Anakonda Yılanı

Zehirli bir yılan türü olarak bilinmesine rağmen aslında zehirli olmayan ve avını boğarak öldüren anakonda yılanı, ismini ‘Fil katili’ anlamına gelen, Tamilce bir kelimeden alır. Genellikle Güney Amerika’da yaşamaktadırlar. Dünyanın en büyük ve en ağır yılan türü olarak bilinmektedirler. Bu sebeple yılan türleri arasında piton yılanı ile yarış halindedir.

Yetişkin bir anakonda yılanı boyu ortalama 8 ile 10 metre arasında değişim göstermektedir. Bu boy ise yaklaşık bir otobüs uzunluğuna tekabül etmektedir. Anakonda yılanlarının sivri dişlerinin ve zehrinin yerini esnek çeneleri ve avlarını yakalayıp boğarak öldürmek için güçlü kasları almıştır. Derileri, aynı timsah gibi koyu zeytin rengi yuvarlaklar ile kaplıdır. Bu sayede bulanık bataklıklarda bile kendilerini çok iyi bir şekilde saklayabilmektedirler.

Yırtıcı ve tehlikeli hayvanlar kategorisinde yer alan anakonda yılanları, avlarına ulaşabilmek için tuzak kurarlar. Sessizce beklerler ve avı, tam zamanında tuzağa düşürürler. Genellikle gece saatlerinde ava çıkan anakondalar, avını yakaladığı anda ilk olarak, avının nefes almasını önler ve solunum yollarını kapatacak şekilde boğar. Avı öldükten sonra ise güçlü ve esnek olan çenesi sayesinde avını rahatça yutabilir. Avını yakaladıktan sonra ise avın yaşama şansı çok düşüktür. Avını yuttuğu andan itibaren sindirim sürecine başlar. Suyun altında ortalama 10 dakika boyunca nefes almadan durabilen anakondalar, aynı zamanda çok da iyi yüzücülerdir.

Hem karada hem de suda yaşayabilirler. Ortalama bir anakondanın yaşam ömrü 30 ile 40 sene arasındadır.

Anakonda Yılanının Üreme Sistemi

Gebelik süreleri 6 ay olan anakondalar, çok genç yaşta doğum yapıyorlar. Tek seferde 30-100 arası yumurta bırakabiliyorlar. Fakat bunların 60-70’e yakını sağlıklı olarak dünyaya gelebiliyor. Yavrular, yaklaşık olarak 1 metre uzunluğunda doğuyor.

Doğumdan sonra yavrularını doğaya terk eden anakondalar, diğer yılan türlerinin aksine yavrularını doğurur. Gerçek bir doğum olmamasına karşın, yumurtaların ana karnında gelişip açıldığından doğum gibi gözükmesindendir. Bu duruma ise “ovoviviparite” denir. Anakondaların çiftleşme dönemi geldiği zaman dişiyi tavlayabilmek için aralarında bir savaş verirler ve en güçlü olan dişi ile çiftleşir. Suda doğum yaparak ürerler ve genellikle Nisan ve Mayıs aylarında çiftleşirler.

Anakonda Yılanının Kuluçka Dönemi

Çiftleşme dönemi sonrasında, dişiler embriyolarını vücutlarında taşırlar ve 6 ila 7 ay boyunca hamile kalırlar. Bu süre zarfında dişiler kendilerine zarar gelmemesi için beslenmez ve böylelikle de avlanmaya çıkmazlar.

Avlanmanın, bebeklere zarar vereceği düşüncesi ile avlanmazlar. Yavru anakondalar doğduktan sonra anne, yavrularını doğaya terk etmesine rağmen yavrular doğduktan sonra hem yüzmeyi hem de avlanmayı bilecek yapıda olurlar.

Bazı Anakonda Türleri