Bombay Kedisi

Bombay kedisi çoğu kişide merak uyandıran kedi cinslerinden biridir. Bombay cinsinin ilk ortaya çıkış zamanları 1970’li yıllar olarak bilinir. Irk olarak kabul edilip, kayıt altına alındıkları zamansa 1976 senesidir. Irk olarak bu kedi cinsi melez bir ırka mensuptur. Siyam kedisi ile Amerikan Shorthair kedisinin arası olarak bilinen Burma cinsi kedilerin karışımıdır. Tüyleri çok parlak, güzel ve çekici olduğundan dolayı aynı zamanda Melanistik Afrika leoparlarına da benzetilmektedir. Bu kedi cinsini diğer kedi cinslerinden ayıran en önemli özelliği ile gözlerinin parlak olmasıdır. Diğer kedilere göre parlaklığı farklı ve hemen anlaşılabilir cinstendir.

Coğrafi Yayılışı

Bombay kedisi melez bir ırka mensup olduğundan dolayı her yer bakılmaya elverişli kedi cinsleri arasındadır. Tüylerinin güzelliği ve uysal yapısı ile coğrafi bakımdan pek çok yerde Bombay kedisine sahip olan kişileri görebilirsiniz. Irk olarak ise Siyam kedisi ve Amerikan Shorthair kedisi olarak bilinen Burma kedi cinsi coğrafyasından gelmektedir.

Karakteristik ve Fiziksel Özellikleri

bombay-kedisiBombay kedisi genel itibari ile sessiz, içe kapanık bir duruş sergilerler. Sahibine karşı sevgisini pek belli edemese de ilgisini de eksik etmez. Sahibine karşı oldukça arkadaş canlısı ve duygusal davranacaktır. Sakin ve sessiz huyları ile evde bakılmak için oldukça uygun bir kedi cinsidir. Evde başka bir hayvanın olmasından da rahatsızlık duymaz ve beraber yaşayabilir. Bakılması sırasında en çok sevdiği şeylerden biri de oyundur. Oyuncu bir kedidir ve en çok sevdiği oyun yakalama oyunudur. Özellikle çocuklarla, yaşlılarla ve diğer oyuncu kedi ırkları ile çok anlaşırlar. Eğer arkadaşını bulursa oldukça arkadaş canlısı, eğlenceli ve hareketli olabilirler. En iyi anlaştığı iki kedi ırkı da Amerikan Shorthair ve Birman kedisidir.

Bombay kedisi özellikle yalnız kalmayı sevmeyen bir kedi ırkıdır. Bu nedenle de eğer uzun süre evde yalnız kalacak ise mutlaka kendisine arkadaş ister. En iyi anlaştığı kedi ırklarından veya köpek dostlarımız bu konuda ona oldukça iyi arkadaş olacaktır. Uysal ve arkadaş canlısı özelliği ile onunla oyunlar oynar ve eğlenceli saatler geçirir.

Bombay kedisi eğitildikten sonra tasma ile dışarıda dolaştırılmaya da uygundur vücut yapısı olarak bu kedi cinsinin ağzı yuvarlak, kafaları yassı ve gözleri de yuvarlaktır. Burunları keskin hatlara sahip olmakla birlikte siyah renkli oldukları için pek dikkatleri üzerine çekmezler. Vücutları normal boylarda olsa dahi, kas sistemleri gelişmiş ve güçlüdür. Patileri yuvarlak, kuyrukları düz, bacakları da normal görünümlüdür. Fiziksel olarak bütünsel anlamda kusursuz ve orantılı bir görünüme sahiptirler.

Bombay kedileri özellikle parlak ve kısa tüyleri ile bilinirler. Tıpkı sayeni andıran tüyleri vardır ve tüy renkleri siyahtan kök rengine doğru değişen bir renk aralığına sahiptir. Ortalama olarak 15 ile 19 sene arası yaşarlar. Özellikle yeni doğmuş olan Bombay kedilerinde uyku rahatsızlığı görülebilir. Bu yavrulara ötenazi yapılır. İlerleyen yaşlarda bu sorun ile karşılaşılmaz.

Bombay Kedisi Beslenmesi

bombay-kedisiBombay kedisi beslenmesi konusunda en dikkat edilmesi gereken kedi cinslerinden biridir. Beslenmesine özen gösterilmek gerekir. Özellikle bu cins kedi fazla yemek yemeye çok meyillidir. Bu nedenle de sindirim sistemi rahatsızlıkları yaşayabilir. Bu nedenle Bombay kedisinin beslenmesi konusunda mutlaka veteriner hekime danışmak ve kedinizin fiziksel ve fizyolojik durumuna göre beslenme programının yapılması gerekir. Aşırı yemek eğilimi bulunan bu kedilerde özellikle gastrointestinal sistem problemleri ile karşılaşılabilir. Bu nedenle çok ve yağlı mamalardan uzak durmasında fayda vardır.

Bu kedi cinsi fazla bakım gerektirmez. Haftada bir kere de tüylerinin fırçalanması yeterli olacaktır. Bu sayede tüy dökülmesi sorunu ile de başa çıkılmış olunur. Aynı zamanda haftada bir kere yıkabilirsiniz. Suyu pek sevmezler ama banyo sırasında sorun yaşatmazlar.

Bombay Kedisi Üremesi

Bombay kedisi özel bir ırka mensup olduğundan dolayı, üreme işlemlerinde de bu ırkı bozulmaması için dikkat gerekecektir. Kediniz için doğal ve sakin bir ortam yaratarak onun üremesini sağlayabilirsiniz. Tabii ki üremesini istemiyorsanız da kısırlaştırma işlemleri ile onu kısırlaştırabilirsiniz. Bunun için bir veteriner hekimi sizlere gerekli yardımı ve tedaviyi sunacaktır.

Bombay Kedisi Hamilelik Dönemi

Bombay kedisi hamilelik süresi ortalama olarak 57-67 gün arasında değişiklik gösterir. Irk kedisi mensubu olduğundan dolayı maksimum dört tane yavrusu olabilir. Fakat kırma olduğu için de 4-6 arası yavrusu da olabilir. Bombay kedinizin hamile olup olmadığını göstermiş olduğu karakteristik özelliklerden anlamanız mümkündür. Veteriner tarafından kedinize kesin olarak gebelik teşhisi konması için gebelik sonrasında minimum 21 gün geçmiş olması beklenir. Bu süre içerisinde elle palpasyon veya ultrason yöntemi ile gebelik teşhisi konulabilir. Bombay kedinizin son kızgınlık zamanının üzerinden 2 hafta geçse dahi kızgınlık belirtisi yoksa veya çiftleştiğinden emin olduğunuz tarihin üstünden 14 gün geçtikten sonra tekrar kızgınlık belirtisi yoksa gebelik ihtimali oldukça yüksektir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir