Havana Kedisi

Kedi beslemek ve sevdiklerine güzel bir hediye olarak kedi almak isteyenler her zaman özel kedileri tercih ederler. Özel kedi tabiri kişinin kendi evcil hayvan anlayışına uygun olan seçenekler olarak değerlendirilir. Bazıları için zeki, bazıları için hareketli bazıları için ise sakin türler olabilir. Özel kedi türlerinden bir tanesi olarak Havana kedisi akla gelmektedir. Farklı görüntüsü ve özel davranışları nedeniyle pek çok kişinin tercihi olan bu kedi türü ile ilgili olarak çok fazla ilginç bilgi bulunmaktadır.

Havana Kedisi Tarihçesi

havana-kedisiHavana kedisi köken olarak Güney Asya’dan gelmiş olan bir kedidir. Güney Asya ülkelerinde bu kedinin şeytana karşı koruduğu anlayışı hâkimdir. Uzun yıllar sadece bu bölgede yetiştirilen kedi daha sonra Avrupa ülkelerine ulaşmıştır. Tayland içerisinde yetiştirildiği bilinen bu tür daha sonra sömürü süreci ile birlikte 1890 yılında Avrupa topraklarına ulaşmıştır. Avrupa kıtasında bilinen adı İsviçre Dağ Kedisi şeklindedir. Bu iki geçmiş birlikte değerlendirilerek son ad olarak Havana Brown adı ile anılmaya başlamıştır.

Özellik olarak siyam kedilerine benzerlikler gösteren kedi türü ile ilgili olarak çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda kedi türü özel bir ırk olarak 1964 yılında tanınmaya başlamıştır. Görünüş olarak farklı bir görünüşe sahip olan Havana kedisi günümüzde az sayıda bulunmaktadır.

Havana Kedisi Karakteristik Özellikleri

Havana kedisi görüntü olarak ince ve zarif bir kedi türü olarak bilinir. Kahverengi ve tonlarında bulunan dış görüntüsü ile birlikte oldukça farklı olarak görülmektedir. İnce ve zarif beden yapısına rağmen kaslı ve güçlü bir görüntüsü bulunmaktadır. Atletik denilebilecek bir kedi türüdür. Bacakları diğer kedi türlerine göre daha incedir. Ön bacakları arka bacaklarına göre kısa şekildedir. Bu özellikleri ve atletin yapısı ile yüksek noktalara kolay şekilde zıplayarak engelleri aşabilir. Renk seçeneği olarak tütün rengi, çikolata ve kahverengi renklerde görülebilmektedir. Parlak ve canlı tüy yapısı oldukça güzel görünmesini sağlar.

Davranış olarak ilgi bağımlısı olan Havana kedisi sahiplerine oldukça bağlıdır. Kendisi ile ilgilenilmesini ve oynanmasını çok sever. Yavru iken alınan ve yetiştirilen kediler sevildiği ortama her zaman çok bağlı olmuştur. Kendisi ile konuşulmasını ve ilgi gösterilmesini çok seven kediler yalnız kalmaktan nefret ederler. Ev içerisinde kimse olmadığı zaman gergin oldukları bilinir. Oynarken ve severken onunla konuşarak rahatlatmanız ve mutlu olmasını sağlamanız mümkündür. Aşırı hareketli bir kedi türü olmasa da oyun oynamaktan yorulmazlar. İnsanlara oldukça yakın davranan Havana kedisi sevecen tavırları ile özellikle çocuklar için iyi bir dost olmaktadır.

Yaşam süresi olarak on yıl ile on beş yıl arasında değişen süreler ifade edilmektedir. Bir kedi için ortalama süre olarak belirtilebilse de doğru şekilde bakıldığında uzun süre yaşayabilmektedir.

Havana Kedisi Büyüklük ve Ağırlığı

Havana kedisi ırk olarak ortalama bir kedi boyutlarındadır denilebilir. İnce vücut yapısına karşın kaslı yapısı nedeni ile ortalama olduğu belirtilebilmektedir. Ağrılık olarak iki buçuk kilo ile dört buçuk kilo aralığında değiştikleri bilinmektedir.

Türün Bakımı İle İlgili Hususlar

havana-kedisiÖzel bir kedi ırkı olan Havana kedisi bakımı ile ilgili olarak çok fazla uğraştırdığı söylenemez. Tüylerinin bakımı için de yine aynı durum geçerlidir. Kısa tüylere sahip olan kedi ırkının tüy bakımı oldukça kolaydır. Tüylerinin yumuşak ve kısa olması birbirine karışmasını engellemektedir. Bu sayede de haftada bir kez taranması yeterli olacaktır. Banyo yapılması ve benzeri ekstra durumlara ihtiyaç duyulmamaktadır. Tüylerin daha parlak ve güçlü olmasını istiyorsanız özel takviyeler kullanılabilir.

Okşanmayı çok seven Havana kedisi özellikle boynunun altından masaj şeklinde uygulanan sevgi gösterisine bayılır. Tırnakları için belli aralıklar ile bakım yapılması tavsiye edilir. Özellikle hijyen açısından tırnakların içerisinde oluşması muhtemel mikrop ve bakterilerin temizlenmesi gereklidir. Yine hijyen açısından mama ve kum kaplarının belli aralıklar ile temizlenmesi ve kumlarının değiştirilmesi tavsiye edilir. En ideal temizleme aralığı günlük şekilde yapılandır. Ancak yapılamıyorsa aralıkları kısa tutularak işlem yapılabilir. Safkan sayılabilecek bir kedi türü olması sayesinde görülebilecek genetik hastalık sayısı oldukça azdır. Özellikle genç yaşlarda üst solunum yolu rahatsızlıklarına dikkat edildiğinde uzun süre sorunsuz şekilde yaşadığı bilinmektedir.

Ev Ortamındaki Davranışları

Havana kedisi ev ortamında bakılıp büyütülebilecek ideal kediler arasında yer alır. Bakımının kolay olması, çok fazla tüy dökmemesi ve bunlar gibi pek çok sebep dolayısıyla bu ırk evler için idealdir denilebilir.

Akıllı ve meraklı bir ırk olması sebebi ile evlerde özellikle çocuklar ile oynamaktan büyük keyif alır. Özellikle yavru olarak geldiği evlerde uzun süre kalan kediler aileye oldukça iyi şekilde bağlanarak mutlu şekilde yaşar. Günlük olarak oynandığı ve ilgi gösterildiğinde de her zaman mutlu olacaktır. Kedilerin insana yakın bir yapıda olması da bu süreci kolaylaştırmaktadır. Yumak şeklindeki bir şeyleri atıp getirme şeklinde oynanan oyunlar oldukça hoşuna gitmektedir. Enerji seviyesi yüksek olması ve yüksek alanlara atlayabilecek kadar dinamik olması sayesinde ev ortamında bazen yaramazlıkları görülebilir. Enerjisini rahat şekilde atabilmesi için bahçe ve benzeri alanlarda oynaması daha iyi olacaktır.

Havana kedisi kendisi ile konuşulmasını ve ilgi gösterilmesini çok sever. Kucağınıza aldığınızda severken onunla konuşarak mutlu edebilirsiniz. Evde başka bir odada bulunduğunuzda konuşmak için sizin yanınıza gelecektir.

Diğer kediler ile ve uysal olan köpekler ile uyumlu şekilde yaşayabilir. Uyum sürecinin yavaş ve sakin şekilde atlatıldığında gerisi gelecek ve sorunsuz şekilde anlaşacaklardır. Özellikle diğer kedi türleri ile aynı ev içerisinde bulunmakta sorun yaşatmayacak kedi türüdür.

Oynamayı, konuşmayı ve hatta araba ile seyahat etmesi seven bir kedi türü olarak ev ortamı için tercih edilebilecek bir türdür.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir