Doğumdan Sonra Köpek Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Bebekler dünyaya geldiğinde tıpkı insan yavrusu gibi, bakıma ve korumaya muhtaç olurlar. Bu minik mucizeler enfeksiyon alımına çok açık olduğu için size de oldukça fazla iş düşmektedir. Peki, Doğumdan Sonra Köpek Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Yeni Doğan Köpek Yavrularında Koruma Yöntemleri

dogumdan-sonra-kopek-bakimi-nasil-olmalidirAnnesinin sıcak ve temiz karnından, dünyanın mikroplarına merhaba diyen bebekler, uygun ortam hazırlanmaz ise çok çabuk hastalanabilirler. Almanız gereken önlemler basit gibi görünse de bebekler için hayati önem taşır. Evinize gelen misafirlerinizi köpek yavrularının yanına yaklaştırmayın, kıyafet ve kişi üzerinden gelecek mikroplar yavruya geçebilir. Yeni doğdukları için gözleri oldukça hassastır. Çok aydınlık olmayan, loş ortamlar iyi gelecektir. Uyudukları yer oldukça yumuşak bir zemin olmalıdır. Yemek kapları steril ve temiz olmalıdır. Kaplar bulundukları alandan ne çok uzak ne de çok yakın olmalıdır. Annenin rahatlıkla yavrularını emzirmesi için geniş bir alana ihtiyacı vardır. Bu alanı sağlamanız hem yavru hem de anne için kolaylıktır. Yavrulara dokunmadan önce mutlaka ellerinizi güzelce yıkamalı, üstünüzün temiz olduğundan emin olmalısınız. anne yavruları temizlemeyi başarabilir fakat yetersiz kalabilir, bu durumda siz takviye sağlayabilirsiniz.

Yavruların Hastalanmaması İçin Yapılacaklar

Yavruların vücut sıcaklığını dengelemesi zordur. Ortam ısısını ayarlamalı ve üşümelerini engellemelisiniz. Uygun ortam sıcaklığı 29 ila 31 derece arasında olmalıdır. İlk hafta için bu derece önemlidir, sonrasında sıcaklığı düşürebilirsiniz. Ekstra bir sıcaklık sağlamak için kesinlikle lamba kullanmayın.

Yeni Doğan Yavruda Beslenme

Bebeklerde olduğu gibi köpek yavruları da doğdukları andan itibaren anne sütü ile beslenirler. Fakat köpek yavrularının sayısı fazla olması sebebi ile annenin sütü yetersiz gelebilir. Bu durumda siz yavruyu değil, anneyi daha iyi beslemelisiniz. Farklı sütler yavruda alerjik reaksiyona neden olabilir. Annenin öğün sıklıklarını arttırmalı, süt yapıcı özel mamaları tercih etmelisiniz.


Doğumdan Sonra Köpek Bakımı Nasıl Olmalıdır? konu başlıklı makalemizde eksik içerik tespit etmiş olmanız halinde menülerimizde bulunan iletişim formundan tarafımıza bilgi vererek Hayvan Evrenini geliştirmemizde bize yardımcı olabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir