendini gösterebilir.

Oyun oynamaya son derece meraklı olan Amerikan Cocker köpekler kaliteli kuru mamalarla beslendikleri taktirde her hangi bir problem yaşamazlar. Mama paketlerinin üzerindeki uyarıları dikkate alarak mama tercihi yapabilirsiniz. Ya da prestijli mama markalarının sitelerinde yer alan beslenme tavsiyelerini inceleyerek köpeğinizin beslenmesine en uygun mamayı ve oranı tespit edebilirsiniz. Hareketli yapıları sayesinde yediklerini sindirebilirler. Bu yüzden çok kilo alma riskleri yoktur. Mamaları rahatlıkla bulunabilecek köpek türlerinden birisidir.

Amerikan Cocker Irkının Üremesi

Amerikan Cocker cinsi köpekler ortalama 12-15 yıl arasında yaşam sürerler. Ağırlıkları 14 kiloya kadar çıkabilir. Yükseklikleri ise 38-40 cm civarındadır. Çiftleşmeleri için en ideali 2 yaşını tamamlamış olmalarıdır. Bu sayede fiziki gelişimlerini tamamlamış olacaklar, hamilelik ve doğum süreçlerini sıkıntısız atlatma imkanına sahip olacaklardır. 6 ayda bir adet görürler ve bu dönemde çiftleştikten sonra 40. Günden itibaren hamile olup olmadıkları belli olur. Karınları şişmeye, göğüsleri belirginleşmeye başar. 30. Günden itibaren ultrasonda hamile olup olmadıkları belli olur. 56-60. Sonunda doğum yaparlar. Doğum sancıları 12 saat kadar sürer. Kendi başlarına doğum yapabilseler de sahiplerinin yanında bulunması onları rahatlatır. Tek seferde 4-8 yavru dünyaya getirebilirler.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir