Bulldog Köpeği

İnsanların en yakın arkadaşlarından birisi köpeklerdir. Onlarca farklı köpek türü arasında Bulldog Köpeği geniş ilgi görüyor. Bu köpekler, ilk olarak asırlar önce İngiltere’de üretilmişlerdir. Boğa ve ayı dövüşleri için üretilmiş olan bu ırkın ismi de zaten bull (ayı) ve dog (köpek) sözcüklerinin bir araya gelmesiyle oluşmuştur.

1835 yılında İngiltere’de kan sporları yasaklanmış ve bu köpeklere olan ilgi bir miktar azalmıştır. Fakat Bulldog yetiştiricileri ırkı korumaya karar vererek devamlılığını sağlamışlardır. Zamanla da ileri derecede kavgacı olan bu köpek, sessiz bir ev köpeği haline gelmiştir. Karakterleri itibariyle korkusuz olan bu köpekler son derece akıllı, kibar ve hassas bir yapıya sahip bulunuyorlar. Sahiplerine ileri derecede bağlıdırlar. Yüz ifadeleri kızgın gibi dursa da aslında oldukça mutlu bir yaklaşımları vardır. Sahiplerini en az sahiplerinin onu sahiplendiği kadar sahiplenirler. Sahiplerini diğer aile bireyleriyle paylaşmaktan dahi hoşlaşmazlar. Sahipleri yanındayken mutluluk duydukları gibi ihmal edilmeyi sevmezler. İhmal edildiklerinde kötü davranışlar sergileyebilirler.

Bulldog Köpeğinin Yaşam Alanı

bulldogBulldog Köpeği dışarıda yaşamaya uygun değildir. Arazi şartlarında değil, insan elinin değdiği alanlarda yaşamaya uygundur. Bu yüzden apartman hayatı için en ideal köpek türlerinden birisidir. Ev içinde çok hareketli değillerdir. Bu yüzden bahçesiz ev ortamlarında rahatlıkla barınabilirler. Dinlenmeyi daha çok severler ve çok aktif değillerdir. Fakat oyun oynamaya başladıkları zaman da son derece gürültücüdürler. Çok basit egzersizler onların spor aktiviteleri için yeterli olur. Kemiklerinin, kaslarının ve eklemlerinin sağlıklı olabilmesi için yeterli derecede dinlenmeleri gerekir. Uzun koşular yapmaları, yüksek yerlerden atlamaları pek olası değildir. Bütün bu sebeplerden dolayı apartman hayatını kolayca benimseyebilirler.

Coğrafi Yayılışı

bulldog-kopegiBulldog Köpeği ilk olarak İngiltere’de ortaya çıkmış bir ırk olmakla birlikte zamanla çok geniş bir coğrafyaya yayılmıştır. 1500’lü yıllarda bir veya daha fazla köpeğin bağlı bulunan bir ayıya ya da boğaya karşı savaştırıldığı dövüşlerde kullanılmak üzere yetiştirilmişlerdir. Dövüş kapasiteleri oldukça fazadır. Rakiplerine pençeleriyle saldırır ve kolayca boğabilirler. Daha sonraki yıllarda Bulldog Köpeği ırkına bakış değişmiş, görünümleriyle çoğu zaman maskot haline gelmişlerdir. İnatçıdırlar ve istemedikleri şeyleri yaptırmak bir hayli zordur.

Coğrafi olarak çok soğuk iklimlerde ve çok sıcak iklimlerde bulunmayı pek sevmezler. Onlar için en ideali ılık iklimlerdir. Özellikle Amerika’da en popüler köpek türüdürler. Yağıları itibariyle ülkemizde de gerekli şartlar sağlandığı taktirde rahatlıkla yetiştirilebilir.

Bulldog Köpeğinin Beslenmesi

bulldog-kopekBulldog Köpeği cinsinin gelişme ve büyüme evresi oldukça hızlıdır. Gelişimin dengeli olması, köpeklerin sağlığı için büyük önem taşır. Dengeli gelişim ve büyüme için temel şart iyi beslenmeleridir. Çeşitli sayfalardan ve kişilerden Bulldog Köpeği beslenmesine dair tavsiyeler alabilirsiniz. Fakat bunların hepsi doğru değildir. Çünkü beslenme, ırka göre değiştiği gibi köpeğin bireysel özelliklerine göre de değişebilir. Eğer bir yetiştiriciden alacaksanız onun vereceği beslenme tarifleri işe yarayabilir. Fakat etrafınızda bu tür tecrübesine başvurabileceğiniz kişi yoksa iki seçenek vardır. İlki mama markalarının ırklara özel beslenme tavsiyeleri. Bunun prestijli mama markalarının internet sitelerinden inceleyebilirsiniz. İkinci olarak veteriner muayenesi ile beslenme alışkanlığını ortaya çıkarabilirsiniz.

Bulldog Köpeği, yemek yedikçe şişmanlayabilen ve hızlı bir şişmanlama sürecine sahip olan köpek ırklarından birisidir. Bu, sizin için can sıkıcı bir duruma dönüşebilir. Bu yüzden mama seçiminde tahıl ve mısır ürünleri bulunmayan, protein oranı yüksek mamaların tercih edilmesi gerekir. Alerji reaksiyonu oldukça fazla olan bir ırktır. Özellikle şarküteri ürünleri köpeğinizde alerji yapabilir. Bu yüzden haşlanmış kemik, et ve mama dışında başka besinler vermemek gerekir.

Bulldog Köpeğinin Üremesi

bulldogBulldog Köpeği de tıpkı diğer köpekler gibi yılda iki kez adet görür. Bu dönemde çiftleşmeleri gerekir. Hamilelik süresi 56-70 gün arasında değişir. 40. Günden sonra hamile oldukları vücutlarından belli olmaya başlar. Karınları şişer ve göğüsleri sarkmaya başlar. Doğuma 10 gün kala süt gelmeye başlar. Doğum sancıları 12 saat kadar sürer ve sancılar başladığında köpekler mamayı keser. Biraz huysuzlaşır. Çoğu köpek ırkı kendi başına doğum yapabilirken Bulldog Köpeği dar kalçalara ve geniş kafaya sahip olduğu için doğumlarının sezaryenle yaptırılması gerekir. Yassı yüzleri sebebiyle solunum bozukluklarına müsait olan bu köpeklerin hamilelik sürecini sahiplerinin iyi takip etmesi gerekir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir