Deniz Kaplumbağası

Akdeniz sahillerinde görülen deniz kaplumbağası sırt tarafı kırmızımsı ya da kahverengidir. Alt kısmı ise beyazımsı açık sarı renkli olan deniz kaplumbağasının bacakları yüzmeye yarayacak şekilde kürek biçimindedir. En fazla 2 tırnağı bulunan deniz kaplumbağalarının en belirgin özelliği büyüdüklerinde yumurta bırakmak için doğdukları kumsallara geri dönmeleridir. Ancak bu kaplumbağaların kilometrelerce yüzdükten sonra doğdukları yeri nasıl buldukları hiçbir araştırmada açıklığa kavuşmamıştır.

Deniz Kaplumbağasında Üreme

Diğer kaplumbağalar gibi gece kumsallarda açtıkları çukurlara yumurtalarını bırakan deniz kaplumbağaları, tek seferde 100 yumurtaya kadar bırakmaktadır. Bu kaplumbağaların en önemli yumurtlama bölgesi olarak Köyceğiz Dalyan bilinmektedir. Yavrular 2 aylık kuluçka döneminin ardından gece vakti ya da sabaha karşı yumurtadan çıkmaya başlar. Işığı takip ederek karaya gelen yavrular, yanlış ışık kaynakları nedeniyle yanlış yöne gitmektedir. Bu da yavru deniz kaplumbağalarının kuruyarak ya da avcılarına yakalanarak ölme riskini beraberinde getirir. Ayrıca sahillerdeki yapay ışık kaynakları nedeniyle ergin deniz kaplumbağası türünün bir kısmı yumurtalarını bırakamamaktadır.

Deniz kaplumbağalarının yumurtlama kumsallarının işgal edilmesi, avlanma ve ışık kirliliği nedeniyle nesli tükenme tehlikesi altındadır. Bu nedenle deniz kaplumbağası türleri koruma altına alınmıştır.

Deniz Kaplumbağalarını Tehdit Eden Faktörler

  • Doğrudan besin maddesi olarak tüketilmeleri
  • Bazı kaplumbağa türlerinin kabuğundan süs eşyası yapılması ve derisinin ayakkabı ve çanta yapımında kullanılması
  • Üreme, beslenme ve kışlama alanlarının tahrip edilmesi
  • Tesadüfi avcılık
  • Denizel – karasal kirlilik
  • İklim değişikliği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir