Amerikan Kedisi

Evcil kediler denildiğinde akla pek çok farklı kedi türü gelmektedir. İnsanların evcilleştirdiği, belli amaçlar ile kullanılan ve evlerinde beslediği kediler yüzyıllardır tercih ettikleri canlılardır. Kedi denildiğinde belki de en eski türlerden birisi olarak Amerikan kedisi akla gelir. Ülkemizde ve dünyanın pek çok ülkesinde yetiştirilen bu kediler ilginç özellikleri ile öne çıkmaktadır.

Geçmişi

amerikan-kedisiAmerikan kedisi dünyanın bilinen en eski kedi türlerinden birisi olarak öne çıkmaktadır. İsim olarak Amerika’da görüldüğü düşünülse de aslen İngiltere’den çıkmış olan bir ırktır. 1620 yılında İngilizler tarafından evcilleştirilmiştir. Dönem itibariyle denizcilik ile yapılan yolculukların ve ticaretin önemli bir parçası olmuştur. Gemilerde yoğun şekilde görülen fareler ile başa çıkmak için kullanılmıştır. İsim olarak Amerikan Shorthair olarak da bilinen bu tür daha sonraları dünyanın farklı ülkelerine yayılmıştır.

Amerikan Kedisinin Karakteristik Özellikleri

amerikan-kedisiAmerikan kedisi evcilleştirilmiş bir kedi türü olsa da bünyesinde hala avcı ve vahşi kimliğini korumaktadır. Çevresinde gördüğü ve avlayabileceğini düşündüğü şeyler ile ilgili oldukça hareketli olabilmektedir. Bu gibi anların dışında aşırı hareketli oldukları söylenemez. Oyun ve ilgi ile ilgili olarak aşırı meraklı değildir. Bulunduğu ortamda gerekli olduğunda hareketli oldukları bilinmektedir. Özellikle zeka gerektiren ve uğraştıran oyun ve oyuncaklara meraklıdır. Bunlarla uğraşmaya başladığında saatlerce oynayabildikleri bilinmektedir.

Çok fazla meraklı bir yapısının olmaması ile birlikte yaramaz olmaması çalışan kişiler için Amerikan kedisi ideal bir evcil hayvan olarak görülmesini sağlamaktadır. Kucağa alınmayı ve okşanmayı sevmemesi de bu yönde etki etmektedir.

Renk olarak en çok karşılaşılan beyaz üzerine kahverengi ve gri tonlarıdır. Asil bir duruşu bulunan kediler avcı geçmişi ile birlikte özellikler sunmaktadır.

Büyüklüğü ve Ağırlığı

Amerikan kedisi boyut olarak büyük kedi ırkları arasında sayılabilir. Çok hareketli olmaması bunda etkili olabilmektedir. Ağırlık olarak üç kilodan başlayarak beş buçuk kiloya kadar çıkabildiği görülmektedir. Geniş bir kafası, kaslı bir göğüs yapısı ve bedeni bulunmaktadır.

Amerikan Kedisinin Bakımı

amerikan-kedisiBakım anlamında Amerikan kedisi zor olmayan bir kedi türüdür. Kısa tüylere sahip olması ve tüylerinin kolay şekilde taranması bu anlamda etkili olmaktadır. Tüylerinin haftalık olarak taranması yeterli olabilecektir. Tüy döktüğü dönemlerde bu aralığı haftada ikiye çıkartmak daha etkili olabilecektir.

Amerikan kedisi için beslenme anlamında kuru ve yaş mamalar ve diğer gıdalar tercih edilebilir. Temizliği ve bakımı ile ilgili olarak gerekli noktalara dikkat edildiğinde uzun süre sağlıklı şekilde yaşayabilmektedir. On beş yıla kadar yaşayan kedilerin olduğu bilinmektedir.

Amerikan Kedisinin Ev Ortamındaki Durumu

amerikan-kedisiAmerikan kedisi ev ortamı için belli durumlara dikkat edildiğinde sorun çıkartmayacak bir türdür. Özellikle çocukların olduğu evler için tavsiye edilmektedir. Oyun oynamak için aşırı meraklı olmayışı, hareketliliğinin az olması gibi birçok sebeple ev içerisinde rahatça beslenebilir. Meraklı bir tür olmamasının da bu konuda etkisi olmaktadır. Ev içerisini çok fazla kurcalamaz ve yaramazlık yapmaz. Evde kimse olmadığında ve oyun arkadaşı bulamadığında çok hareketli olmazlar. Bu sayede de gündüz evde kimsenin olmadığı aileler için tercih edilebilecek bir türdür.

Diğer kedi türleri ve köpekler ile aynı ortamda yaşamak noktasında sıkıntı çıkartmaz. Özellikle sinirli olmayan köpek türleri ile sorunsuz şekilde aynı evde yaşadıkları bilinmektedir. Ancak kedi ve balık gibi evcil canlılar ile ilgili olarak sorun yaşanmasına neden olabilir. Avcı bir geçmişe sahip olması nedeniyle Amerikan kedisi bunlara karşı saldırgan tavırlarda bulunabilir. Bu noktalara dikkat edildiğinde ev ortamında tercih edilebilir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir