Gri Balina

Gri balina orta boy bir balina olup kıyı türü balinasıdır. Bu Balina kendisine zıpkın vurulduğunda agresif tepki vermesi nedeniyle ‘’şeytan balığı’’ lakabını almıştır.


Gri Balinalar Nerede Yaşar ?

Gri balinalar yalnızca Pasifik Okyanus’unun sığ kıyı sularında bulunurlar. Doğu ve batı pasifikte var olan 2 popülasyon vardır. Bunlar Kuzey Amerika’nın batı kıyısında bulunan doğu Kuzey Pasifik grubu ve doğu Asya kıyılarında bulunan batı Kuzey Pasifik grubudur.
Doğu pasifik grubunun çoğu yaz aylarını Kuzey Bering ve Chukchi Denizlerinde geçirmektedirler. Ancak bazı gri balina grupları ise yaz aylarını Pasifik kıyılarında Güneydoğu Alaska, Britanya Kolombiya’sı, Washington ve Oregon sularında geçirirler. Sonbahar aylarında Kuzey Amerika kıyıları boyunca güneye doğru inerler ve kışları Meksika kıyılarına göç ederler.

Gri Balinaların Özellikleri

gri-balinaGri balinaların erkekleri 11-13 metre boyunda 30-33 ton ağırlığında dişileri ise 15-16 metre boyunda 34-36 ton ağırlığındadır. Dişi gri balinalar genellikle erkek balinalardan daha büyüktürler. Bu balina türü iyi yüzücüler olarak değerlendirilirler. Normal yüzme hızları 2-3 mil iken tehlike anında bu hız 6-7 mile kadar çıkabilir. Yüzme hızlarının düşük olduğu zamanlarda kolay av haline gelmektedirler.
Gri balinaların ağızlarının köşesinin üst kısmında küçük gözleri vardır. Gri renkli ve üstünde yaşayan parazitlerden (barnac ve balina biti) dolayı beyaz soluk lekeler olan gövdeleri vardır. Bu büyük memeliler kafalarının üstünde bulunan burun deliklerinden hava solumaktadırlar.
Göğüs yüzgeçleri geniş kanat şeklindedir. Kuyrukları ise S şeklindedir ve ortadan bir çentik ile ayrılmış gözükmektedir. Kuyruk boyları ise yaklaşık 10 metre genişliğindedir.
Gri balinalar genellikle küçük gruplar halinde yaşarlar. Nadiren büyük gruplar halinde görülebilirler. Fakat hayatları boyunca hep aynı grupta kalmayan gri balinaların sosyal bağları gevşektir.
Genellikle su yüzeyine dalıp çıkmaları çok hızlı şekildedir. Bunun üstlerinde yaşayan parazitlerden kurtulmak için faydalı olduğu düşünülmektedir.

Gri Balina Nasıl Beslenir ?


Gri balinalar yiyecekleri besinleri genellikle suyun en altından alırlar. Genel olarak kabuklu deniz canlılarını ve yumuşakçaları tüketirler. Su içinde hareket halinde iken su, tortu, enkaz ve yiyecek alabilirler ve sistemleri gıda dışında ki her şeyi filtreleyecek kadar iyidir. Yani yiyecekleri ağzını açarak su ile beraber alıp daha sonra suyu dışarıya verdikten sonra kalan besinler ile beslenirler.

Gri Balinaların Üremesi

gri-balinalarin-uremesiGri balinaların çiftleşme süreçleri diğer balina türlerinden daha karmaşık bir yapıdadır. En az 3 kişilik bir çiftleşme süreci yaşamaktadırlar. Bu gruplar bir erkek iki dişi gibi veya başka varyasyonları olabilir. Kadınların birden fazla erkekle çiftleşme yaşaması daha yüksek şansla gebe kalmasına fırsat vermektedir. Gri balinalarda çiftleşme gerçekleştikten sonra bir arada kalmazlar.
Ortalama cinsel olgunluğa ulaşma yaşları dişide de erkekte de 8-9 yaştır. Dişi gri balinaların hamilelikleri 12-13 ay sürmektedir ve kış aylarında doğum yapmaktadırlar. Doğumlarını sığ lagünlerde yapan balinalar buralarda 2-3 ay sabit kalırlar. Sebebi ise buralarda yavrularının yağ tabakasının oluşmasını beklemeleridir. Çünkü bu balina yağları onları soğuk sulara gittiklerinde sıcak tutabilecektir. Yeni doğan balinanalar koyu gri, siyah renklerinde olurlar ve beyaz lekeleri daha belirgindir. Bir yavru ortalama 680-920 kilogram ağırlığında ve 4,5-5 metre uzunluğunda doğmaktadır. Bir doğumla bir yavru doğuran gri balina yavrusuna 9 aylık olana kadar bakar. Bu süre zarfında yavruları hem emzirirler hem de tehlikelere karşı korurlar. Dişi balinalar; yavruları 7-9 aylık olana kadar emzirirler ve yavrular günde yaklaşık 50 galon süt içerler. Bu sütler oldukça besleyici özelliktedir ve balinalar bu sayede hızlı kilo alıp büyürler. Anneler bu dönemde yavrularına süt sağlamaktan ve onları korumaktan sorumludurlar. Bu yüzden onlara ekstra enerji gerektiğinden boyutları erkeklere göre daha büyüktür.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir