Bengal Kedisi

Bir kedi sahibi olmak isteyenler her zaman özel bir kedi seçmeyi tercih ederler. Diğer kedilerden farklı olan ve özellikleri ile sizi mutlu edecek olan kediler her zaman daha öne çıkmaktadır. Hem eğlenmek hem de beslerken mutlu olmak için tercih edilen pek çok farklı kedi türü bulunmaktadır. Farklı kedi isteyenler için sunulan seçeneklerden bir tanesi de Bengal kedisi olarak bilinen türdür. Görünüşü ve kökeni nedeni ile oldukça merak edilen bir tür olarak öne çıkan bu kediler günümüzde dünyanın farklı ülkelerinde bulunmaktadır.

Kökeni

bengal-kedisiBengal kedisi görüntüsü nedeni ile pek çok kişide merak uyandıran bir kedi türüdür. Doğada görülen vahşi kedilere benzer bir yapısı bulunan bu kedi türü safkan sayılamayacak türler arasında yer almaktadır. Çok eski bir geçmişe sahip olmayan bu kedi türü 1960’lı yıllarda ortaya çıkmıştır. Amerika’da kediler üzerinde araştırma yapan birkaç bilim adamı farklı türlerdeki kedileri ele alarak çalışma yapmıştır. Bu çalışmalarda evcil bir tür olan tabby türü kediler ile Asya leoparı türleri ele alınmış ve kalıtımsal çalışmalar tamamlanmıştır. Bu çalışmalar sonucunda gayet uysal olan Bengal kedisi ortaya çıkartılmıştır. 1981 yılında bitirilen çalışmalar görüntüsü vahşi ama davranışı evcil olan bu türün yaygınlaşmasını sağlamıştır. Bu şekilde yürütülen çalışmalar pek çok bilim insanı tarafından eleştirilmiştir. Vahşi olan kedi türlerinin taşıdığı özelliğin hiçbir zaman kaybolmayacağını düşünen kişiler bu çalışmalara karşı çıkmıştır. Sakin bir davranış yapısı ile dikkat çeken Bengal kedisi bu eleştirileri haklı çıkartmamıştır.

Bengal Kedisi Karakteristik Özellikleri

bengal-kedisiBengal kedisi ile ilgili olarak belirtilebilecek en önemli karakteristik özellikler zeki ve akıllı bir tür olduğudur. Çok hareketli bir yapıya da sahip olan kedilerin bu özellikleri bir araya geldiğinde bazen zorluk çıkartabilmektedir. Sürekli oyun oynamak ve yorulmamak gibi durumlar bazı kişiler için zor gelebilse de çocuklar için oldukça eğlenceli olabilmektedir.

Dış görünüşünde vahşi kediler ile oldukça benzer bir yapı bulunmasının aksine oldukça sevecen ve tatlı kedilerdir. Evcil kedi türünden gelen bu yönü birçok kişi şaşırtmaktadır. Aile ortamındaki sevgiye uyum sağlayarak sorunsuz şekilde yaşamaktadır. Bağlılığı oldukça iyi denilebilecek seviyededir. Bengal kedisi sürekli olarak oyun oynamak ister. Bulunduğu ortamdaki herhangi bir şeyden oyun çıkartabilecek yetenek ve hareketliliğe sahiptir. Meraklı olması ile birlikte bu hareketlilik bazı kişilerin tam istediği özellikte kedi olmasını sağlamaktadır.

Fiziksel Özellikleri

bengal-kedisiBengal kedisi fiziksel özellik olarak en dikkat çeken yanı tüyleridir. Vahşi kedilerden gelen görüntüsü sayesinde Bengal kaplanı gibi bir tüy yapısına sahip olan kediler oldukça güzel görünmektedir. Hem çizgili hem de noktalı şekilde tüy deseni bulunabilmektedir. Vücut yapısı olarak oldukça kaslı ve yapılı olarak bilinir. Kemik yapısı ince olsa da genel duruş anlamında oldukça kaslı bir görünüm sunmaktadır. İri denilebilecek bir kedi türü olarak sayılabilir. Bacak boyları kediler için ortalama sayılabilecek bir aralıktadır. Geniş ve büyük bir kafa yapısı bulunmaktadır. Üçgen bir şekle sahip olan kafası çeneye doğru daralmaktadır. Boyun kısmı kalın olarak değerlendirilebilir. Büyük ve geniş ayaklara sahiptir. Kuyruğu ise hem uzun hem de enli bir yapıdadır.

Bengal kedisi büyük kedi ırkları arasında sayılabilecek kadar büyüklüğe ve ağırlığa ulaşabilmektedir. Genel olarak ağırlıkları üç kilodan başlayarak yedi kiloya kadar ulaşan aralıklarda görülmektedir. Nadirde olsa yedi kiloyu geçen kedilerde görülmüştür.

Bengal Kedisi Bakımı

bengal-kedisiBengal kedisi bakım olarak çok yormayan bir kedi türüdür. Tüylerinin kısa bir yapıya sahip olması sayesinde çok fazla taranma ihtiyacı hissetmez. Haftada ya da on günde bir yapılacak tarama işlemi tüy bakımı anlamında yeterli olacaktır. Dış temizlik anlamında banyo yaptırmanıza gerek yoktur. Ancak suyu ve su ile oynamayı çok seven bir kedi türü olması nedeni ile banyo tercih edilebilir. Yapılacak banyo işleminden sonra kurulanması doğru olacaktır. Daha parlak ve güzel tüylere sahip olmasını istediğiniz kedilerin tüylerini her gün fırçalayabilirsiniz. Aynı zamanda tüylerin beslenmesini ve canlılığını sağlayan pudra gibi ürünleri de kullanabilirsiniz.

Tırmanma ve tırnaklarını kullanma gibi durumları sevmesi nedeni ile Bengal kedisi için evde özel oyuncaklar bulundurulması tavsiye edilir. Tırnaklarının bakımı ve kesilmesi için iki haftada bir temizlik yapılması gerekir. Kum kabının sürekli olarak değiştirilmesi ve her zaman temiz tutulması gerekir. Dişleri ile ilgili olarak sorun yaşama ihtimali çok yüksek olduğu için diş bakımı ve temizliği aksatılmamalıdır.

Ev Ortamındaki Durumu

bengal-kedisiBengal kedisi oldukça hareketli ve oyunu seven kedi türü olarak bilinir. Ev ortamında neredeyse hiç yerinde durmadan oyun oynayabilir. Hareketli yapısı bazı durumlarda ev içerisinde sorun yaşanmasına neden olabilir. İşiniz olduğunda gelip oyun oynamak istemesi ve zeki olması nedeni ile başa çıkılması zor bir tür olarak değerlendirilir. Su ile oynamayı seven bir tür olması nedeni ile yemek yaparken bile yanınızda olacaktır. Zeki yapısı ile medya oynatıcılarının kapaklarını açıp kapattığı bilinmektedir.

Çok hareketli yapısı bazı durumlarda olumsuz olarak değerlendirilebilir. Özellikle akvaryum bulunan evlerde Bengal kedisi bulundururken dikkat etmek gerekir. Akvaryumları gerekli güvenlik noktalarına dikkat ederek kullanmak daha doğru olacaktır. Balıklara ek olarak kuş ya da diğer evcil hayvanlar ile bir arada olmaması tavsiye edilir.

Çocuklar ve diğer kedi türleri ile iyi geçinen kedilerdir. Çocuklarla oyun oynamayı sevmesi ile bilinen tür özellikle yumak gibi şeyler ile saatlerce oynayabilir. Diğer kedi türleri ile ve uysal köpekler ile uyumlu oldukları bilinmektedir. Aile içerisinde eğlenceli vakit geçirmeyi sağlayacak, çocuklar için oyun arkadaşı olacak ve görüntüsü ile dikkat çekecek bir tür isteyenler için en ideal seçenek olarak görülür.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir