Birman Kedisi

Kedi denildiğinde akla gelen pek çok farklı tür bulunmaktadır. Cins kedilerin her biri farklı karakteristik özelliğe sahiptir. Bu özellikler dolayısıyla kişiler kedileri tercih etmekte ve onlara göre yetiştirmektedir. Bazı kedi türleri özellikleri ve geçmişi ile diğerlerinin önüne geçmektedir. Bu kedi türlerinden bir tanesi Birman kedisi olarak bilinen türdür. Farklı bir tarihi geçmişe sahip olan bu kedi türü hem ülkemizde hem de dünya genlinde çok tercih edilmektedir.

Birman Kedisinin Geçmişi

birman-kedisiKutsal Birman kedisi olarak bilinen bu kedi türünün geçmişi Tibet ve çevresinde geçmektedir. Budist anlayışın hâkim olduğu Burma ve çevresinde yetişen bu kedi türünün, dini inanışlarda ölüm tanrısı ile konuştuğu anlatılmaktadır. İngilizlerin sömürgesi altında bulunduğu tarihlerde Burma topraklarında İngilizler tarafından yapılan tapınak için hediye olarak İngilizlere sunulan bir kedi türüdür. Daha sonrasında İngilizler hem kendileri yetiştirmiş hem de Fransızlara vermiştir. Dünyaya yayılması bu şekilde ilk olarak 1919 yılında gerçekleşmiştir. Birman kedisi ırk olarak 1967 yılında kabul edilmiştir.

Birman Kedisi Karakteristik Özellikleri

birman-kedisiBirman kedisi oldukça sakin ve sessiz bir kedi türüdür. İnsanlar ile oynamayı ve onların yakınında bulunmayı çok severler. Sakin ve sessiz olmaları akıllı olmadıkları anlamına gelmez. Oldukça zeki, akıllı ve meraklıdırlar. Bulundukları oda içerisinde bir şeyleri kurcalamayı ve araştırmayı çok severler. Genellikle sesi düşük ve yumuşak bir tondadır. Sürekli olarak sevilmeyi, tüylerinin okşanmasını ve kucakta tutulmayı isterler.

Şekil olarak güçlü sayılabilecek bir kedi türüdür. Geniş ve tam yuvarlak sayılabilecek bir kafası bulunur. Kulakları ortalama uzunlukta ve uca doğru hafif sivrilen bir şekildedir. Ayakları ve patileri sağlam ve vücuduna göre büyüktür.

Birman kedisi tüyleri genellikle açık renkte olup bazı yerlerde koyu renk tüyler görülmektedir. Yüzünde, kulaklarında, kuyruk ve bacaklarında bu koyu renkler görülebilir. Krem rengi ve bej renginin tonlarında açık renk tüylere sahiptir.

Birman Kedisinin Ağırlığı ve Büyüklüğü

Birman kedisi orta boylarda bir kedi türü olarak bilinir. Ağırlık olarak üç kilo ile beş kilo arasında değişiklik göstermektedir. Ancak daha fazla büyüdüğü çok fazla görülmemiştir. Boyut olarak ise ortalama olarak değerlendirilir. Özellikle bacak kemikleri kalın ve güçlüdür.

Birman Kedisi Bakımı

birman-kedisiBirman kedisi özellikle tüy bakımı noktasında uğraştırıcıdır. Tüyleri uzun bir yapıdadır. Diğer kedi türlerine göre daha uzun bir tüy yapısına sahip olması tüylerin bazen sorun oluşturmasına neden olabilir. İpeksi bir yapısı bulunan tüyleri özellikle boyun çevresinde daha da uzundur. Karın ve çevresinde dalgalı bir şekilde alırken gerisinde düzgündür. Tüylerin düzenli olarak kalabilmesi için sürekli taranması ve temizlenmesi gerekir. Kedileri yıkamayı tercih edenler ayda bir kez bu işlemi yapabilirler. Yıkama işleminin ılık suda yapılması doğru olacaktır. Birman kedisi patileri için iki haftada bir bakım ve tırnak kesimi yapılması tavsiye edilir. Tüylerine ve tırnaklarına bakım yapmanız mutlu olmasını ve güzel görünmesini sağlayacaktır.

Birman Kedisinin Ev Ortamındaki Durumu

Birman kedisi sakinliği ve sessizliği ile ev ortamında bakılmak için ideal kedi türlerinden bir tanesidir. Her ne kadar bazen yaramaz ve meraklı olacağı tutsa da zamanlarının çoğunda sakinliğini koruyan bir türdür. Çocuklar ve diğer kediler ile oldukça uyumlu olarak bilinirler. Kucakta olmayı, ilgi gösterilmeyi ve sevilmeyi sevdiği için çocuklarınız için tercih edebilirsiniz. Nazik şekilde davranan çocuklar ile iyi şekilde anlaşabilirler. Diğer kediler ve farklı evcil hayvanlar ile alışma sürecinden sonra gayet sakin şekilde geçinebilmektedirler. Çocukların olduğu ev ortamı için tavsiye edilebilecek bir türdür.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir