Ankara Kedisi

Tüm dünya genelinde tanınan Ankara kedisi çok ünlü bir kedi ırkı olarak en eski uzun tüylü kedi soyları arasında bulunmaktadır. Temel özellikleri arasında zeki ve cesaretli bir kedi olması bulunmaktadır. Yaşadığı ortamda sahibine bağlı bir kedi olarak atletik bir zarafete sahiptir. Bu nedenle ev içerisinde her dolabı ve her kapıyı açabilecek bir sportif yapı ile hareket eder.

Hem sosyal hem de oyuncu bir yapıya sahip olduğu için yaramazlığa da yatkın ve kendi türlerine göre daha iyi huylu bir kedi türüdür. Yaşam alanı ve doğum noktası gereği su ile pek haşır neşir olmamakla birlikte meşhur Van kedisine göre tam tersi bir yapıya sahiptir. Her zaman sahibinin yanında olmak isteyen Ankara kedisi usta ve çevik bir hayvan olarak aklına koyduğu her şeyi yapar.

Ankara Kedisi Tarihi ve Yayılması

ankara-kedisiMeşhur Ankara kedisi ilk defa 17. yüzyılda denizciler tarafından Anadolu’dan Avrupa’ya götürülmüştür. Avrupa’da hızlı bir şekilde beğenilmeye ve sevilmeye başlanan bu kedi türü, 18. yüzyılda Avrupa’da özellikle soyluların en sevdiği kedi türlerinden biri olmuştur. Döneminde Fransız Kralları tarafından saraylarda da yetiştirilen bu kedi, Fars kedisinin ortaya çıkması sonrasında popülaritesini biraz yitirmeye başlamıştır.

1950’li yıllarda Amerikalı yetiştiriciler tarafından keşfedilen Ankara kedisi Anadolu’dan bir çift halinde alınmış ve Amerika’da tekrar yetiştirilmiştir. Bu sayede yeniden dünya genelinde sevilen bir kedi türü olmaya başlamıştır. Bugün dünyada güçlü, enerjik, nazik ve orta uzun tüyleri ile hareketli ve eğlenceli bir kedi olarak halen sevilmektedir. Özellikle saf ve doğal bir kedi türü olduğu için Türkiye’de bir ulusal hazine olarak görülür ve birçok kişi tarafından orijinal uzun tüylü kedi türü olarak bilinir.

Halen Türkiye’de köylerde ve kırsal yerlerde hiçbir değişikliğe uğramadan dolaşan bu kedi türleri hayatta kalmasını sağlayan kendi içgüdüsü ve zekası ile türünü sürdürmüştür. Günümüzde Ankara’nın eski doğal ve tarihi yapısından uzaklaşarak, insanlarla yaşamaya alışmış ve bir ev kedisi olmuştur. Türkiye’den yayılarak Avrupa’da yaşamaya başlayan ilk uzun tüylü kedi olurken, 1960 dönemlerinde Atatürk Orman Çiftliği Hayvanat Bahçesi’nde yapılan çalışmalarla varlığının korunması sağlanmıştır.

Yaşam Alanı Nasıl Olmalıdır?

ankara-kedisiUzun ve parlak tüyleri ile çok sevilen Ankara kedisi yürüdüğü zaman tüylerinin savrulması ve parlaması ile evlere çok yakışan bir kedi türü olmuştur. Bu sevimli yapısıyla bir ev kedisi olarak yıllardır tercih edilen bu tür, yaşam alanı olarak sokaklardan uzaklaşarak evlere alışmıştır.

Apartmanlarda ve ev hayatında rahatlıkla beslenebilen bu kedi türü, aile ve çocukları ile yaşamaya alışkın sıcakkanlı bir yapı sergiler. Çocuklarla dost olabildiği ve sahibine şefkatli bir yaklaşım gösterdiği için ev yaşamına alışabilir. Çok yüksek bir özgürlük düşkünlüğü bulunmadığından dolayı ev hayvanlarının başka türleri ile de dostluk gösterebilir. Hassas yapısının korunması ve estetik görüntüsünün bozulmaması için bakım ihtiyacı gösterdiğinden dolayı özellikle popüler olmaya başladığı dönemden itibaren ev hayatına alışmış bir kedidir.

Ankara Kedisi Nasıl Bir Yapıya Sahiptir?

ankara-kedisiUzun tüylü kediler arasında en sevilen tür olan Ankara kedisi karakteristik yapısı gereği zeki ve enerjik bir türüdür. Kendilerini yaşadıkları evin bir parçası olarak görür ve ayrılmaz bir yapı oluşturur. Sahibi ile oyun oynamayı çok sevip, vakit geçirmekten hoşlandığı için inatla oyun zamanı ayrılmasını ister. Başına buyruk bir kedi olduğu için evde çok rahat bir davranış gösterebilir.

Güçlü bir yapıları bulunduğu için uzun boyun bölgesi ile zarif bir görüntü de ortaya çıkarır. Uzun bacakları ile hareketli bir yapı oluştururken, minik ve yuvarlak patileri bulunmaktadır. Ancak Ankara kedisi için en önemli özelliği göz renkleridir. Çünkü bu kedi türünde badem gözler mavi, sarı veya yeşil renklerde olmakla birlikte sağ ve sol gözlerin rengi birbirinden farklıdır. Örneğin, sağ gözü mavi sol gözü yeşil ya da kahverengi-mavi değişimi gibi renk farkları bulunmaktadır.

Ankara Kedisi Nasıl Beslenmelidir?

Tüm normal kediler gibi Ankara kedisi beslenme düzeni için de mutlaka petshop uzmanlarından ve veterinerlerden bilgi alınarak mama tercihleri yapılmalıdır. Bu kedi türü için de kuru mama tercihleri yapılmalı ve dönem dönem yaş mama ve ödül mamaları kullanılmalıdır. Hangi yaşta olduğuna ve kaç kiloda olduğuna dikkat edilerek, doğru bir beslenme düzeni oluşturulabilir ve yeterli miktarda mama ölçüsü belirlenebilir. Bu nedenle mutlak şekilde veteriner fikri alınarak doğru beslenme sistemi oluşturulabilir.

Sağlık Bakımı

ankara-kedisiTürün kendine has genetik bir hastalık olarak görülen ve bazen deri altından deri üstüne kadar ulaşan Ataxi rahatsızlığı için henüz geliştirilmiş bir ilaç bulunmamaktadır. Genel olarak bilinen en yoğun rahatsızlıkları bu olmakla birlikte bazen kas koordinasyonu bozukluğu ve hipertrofik kardiyomiyopati hastalığı genetik olarak yatkın görülmektedir. En kalıtsal özelliklerinden biri olarak da sağırlık ön plana çıkmaktadır.

Bakım yapılması için Ankara kedisi türünü 2 ayda bir yıkamanız, canlı gözükmesini sağlayacaktır. Tüy bakımını da çok kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle kendilerine has yürüyüşleri sırasında kuyruklarını sırtlarına doğru yatay bir şekilde kıvrım haline getirir ve hiçbir kedi türüne benzemeyen bir yürüyüş şekli oluştururlar. Bu nedenle özellikle kuyruk kısmındaki tüylerine bakım uygulanarak ve korunarak, bu estetik yürüyüş görüntüsü korunabilir.

Genellikle 2-4 kilogram arasında değişen bu tür, ortalama olarak 12-18 yıl arasında bir yaşam süresine sahiptir. Düzenli bir bakım yapıldığında tüy yapıları ve istenen vücut yapıları 2 yaşına kadar istenilen estetik görünüşe kavuşabilir. Diş ve dişeti hastalıklarından korunma amacı ile düzenli ağız ve diş bakımı yapılabilir. Tırnakları haftada veya iki haftada bir düzenli şekilde kesilebilir.

Nasıl Üretilir?

Günümüzde hem Türkiye’de hem de Amerika’da da düzenli bir şekilde Ankara kedisi üretimi gerçekleştirmek için önemli çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmalar sırasında kendi türü ile çiftleşme içerisine giren bu kedi hem erkek hem de dişi için sağlıklı bir üreme döngüsü oluşturmaktadır. Çok fazla zorluk yaşamadan sağlıklı kedi yavrularına sahip olduktan sonra da hem anne hem baba onları yetiştirirken sevgi ve ilgi gösterirler.

Ankara Kedisi Hamilelik Dönemi

Üreme döngüsü sonrasında Ankara kedisi hamilelik dönemi için bakımına çok daha yüksek özen göstermek gereklidir. Mama türlerine ve ilaçlarına mutlaka veteriner kontrolünde devam etmek gereklidir. Bu sayede sağlıklı bir hamilelik dönemi tamamlanması ile birlikte yavrular elde edilebilir. Genellikle sahibine ve yaşadığı ortama bağlı olan bu kedi türü bu dönemde daha hassas bir yapı gösterir ve daha fazla ilgiye ihtiyaç duyar.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir