Doberman Köpeği

Zarif ve atletik yapısı nedeniyle genellikle bekçi köpeği ve muhafız köpeği olarak da seçilen doberman köpeği iyi bir eğitim ile yetiştirilmelidir. Doberman türünün dişisi ve erkeği arasında sadece mizaç farkı bulunması ile birlikte ortalama olarak erkeklerde boy 61 santimetreye ve dişilerde ise 56 santimetreye kadar ulaşabilmektedir.

Doberman türünün ağırlıkları genellikle erkeklerde 36 kilograma kadar ve dişilerde ise 32 kilograma kadar ulaşırken, bu köpek türü ortalama 14 yıl gibi bir yaşam süresine sahiptir. Sosyal bir şekilde ve doğru eğitim yöntemleri ile yetiştirildiğinde, doberman köpeği ev hayvanları ile ve çocuklarla iyi geçinebilir. Yabancılardan oldukça rahatsız olan doberman, dominant bir sahip ister ve korkusuz bir hayvandır.

Doberman Köpeği Yaşam Alanı Nasıl Olmalıdır?

doberman-kopegiDoberman türü köpeklerde yaşam ortamı ılıman bir yapıya sahip olmalıdır. Çünkü doberman köpeği enerjik bir ırktır ve soğuğa karşı duyarlıdır. Çok soğuk şehirlerde kış ve sonbahar mevsimlerinde soğuk havalarda mutlaka kapalı mekanda bulunmalı ve dışarı bırakılmamalıdır. Günlük düzenli egzersizleri ve sporları sağlandığı sürece evde rahatlıkla bakılabilir. Orta boyutta bir bahçe, sıcak ve nemli yerlerde doberman türü için gayet yeterlidir.

Doberman, tarihte ilk olarak 19. yüzyılın son dönemlerinde Louis Deobermann tarafından yetiştirilen bir köpek türüdür. Vergi tahsildarı olan Deobermann, şahsi korumasını gerçekleştirmek için ihtiyaç duyduğu köpek konusunda bu köpeği yetiştirmiştir. Almanya’da yetiştirmiş olduğu bu köpeği sonraki dönemlerde Amerika’ya dahi ulaştırmıştır. Yani doberman köpeği ilk olarak Almanya’da görülen bir ırk olmasına rağmen sonradan Amerika üzerinden tüm dünyaya yayılmış ve Alman çoban köpeği ve Rottweiler gibi ırkların karışımından elde edilmiştir.

Günümüzde doberman üretim kulüpleri dahi yer alırken, bu kulüpler içerisinde genellikle siyah, kızıl ve koyu kahverengi renk köpekler yer alır. Beyaz renkli doberman köpeği aslına uygun görülmediği için güneşe hassasiyeti nedeniyle bu kulüplerde yer alamaz. Ayrıca albino doberman türleri dahil olmak üzere tüm hayvanlarda yüz, göğüs ve ayak bölgelerinde pas rengi lekeler yer almaktadır.

Doberman Köpeği Nasıl Beslenmeli ve Bakılmalıdır?

doberman-kopegiIsrarlı ve dikkatli bir eğitim gerçekleştirilmesi takdirinde doberman köpeği başarılı bir koruyucu ve bekçi olabilir. Ancak dobermanlar eğitilirken, asla şiddete başvurmamalı ve özellikle eğitiminin ilk aşamasında baskı uygulamaktan kaçınılmalıdır. Doberman türü köpeklerde dişi köpekler erkeğe göre daha baskın ve inatçı olabilir.

Doberman türünde pati tırnakları mutlaka kısa bir şekilde kesilmeli, diş fırçalamasına dikkat edilmeli, tüy dökme döneminde de kauçuk eldivenle dökülecek kıllar temizlenmelidir. Doberman türü genellikle kan hastalığı, kalça displezyası ve obezite gibi rahatsızlıklara yakalanabilir. Ayrıca sağırlık ve körlük gibi rahatsızlıklar ile karşılaşabilecekleri için bakımlarına çok yüksek özen gösterilmesi gerekir.

Yapıları gereği doberman köpeği türünde mutlaka beslenme sistemlerine özen gösterilmesi gerekmektedir. Bu tür mutlaka kaliteli besinler ile beslenmeli ve en sağlıklı beslenme düzeni için de veteriner tavsiyelerine uyum sağlanmalıdır. Yanlış beslenme düzeni doberman türünde mide dönmesi rahatsızlığı oluşturabilir. Aslında mide dönmesi rahatsızlığının asıl sebebi, çok fazla yemek yemesinin ardından çok yüksek hareketli aktiviteler gerçekleştirilmesidir.

Detaylar

Enerjik bir ırk olduğu için doberman köpeği her gün düzenli bir şekilde enerjisini atma açısından yoğun bir egzersiz ihtiyacı gösterir. Bu nedenle ev ortamında beslenen doberman mutlaka iyi havalarda her gün dışarı çıkarılmalı ve soğuk günlerde ise kapalı bir ortamda hareket alanı oluşturulmalıdır. Aksi takdirde düzenli bir şekilde enerjisini atamayan doberman türünde fiziksel rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.

Doberman türünde çok yaygın olarak görülen kulak ve kuyruk kesme olayı tamamen insanların egolarından kaynaklanan ve estetik bir görüntü sağladığı düşünülen yanlış bir davranıştır. Köpeğin sağlığına zarar veren davranışlar, tıbbi gereksinim arz etmediği sürece yapılmaması gereken davranışlardır. Köpek ile iyi bir eğitim ve iletişim kurulduğunda, sadakat ve bağlılık gerçekten çok üst düzeyde olacaktır.

Doberman Köpeği Nasıl Üretilebilir?

doberman-kopegiDoberman türünde köpekler yetiştirilirken, yaklaşık 14 yıla kadar yaşam ömürleri bulunmaktadır. Her üreme döneminde bir dişi 8 yavruya kadar doğurabilmektedir. Gerçek bir doberman yavrusu elde edebilmek için mutlaka erkek ve dişi doberman çiftlerinin birleştirilmesi gerekmektedir. Kırma yöntemi sonucunda ortaya çıkan doberman yavruları, ırkın aynı özelliklerini ve fiziksel yapısını göstermeyebilir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir