Cane Corso Köpeği

cane-corso-kopegiEtkileyici boyutları ve güçlü yapısı ile bir zamanlar savaşlarda yer alan Cane Corso köpeği koruma ve güvenlik amaçlı faydalanılan bir ırk olarak dikkat çekmektedir. İtalyan asıllı bir ırk olan ve Mastiff köpekler kategorisinde yer alan Cane Corso köpeği büyük ve güçlü bir yapıya sahip olup bu ırkın Antik Roma dönemine uzanan bir kökene sahip olduğu düşünülmektedir. İsminin anlamı ise Latince’de köpek anlamındaki “cane” ile İtalyanca’da sağlam anlamındaki “corsus” ya da koruyucu anlamındaki “cohors” kelimelerine dayandırılmaktadır. Soyunun savaş köpeği Canis Pugnac’tan geldiği düşünülen bu ırkın boğa oyunlarında kullanıldığı yönünde anlatılar bulunmaktadır ancak bu durum kimileri tarafından efsane olarak değerlendirilmekten öteye geçememiştir.

Cane Corso köpeği İtalya’nın güneyinde oldukça ünlüdür ve askerler arasında destek güç olarak kullanıldığı gibi çiftçiler tarafından koruma ve avlanma amaçlı kullanılmıştır. 1970’ler sonrasında neslinin tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalması bu ırkın yeniden üretimini gündeme getirmiştir. Bu ırk 1980’lerde Amerika’ya getirilmiş ve 2010’da da Amerikan Köpek Irkları Kulübünce tanınmıştır.

Fiziki Yapısı ve Yaşam Alanı

cane-corso-kopegiOrtalama yaşam süresi 9-11 yıl olan Cane Corso köpeği erkeklerinin yüksekliği 69 cm’ye, dişilerinki ise 61 cm’ye kadar ulaşmaktadır. Erkeklerin ağırlığı 45-50 kg aralığındayken dişilerde ise bu rakam 40-45 kg civarındadır. Uzun ve yayvan bir ağza, V şeklinde kulaklara sahip olan bu iri yarı atletik köpek belirgin alın stopu ve kemerli boynu ile fark edilmektedir. Siyah ve gri olabildiği gibi çizgili ya da taba renkte de olabilen bu köpeğin dimdik, kısa ve yoğun tüyleri vardır ve tüy dökümü hafif geçen bu köpekler fazla tarama gerektirmemektedir. Siyah ya da gri ağıza sahip olabilen bu köpeğin ayaklarında ve göğsünde siyah ve gri lekelere rastlanabilmektedir.

Tüylerinin kısa ve sıkı olması bu ırkın sıcak ve ılık iklimlerde daha kolay yaşamasını sağlamaktadır. Havanın aşırı soğuk olduğu yerlere bu köpeğin adapte olması zor olacaktır. Atletik yapılı bu ırkın hareket ihtiyacı fazladır. Dolayısıyla ev ortamında yaşamasında bir sakınca olmamakla birlikte enerjisini atabileceği düzeyde egzersiz yapabilmesi için uygun ortam hazırlanmalıdır. Apartman hayatında yeterli egzersiz ortamı oluşturulamayacağından uzun yürüyüş ve koşularla bu eksik giderilmelidir. Enerji atabileceği geniş bir açık alanda, çitle çevrili bir bahçede yaşadığında daha mutlu olan bu köpek dışarda yaşayacaksa sosyalleşme ve barınak ihtiyacı karşılanmalıdır.

Beslenme, Üreme ve Eğitim

cane-corso-kopegi

Cane Corso köpeği öğün araları iyi ayarlanarak beslenmelidir. Ayrıca şişkinliği önlemek ve bu ırkta karşılaşılan yaygın bir sağlık problemi olarak gereksiz kilolardan korumak amacıyla çok fazla beslemekten kaçınılmalıdır. Bu ırkta kalça diplezyası riski bulunduğundan, sahiplenmek isteyenlerin bu durumu akılda tutmasında yarar olacaktır.

6 ay aralıklarla ortalama 21 gün kızgınlık dönemi geçiren Cane Corso köpeği bu dönemin 9-13 günleri arasında gebe kalmaktadır. Bu ırk 18 aylıktan itibaren çiftleşme için uygundur. Ortalama 60 gün süren gebeliğin ardından 1-14 yavru dünyaya getirmektedir.

Cane Corso köpeği ailesine sadık iyi bir koruma ve bekçi köpeğidir. Ancak tanımadığı kişilere karşı agresif davranışlar sergileyebilir. Bu nedenle aile üyelerini iyi tanıması önemlidir. Ayrıca uyumlu, vefalı ve uslu olması ile bilinen bu köpeğin yabancılar ve diğer köpeklere karşı saldırganlığını kontrol altına alabilmek için otorite kurulması ve erken dönemde sosyalleştirilmesi gerekir. Öğrenme hızı yüksek ve kapasitesi fazla olan bu akıllı köpek kolaylıkla eğitilebilmektedir.

Cane Corso Köpeğinin Karakter Özellikleri

cane-corso-kopegiCane Corso köpeği görünüşü ve gücünü aşan kompleks davranışları olan bir ırka mensuptur. Eğitimini kolaylaştıracak ölçüde akıllı ve yetenekli olan bu köpek sahibine karşı koruma ve bağlılık güdüsü taşımaktadır. Kendinden emin duruşu ve çabuk harekete geçen tetikte yapısı ile koruma ve bekçi köpeği olmada başarılıdır. Yabancılara karşı mesafeli olan bu köpek başka köpeklerle geçinme konusunda sorun yaşatabilir ancak bu durumu eğitimle kontrol altına almak mümkündür.

Cane Corso köpeği karakter özellikleri hakkında özetle şunlar söylenebilir:

  • İlk anda şiddet eğilimli olarak algılansa da özünde uysaldır. Mizaçlarındaki şiddet ve kontrolsüzlük eğitimle sakin bir yapıya kolayca dönüştürülebilmektedir.
  • Sahipleri ve aileleri ile ilgili oldukça korumacı bir yapıları vardır. Koruma amaçlı kullanıldığında eve yaklaşan bir yabancıya karşı anında harekete geçebilecek denli tetiktedir.
  • Oyunculuğu düşük olan bu köpekten sevgi gösterisi beklemek boşa olacaktır. Bu ırk, savunma ve bağlılık odaklı olup daha çok güvenliğinizi sağlamanıza yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir