Belçika Malinois Köpeği

belcika-coban-malinois-kopegiKöpek cinsleri içerisinde çoban köpeği özellikleri en yüksek olan cinslerden bir tanesidir. Belçika ve Fransa çevresinde yetiştirilen bir köpek türü olması çok popüler olmasını sağlamıştır. Zeki olması ve karakteristik özellikleri nedeni ile birçok kişinin severek beslediği Belçika Malinois köpeği görünüş olarak Alman kurtlarına benzerlik göstermektedir. Dünya genelinde birçok ülkede çoban köpeği ve polis köpeği olarak tercih edilmektedir. Belçika ve çevresinde de en çok yetiştirilen köpek türü olarak bilinmektedir.

Belçika Malinois Cinsinin Kökeni

belcika-coban-malinois-kopegiBelçika Malinois köpeği tamamen Belçika’ya özgü bir köpek cinsidir. İlk köken olarak 1891 yılında Belçika’da tespit edilmiştir. İsmini Belçika’nın Mechelen şehrinden almıştır. Belçika’da çoban köpeği olarak yetiştirilen dört farklı ırk arasında yer almaktadır. Bazı kayıtlarda bu dört ırk tek tür olarak kayıtlara geçse de bazı özellikleri bakımından farklılık göstermektedir. Özellikle ilk ırkların tespit edildiği tarihlerde dört yerine tek ırk olarak kabul edilmiştir. Ancak sonradan yapılan tespitler ile 1959 yılından sonra Belçika Malinois köpeği olarak kabul edilmiş özel bir ırktır. Tüylerin uzunluğu gibi karakteristik özellikleri ile diğer türlere göre öne çıkmaktadır. Cinsin kökeni yine Belçikalı bir köpek cinsi olan Chien de Berger Belge ile yakındır.

Karakteristik Özellikleri

belcika-coban-malinois-kopegiBelçika Malinois köpeği boyut olarak uzunluk ve yüksekliği neredeyse aynı sayılabilecek kadardır. Kaslı ve oldukça güçlü bir bedene sahiptir. Kısa boyuna rağmen kaslı yapısı sayesinde oldukça çevik ve hareketli bir köpek türüdür. Asil ve düzgün bir görüntüye sahip olması görünüş olarak tercih edilmesini sağlamaktadır. Tüyleri kısa olarak görülmektedir. Renk olarak ağırlıklı olarak açık kahverengi, kızıl veya koyu kızıl renklerde oluşmaktadır. Tüyler uç kısımlara doğru bazen koyulaşabilmektedir. Soğuk sayılabilecek bir iklimde yetişen türün kalın bir kürkü bulunmaktadır. Boyun çevresinde bulunan tüyleri oldukça uzun şekilde çıkmakta ve yele gibi bir görüntü oluşturmaktadır. En önemli karakteristik özellikleri içerisinde üçgen kulakları da bulunmaktadır. Dik şeklini koruyan üçgen kulakları yukarı doğru daralmakta ancak sivri bir şekil almamaktadır.

Belçika Malinois köpeği davranış olarak itaatkâr ve geçinmesi oldukça kolay bir köpek türü olarak bilinmektedir. Çoban köpeği olarak yetiştirilen bir tür olması itaat noktasında kusursuz bir tür olmasını sağlamıştır. Özellikle sürü yönetiminde ve güvenlik işlemlerinde çok fazla kullanılmasındaki en önemli etken budur. Dikkat seviyesinin yüksek olması, içgüdüleri etkili ve ciddi bir tür olması ile bilinmektedir. Özellikle küçük yaşlarda utangaç ve korkak bir durum sergileyebilir. Ancak gerekli eğitimler verilerek büyütülmesi sayesinde bu durumları üzerinden kolay şekilde atacaktır. Evde köpek beslemeyi tercih edenler gerekli şartları sağladığında koruma noktasındaki güdüleri ile birlikte oldukça severek besleyebilirler. Ancak çok fazla hareketli olması, daireler çizerek koşması ve bazen kişilerin topuklarından ısırması gibi durumlar ile karşılaşılabilir. Bu durumlar Belçika Malinois köpeği türünün tamamen çoban köpekliğinden gelen özelliklerdir.

Bakımı ve Yaşam Ortamı

belcika-coban-malinois-kopegiBelçika Malinois köpeği bakım için tüyleri çok fazla uğraştırmamaktadır. Normal dönemlerde fazla tüy dökme durumu oluşmaz. Kısa uzunluklarda olan tüylerin bakımı için haftada bir fırçalanması yeterli olacaktır. Tüylerin yıkanması pek tavsiye edilmez. Tüylerin ve kürkün su geçirmez özelliğinin korunabilmesi için tüyler yıkanmamalıdır. Tüy dökme durumu yılda bir ya da iki kez karşılaşılan durumdur. Bunların dışında normal dönemlerde tür çok fazla tüy dökmemektedir.

Çoban köpeği olarak bilinen Belçika Malinois köpeği oldukça hareketlidir. Spor yapmayı, koşmayı ve oynamayı çok sevmektedir. Ev ortamında beslenen köpekler gerekli spor aktivitelerini yaptığınızda sorunsuz şekilde yaşayabilir. Ancak bahçesi olan ve etrafı korumalı olan bir evde çok daha mutlu olacaktır. Küçük yaşlarda olmasa da yaşı büyüdükçe bu tarz bir yeri tercih edecektir. Doğru şekilde beslenir ve gerekli spor aktiviteleri yapılırsa on dört yıla kadar yaşadığı bilinmektedir.

Belçika Malinois Eğitimi

Belçika Malinois köpeği yumuşak ve kararlı şekilde yapılan eğitimi sürecine oldukça iyi tepki vermektedir. Sert ve emir şeklinde olan davranışlar köpekte istenilen sonucun alınmamasına neden olur. Özellikle vurma ve benzeri durumlar kaçınılması gereken şeylerin başında yer alır. Çoban köpeği içgüdüleri sebebi ile takip, iz sürme ve benzeri eğitimlerde istenilen sonuçlar daha kolay şekilde alınabilmektedir. Doğru şekilde verilen eğitim sürecinden sonra çocuklar ile iyi şekilde anlaştığı bilinmektedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir