Avustralya Sığır Çobanı Köpeği

İlk kez 19. yüzyıl içerisinde Avustralyalılar tarafından oldukça büyük çiftliklerdeki sürülerin güdülmesi sırasında kolaylık sağlaması için yetiştirilmiş olan avustralya sığır çobanı köpeği ırkı, zekası sayesinde büyük sürülerin kontrol edilmesinde sürüyü çeken kişilere büyük kolaylık sağlamıştır. Sürüdeki hayvanların yönlendirilmesini gerektiği durumlarda ısırarak gerçekleştiren bu köpekler agresif ve kontrolü zor çiftlik hayvanlarının dizginlenmesinde de son derece etkili olmaktadır. Çeşitli cinslerin ve melezlenme süreçlerinin sonucunda meydana gelen ırklardan biri olan bu köpekler uzun süren denemelerin ardından tamamen sert iklime ve ağır çalışmaya dayanıklı bir köpek ırkı olarak meydana getirildi.

Kökeninin getirdiği etkenler sebebiyle Blue Heelers yani Türkçe adıyla mavi topuklar olarak adlandırılması da yine köpeğin çıkışına karşılık geliyor. Mavi renklere sahip olması sebebiyle göçmenlerin ve çiftlik sahiplerinin taktığı bu isim ilerleyen zamanlarda bu ırktan köpeklerle yapılan yarışlarda aynı ismin kullanılmasını da sağladı. 20. yüzyılın başlarından itibaren planlı bir şekilde yetiştirilmesine bağlanan avustralya sığır çobanı köpeği Avustralyalı Heeler olarak da biliniyor.

Avustralya Sığır Çobanı Köpeği Karakter Özellikleri

avustralya-sigir-cobani-kopegiÇiftliklerdeki ihtiyacı karşılamak üzere özel olarak geliştirilmiş olan bu ırkın köpekleri her zaman zihinsel ve fiziksel olarak yoğun bir şekilde aktivite yapmaya ihtiyaç duyan köpeklerden olmaktadır. Tek başına kaldığında veya hareketlenmesini teşvik eden bir uğraş bulamadığında asabileşen bu ırkın köpekleri bu tür durumlarda çevresindeki eşyaların parçalanmasına sebep olabilir. Birlikte yaşamak için mutlaka bu ırkın köpeklerinin her zaman eğlendirilmesi ya da aktif tutulmasını sağlayacak olan uğraşları kendisine vermek gerekmektedir. En karakteristik özelliği korumacılığı olan avustralya çoban köpeği kendi bölgesini korurken hiçbir şekilde yabancıların o bölgeye girişine izin vermemektedir. Sahiplerine en sadık ırklardan biri olarak bilinen bu köpeklere sahiplerinin yanlarından ayrılmadıkları için gölge lakabı da takılmıştır.

Kolay öğrenebilen çok zeki ve akıllı bir yapısı olmasına rağmen koruyuculuk özelliklerinden gelen inatçılığıyla da öne çıkmaktadır. Ancak bu durum sürekli olarak olumlu dönütler verilen eğitim süreçleriyle makul düzeylere çekilebilmektedir. Yoğun aktivite, eğitim ve sosyalleşmesine olanak sağlayacak uğraşlarla çok daha pozitif bir tutum yakalayan avustralya sığır çobanı köpeği birlikte hareket etmeye de en uygun ırklardan biridir. Bununla birlikte yürüyüşler sırasında çevreden gelebilecek tehlikelere karşı ad sahiplerini korur.

Avustralya Çoban Köpeği Fiziksel Özellikleri

Yetiştirilme tarzlarından dolayı son derece güçlü bir fiziksel yapıyla ilk bakışta dikkat çeken avustralya sığır çobanı köpeği sağlam yapısına ek olarak orta cüsselerde dik kulaklara sahip olan bir köpektir. Yüzünün gözlerinden itibaren bir yarısını diğerinden ayıran rengiyle fark yaratan bu köpekler aynı zamanda kızıl yamalara ve lekeli gibi görünen farklı renkleriyle dikkat çekmektedir. Siyah veya toprak renklerine sahip genel renginin içerisinde paçaları, göğsü ve boynu farklı renkte olabilmektedir. Üredikten sonra yavrularının ilk görünümü yüzleri beyaz yamalı olacak şekilde gerçekleşirken köpeklerin yaşının büyümesiyle birlikte kendi köpek renklerine kavuşabilmektedirler.

Avustralya Çoban Köpeklerinin Bakımı

Kendisine sürekli ilgi duyulması ve ilgilenilmesi gereken bir köpek olmasının yanı sıra bu ihtiyacı kendisine bazı uğraşlar verilerek de giderilebilecek olan avustralya sığır çobanı köpeği bakımında da yoğun bir ilgi ister. Tımar yapılmasını gerektiren bu köpeklerin bir fırça yardımıyla düzenli şekilde sık olmasa da belirli aralıklarla fırçalanması gerekmektedir. Sadece mevsim geçişleri için gerekli olan bu tarama ihtiyaçlarına ek olarak köpeklerin yıkanmasının da seyrek sıklıkla gerçekleştirilmesi beklenmektedir.

Üremesi ve Genetik Hastalıkları

avustralya-sigir-cobani-kopegiBekçiliği, korumacılığı ve sahiplerine olan sadakati ile bu konularda en iyi ırklardan biri olmayı başarmış olan Avustralya sığır çobanı köpeği üremesinde de oldukça verimli bir ırktır. Köpeklerin üremesi sırasında kişilerin mutlaka kalıtsal hastalıklar konusunda da dikkatli olması gerekmektedir. Bu ırkta karşılaşılan en önemli genetik hastalık sağırlık olmaktadır. Sağır olarak yaşanabilen doğumların yanı sıra yine genetik sebeplerle köpeklerin gözlerinde retinaya bağlı olarak çeşitli sorunlar yaşanabilmektedir. Yalnız kaldığında sıkılan ve asabileşip çevresindeki nesnelere zarar verebilen bir ırk olan bu köpeklerin kendi yavruları ve ailesiyle birlikte yaşaması da bakımı sırasında ideal olabilmektedir. Bahçeli evler, çiftlikler ve benzeri alanlar için en ideal ırk olan bu köpekler 10 ile 13 yıl arasında yaşam süresine sahiptir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir