Engerekler – Engerek Yılanı

Sürüngen ve omurgalı familyasında yer alan ve zehirli yılan denince ilk akla gelen yılan türlerinden biri olan engerekler, en sık Afrika’da görülmektedir. Sıcak bölgeleri sevmelerinden dolayı Avrupa’da da sıkça görülür. Zehirli olmasından dolayı korkulan engereklerin faydaları da yok denemez.

Tarımda, tarıma zarar verecek kemirgen hayvanları yok ettiği için bir bakıma faydalı sayılırlar. Genellikle çalılık ve çakıl topraklarda yaşamayı tercih eden engereklerin ağaçlarda yaşayan türleri de bulunmaktadır Aynı zamanda Türkiye’de de bulunan bu tür yılanlar, avını ısırarak zehirler ve felç eder. Her engerek yılanının zehir etkisi farklıdır. Fakat en tehlikelisi Avrupa engereğidir. Isırdığı bölgede iki adet diş izi bırakır. Kendi içerisinde birçok türü barındıran engereklerin, Türkiye’de en sık rastlananı boynuzlu engerektir.

Engereklerin Üreme Sistemi

Yaz aylarında avlanan ve kış gelince kuytu köşelerde saklanan engerekler, Mart aylarında çiftleşmeye başlarlar. Hamilelik süreçleri 4 aydır. Bir doğumda yaklaşık 20 tane yavru doğurabilme olanakları bulunmaktadır.

Engereklerin Bazı Kişisel Özellikleri

Gözlerinin hemen önündeki çok sayıda olan sinir çukurları sayesinde sıcak kanlı canlı türlerini tespit edebilir ve o türler için artık bir tehlike unsurudur. Bu çukurların genel adına “pit” denilmektedir. O kadar hassas bir sistemdir ki, havanın aşırı karanlık olduğu zamanlarda bile metrelerce mesafedeki bir fareyi rahatlıkla algılar.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir