Habeş Kedisi

Dünyanın bilinen en eski türlerinden biri olarak insanlık tarihine yetişecek kadar köklü bir tür olan Habeş kedisi canlı ve sıcak yapısı ile bir ev kedisi olarak beslenebilmektedir. Zeki ve akıllı bir kedi türü avcı ve enerjik bir kedi türüdür. Temel olarak koyu kahverengi veya kahverengi tüy rengi bulunması ile birlikte zayıf bir gövdesi ve ince bir kürk yapısı yer almaktadır.

Çocuklarla çok iyi geçilebilen, hareketli bir yapıya sahip olan ve bakım ihtiyacı düşük olan bu kedi türü hem oyuncu hem de eğitime yakın bir kedi türüdür. Kedi türleri arasında en aktif hayata sahip olan Habeş kedisi yükseğe tırmanma ve zıplamayı çok sever ve doğal ortamda harika bir avcı özelliği bulunur. Karakteri gereği her zaman yüksekte olmak istediği için ev yaşamında en yüksek noktalara tırmanma isteği gösterir.

Çok kolay bir şekilde evcil yapıya alışma gösteren ve hem asaleti hem duruşuyla karizmatik bir kedi türü olan Habeş türü neredeyse uyumayı sevmemektedir. Genellikle sık sık sevilme ihtiyacı göstermediğinden dolayı daha rahat beslenebilir ve sevilme ihtiyacı hissettiğinde de sahibinin yanına gelerek samimi bir yapı gösterir.

Nasıl Yayılmıştır?

habes-kedisiİlk olarak kökenlinin Asya olduğu düşünülen Habeş kedisi günümüzde Etiyopya yani Habeşistan olarak bilinen bölgede yaşamaktadır. Çok eski bir tarihe sahip olduğundan dolayı da Antik Mısır dönemlerinde 2. Ramses zamanında dahi yaşadığı düşünülürken, Somali kedisi olarak bilinen türün atası olarak da gösterilmektedir.

Bu kedi türünün tarih içerisinde asıl dönüm noktası ise 1871 yılı olarak bilinir. Bu dönemde Kristal Sarayı’nda sergilenen bir Habeş kedisi Zula ismi ile tanınmaktadır. Sonrasında başlayan bilimsel çalışmalar ile türün geliştirilmesi ve üretilmesi sağlanmıştır. 1927 yılında Fransa’ya getirilmiş ve daha sonrasında Avrupa’ya yayılım gösterirken, ardından da dünya genelinde geniş bir şekilde yayın göstermiştir.

Yaşam Alanı Nasıl Olmalıdır?

habes-kedisi20. yüzyılın ilk dönemlerinde dünyaya yayılarak her eve girmeye başlayan Habeş kedisi genellikle bir ev kedisi olarak da görülmeye başlamıştır. Puma benzeri bir yapıya benzeyen ve vahşi bir kedi izlenimi oluşturan bu tür, aslında doğadan çok ev yaşamında görülmektedir. Ev yaşamı içerisinde kendisi için yüksek noktalar barındıran bir alan oluşturulabilir. Hareketli ve oyuncu yapısı ile sürekli zıplama ve yükseğe çıkma isteği duyduğundan dolayı bu fiziksel ev yapısına dikkat edilmesi gereklidir.

Çocuklu aileler ile anlaşabilen ve köpeklere sahip olan aileler için de doğru bir seçim olarak ev yaşamına uyum sağlayabilmektedir. Diğer bir ismi Abyssinian olarak da bilinen bu tür çocukların ilgisine karşı kibar ve saygılı bir yapı göstermektedir. Zeki bir hayvan olduğu için bebeklerle oynamaz. Ancak okul çağındaki çocuklar ve enerjisi yüksek küçük çocuklar ile oldukça yüksek bir uyum sağlayabilir. Korkusuz bir yapıya sahip olduğu için köpeklere karşı zarar vermeden onlarla iyi bir dostluk bağı kurabilmektedir. Bilhassa papağan gibi evcil hayvanlar ile iyi geçinebilir ve ev yaşamı içerisinde aile uyumu sağlayabilir.

Habeş Kedisi Nasıl Beslenmelidir?

habes-kedisiÇok basit bir şekilde bakım gerçekleştirilebilen Habeş kedisi özellikle haftada bir defa tüylerinin taranması ile birlikte kolaylıkla temizlenebilir. Su ile arası pek iyi olmayan bu tür banyo alışkanlığı olmadığından dolayı biraz zor yıkanabilir. Ancak her gün düzenli bir şekilde ya da en azından haftalık olarak dişleri fırçalanmalı ve temizliğine dikkat edilmelidir.

Beslenme açısından iyi kalite kedi mamaları tercih edilerek, veteriner önerisi ile beslenme sağlanabilir. Kediler süt ile beslenmekten hoşlansa da bu ırk inek sütüne karşı hassasiyet gösterir. Bu nedenle kedinizi beslerken, süt vermemeye dikkat etmeniz gereklidir. Bilhassa bu kedi türünün beslenmesinde peynir ve salam en sevdikleri gıdaların başında gelmektedir.

Çok kısa tüy yapısı bulunduğundan dolayı pek sık dökülmeyecek ve haftada bir defa taramak yeterli olacaktır. Sıklıkla oyun oynamak istediklerinden dolayı oyuncaklarını sürekli bir şekilde temiz ve bakımlı tutarak, sağlam oyuncaklarla kendisine bir oyun alanı oluşturabilirsiniz. İyi bir bakım yapılması sayesinde göze çok daha iyi hitap eden ve sağlıklı bir Habeş kedisi sahibi olabilirsiniz.

Etkileyici bir bakışları bulunduğu için göz kenarlarında haftada bir defa çapak temizliği yapılmalı ve bu sayede enfeksiyon temizliği sağlanmalıdır. Kulakları 3-4 günde bir nemli bir pamukla silinmeli, mikroplardan uzaklaştırmak için buna dikkat edilmelidir. Tuvalet konusunda çok hassas olduklarından dolayı kirli tuvalet istemezler ve evin başka yerlerinde kedi dışkısı görmek istemediğiniz için de sürekli olarak tuvalet kaplarını temiz tutmanız gerekmektedir. Ayrıca bakım sırasında en önemli noktalardan birisi olarak veteriner kontrollerini aksatmamalısınız.

Habeş Kedisi Sağlık Sorunları

habes-kedisiGenel olarak Habeş kedisi türünün yaşadığı sağlık sorunları arasında kan rahatsızlıkları görülmektedir. Kan hücreleri içerisinde enerji üretimi oluşturan bir enzim ihtiyacını karşılamak açısından piruvat kinaz eksikliği görülmesi ile kan sorunları ortaya çıkabilir. Bu hastalık 6 ay gibi kısa bir süre içerisinde ortaya çıkabileceği gibi 12 yaşına kadar hastalığın yaşanma riski bulunmaktadır. Çok belirgin bir belirtisi bulunmamakla birlikte veteriner kontrolü sırasında bu testlerin yapılmasına dikkat edilmelidir.

Erken dönemlerde Habeş kedisi türünde diş rahatsızlıkları görülebilir. Hiperestezi sendromu nedeniyle yoğun bir tüy dökme sorunu ile karşılaşabilirler. Bu sendrom nedeni ile kendilerine dokunulduğunda, çok aksi bir hareket gösterebilirler. Patellar luxation olarak bilinen rahatsızlık sonucunda diz kapağı çıkığı oluşabilir. Hatta bu durum ilerlediğinde, ameliyat dahi gerekebilir. Progresif retinal atrophy gibi göz hastalıkları veya böbrekleri etkileyen amiloidoz gibi genetik rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.

Habeş Kedisi Üreme Dönemi

Her kedi türünde olduğu gibi Habeş kedisi üreme dönemi için de yetişkinliğe geçtikten sonra yani 6 ay ve 1 yaş itibarı ile çiftleşme dönemi başlayacaktır. Bu dönemde dişilerde kızışma başlarken erkeklerde ise 1 yaş itibariyle ergenliğe ulaştıktan sonra her dönem çiftleşme gerçekleştirilebilir. Bu dönemlerde kuyruk ve vücut yapısı ile kendini net bir şekilde belli eden kediniz için doğru bir eş bulunarak veteriner kontrolü ile üreme sağlanabilir.

Hamilelik Dönemi

Belirli ırklardan gelen kediler genellikle bir defada 4 yavru doğurdukları için Habeş kedisi de benzer şekilde her doğumda 4 adet yavru doğurabilir. Hamilelik sürecinde bakımlarına ve beslenme özelliklerine biraz daha fazla dikkat göstermek gerekir. Yaklaşık 2 ay boyunca süren bu gebelik sürecinde sakinleşme, iştah açılması, sabah huysuzlukları artması gibi etkiler görülür.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir