Caretta Caretta

Deniz kaplumbağası ya da sini kaplumbağası olarak bilinen caretta caretta, yaklaşık 100 milyon yıldan beri dünya üzerinde yaşamaktadır. Sırt kısmı kahverengi ya da kırmızımsı, alt kısmı beyazımsı açık sarı renk olan caretta carettalar oksijeni havadan alırlar. Ancak buna rağmen uzun süre suyun altında kalabilme özelliğine sahiptirler. Bacakları yüzme görevini görecek şekilde kürek biçiminde olan bu kaplumbağaların, yaklaşık 100 ila 120 yıl arasında yaşadığı bilinmektedir.

Türün Fiziksel Özellikleri

Türkiye’de yaşayan deniz kaplumbağalarının yaklaşık olarak eni 50-55 cm genişliğinde ve 70-75 cm boyundadır. Bacaklarında en fazla 2 adet tırnak bulunan carettaların, başları üçgenimsi bir yapıya sahiptir. Ergin olmadan cinsiyet ayrımı yapılamayan caretta carettaların erkekleri dişilere oranla daha uzun bir kuyruğa sahiptir. Ayrıca erkek deniz kaplumbağalarının tırnakları geriye doğru daha kıvrıktır.

Beslenme Şekilleri

Etobur olarak bilinen deniz kaplumbağaları, istiridye, denizanası, süngerler ve yumuşakçalar ile beslenir. Sert kabuklu canlıları parçalayabilme özelliğine sahip olan bu türlerin çene kasları oldukça gelişmiştir.

Caretta Carettalarda Üreme

Yumurtlama dönemi dışında karaya hiç çıkmayan caretta carettalar, tek seferde 100 yumurta bırakabilir. Eşeysel olgunluğa kaç yaşında ulaştıkları tam olarak bilinmese de deniz suyunun kabarma-gelme evresi olarak bilinen med döneminde yumurtalarını bırakırlar. İnce kumlu ve temiz kumsallara açtıkları çukurlara bırakılan yumurtalar, yaklaşık 2 aylık kuluçka döneminden sonra yumurtadan çıkar.

Bu Türlerin Coğrafı Yayılışı

Genellikle Akdeniz sahillerine yayılmış olan bu kaplumbağa türlerinin yumurtlama bölgesi, Dalyan, Köyceğiz, Anamur, Belek ve Adana’nın Yumurtalık ilçesidir. Deniz kaplumbağalarının Yunanistan’ın Zakintos adasından sonraki Akdeniz’deki ikinci ve Türkiye’nin en büyük yumurtlama alanı ise Belek’tir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir