Çocuklar Köpekler ile Nasıl İletişim Kurmalıdır?

Köpekler çocuklar ile iyi ilişkiler kurabilir, bağ kurabilir ve aralarında bir sevgi çemberi oluşturabilirler. Çocuklar köpekler ile nasıl iletişim kurmalıdır?  Bunu sağlamak tamamen ebeveynlerin elindedir. Anne baba olarak yapılacak en büyük yanlış çocuğunuz oldu diye ya da olacak diye evcil hayvanınızı evden uzaklaştırmak olacaktır.

Bebekle İlk Temas Nasıl Olmalıdır?

İlk çocuk evcil köpeğiniz gibi düşünebilirsiniz, nasıl ikinci çocuk geldiğinde büyük olana bir şekilde açıklamaya çalışıyorsanız, çocuğunuz doğduğunda köpeğinizi dışlamayıp, onu yine eskisi gibi sevmeye devam edin. Bebek bir kaç haftalık olduktan sonra köpeğinizin ona ulaşabileceği bir yere bebeğinizi bırakın sizde yakın bir konumda durun ve onun sizin olduğunu hayvanınıza hissettirin. Onun koklamasına incelemesine ve tanımasına kısa bir süre izin verin ilk bağı kurdunuz. Köpekler sizin yavrunuzu bir süre sonra kendi bebeği gibi sahiplenecektir.

Çocuklarla Köpekler Nasıl Tanıştırılmalıdır?

cocuklar-kopekler-ile-nasil-iletisim-kurmalidirEğer bebeğiniz daha büyükse ya da çocuksa o zaman tanıştırma veya durumu izah etme daha farklı olmalıdır. Çocuğa köpeğinizin sınırlarını bildirmelisiniz, ona ne zaman dokunması sevmesi gerektiğini anlatmalısınız. Yemek yerken uzak durması gerektiğini, sevdiği bir oyuncakla oynarken müdahale etmemesi gerektiğini uyurken ve yaralıyken veya kendini iyi hissetmiyorsa uzak durması gerektiğini söylemelisiniz. İyi ilişkiler birbirini anlama yöntemiyle gelişecektir.

Ebeveynler Nasıl Davranmalı?

Köpek ve çocuk ilişkilerinde ebeveynlerin rolü çok önemlidir. Hayvanlarında duyguları ve düşünceleri vardır. Bir tarafa aşırı ağırlık veriyor olmanız veya ufak bir ihmaliniz olumsuz etkiler yaratabilir. Bu sebeple mümkün olduğunca hayvanınızı ve çocuğunuzu ilginizi sevginizi paylaştırın. Çünkü onlar sizin aileniz. Birlikte iyi ilişkiler kurmaları sizinde yardımınızla olabilir. Dışlanan bir çocuk veya hayvan kıskandığı tarafla iyi ilişkiler kurmak istemez. Birlikte vakit geçirmelerine, oyun oynamalarına ve bağ kurmalarına izin verin.


Çocuklar Köpekler ile Nasıl İletişim Kurmalıdır? konu başlıklı makalemizde eksik içerik tespit etmiş olmanız halinde menülerimizde bulunan iletişim formundan tarafımıza bilgi vererek Hayvan Evrenini geliştirmemizde bize yardımcı olabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir