Gök Balina

Diğer adıyla mavi balina ve kükürt balina olarak da bilinmektedir. Gök balinalar dünyanın en ağır ve en büyük hayvanıdır.

Gök Balinaların Yaşam Alanları

Gök balinalar Artrik Okyanusu dışında yer alan bütün denizlerde yaşamaktadır.

Mavi Balinaların Genel Özellikleri

gok-mavi-kukurt-balinaGök balina dişsiz balık türlerinden biridir. Ağırlıkları en fazla 190 ton boyları ise 33 metreye kadar ulaşabilir. Dişi gök balinalar genellikle erkek balinalardan daha büyüktür.

Bu memeli türleri mavi-gri renklerindedir ve açık gri benekleri vardır. Kafaları geniş ve düz yapıdadır. Boyun ve baş bölgeleri yumuşak bir yapıda olduğundan kolaylıkla darbe alabilirler. Balinaların nefes delikleri iki tane ve büyük kabarık çıkıntılar şeklindedir. Bu yüzden nefes alıp verirken su püskürtürler bu püskürtüler de yaklaşık 6-7 metreye kadar yükselebilir ve uzaktan da görülebilir.

Ağızlarında balina çubukları diye tanımlanan üst çeneden aşağıya sarkan kalın, siyah renkli uzunluklar vardır. Ön kısımlarda yer alan balina çubukları 50 santimetre olabilirken önlerde yer alan çubuklar yaklaşık 1 metre kadar olabilirler. Bu uzantılar beslenmede çok önemli işlev görmektedirler.

Boyun kısmında oluklar vardır ve gövdeye paralel uzanmaktadır. Boyun kısmından alt çeneye kadar uzanan bu yapı hayvanın beslenirken boğazının genişlemesini ve ağzına besini alabilmesini sağlar. Ayrıca bu oluklar suda yüzerken karşılaştığı su direncini de azaltmaktadır.

Gök Balina Nasıl Beslenir ?

Gök balina genellikle krille beslenirler. Besin bulma arayışları gök balinaların dağılımını etkilemektedir. Gittikleri bölgelerde uzun süre kalmazlar ve tekil ya da çiftler halinde gezinirler. Gündüzleri derinliklerde beslenirken geceleri yüzeye yakın beslenirler.

Gök Balina Üremesi

Gök balinalar cinsel olgunluğa yaklaşık 6 ile 10 yaş arasında erişmektedirler. Çiftleşme dönemleri sonbaharın sonuna doğru başlar ve kışın da devam etmektedir. Dişi türleri her 2-3 yılda bir doğum yaparlar ve yaklaşık gebelik süresi 10-12 aylık bir süreyi kapsamaktadır. Yeni doğan yavru balina 2-3 ton ağırlığında ve 7-8 metre boyunda olmaktadır. Anne gök balina yaklaşık 8 ay kadar yavruyu emzirir. Bu süre zarfında yavru gök balina neredeyse günlük 380-400 litre süt emer ve her gün yaklaşık 90 kilogram artarken boyu da günde 4 santimetre uzamaktadır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir