Himalayan Kedisi

Sıcakkanlı, siyam görünüme sahip bir İran kedisi olan himalayan kedisi kökenini hem Siyam kedilerinden hem de İran kedilerinden almaktadır. Himalayan tam adına sahip olmasına rağmen kimi zaman Himmie isimlendirmesiyle de adlandırılabilen bu kediler, ilk olarak doğal bir üremenin değil bunun tam tersine insanlar eliyle yapılmış bir çaprazlamanın sonucunda ortaya çıkmış bir tür olmaktadır. İran ve Siyam kedilerinin çaprazlanmasının bir ürünü olarak ortaya çıkan Himalayan kedileri Siyam kedilerinin en karakteristik özelliği olan lekeli renklere sahip olmakta ve mavi gözleriyle sevimli bir görünümü üzerlerinde taşımaktadırlar.

İlk kez 1931 yılında başlayan çaprazlama çalışmalarında siyamların kendine özgü en önemli özelliği olan lekeli renklerin ve uzun tüylerin alt genlere aktarılması başarılabildi. Araştırmacılar ve kedi üreticileri tarafından üzerinde uzun süre çalışılan himalayan kedisi nihayet bu son halindeki görüntüsüne gelmeyi başardı. Himalayan kedisinin türünden ilk çıkan yavruya da Newton’s Debutante adı koyuldu. 1950’lere kadar geniş bir alanda yaygınlık kazanamasa da bu türün kedileri İngiliz ve Kuzey Amerikalı hayvan üreticilerinin türü fark etmesiyle kısa sürede popüler hale geldi.

1950’li yılların sonlarına doğru kesin bir şekilde tanımlanması başarılmış olan bu kedilerin renklerine göre farklılık gösteren örnekleri sebebiyle tanımlanmasına ilişkin yapılan tartışmalar 1980’li yılların ortalarına kadar da devam etmiştir. Günümüzde Uluslararası Kedi Konfederasyonu tarafından İran kedisi türünün örneklerinden biri olan görülen himalayan kedisi kimi kedi dernekleri tarafından da İran kedilerinin dışında bir tür olarak sınıflandırılmaktadır. Bugün gelinen noktada türün devamının sağlanmasında Himalayan kedilerinin yine İran kedileriyle veya Exotic Shorthair adıyla bilinen türle çiftleştirilmesi gerçekleştirilmektedir.

Himalayan Kedilerinin Karakteristik Özellikleri

himalayan-kedisiİran kedilerinin geneline hakim olan sakinlik, uysallık ve sevimli bir karaktere sahip olma özellikleri Himalayan kedilerinde de bulunan bir özelliktir. Her zaman yakınındakilerle yakın bir iletişime sahip olmayı çok seven bu türün kedileri genellikle kucakta oturmayı ya da bacaklara sürtünmeyi sever. İlgi görmek istediği kişileri dikkatlice seçen ancak seçtiğinde de ilgi görmek için tüm sevecenliğini gösteren bu kediler çocuklarla da son derece uyumlu bir şekilde vakit geçirebilmektedir.

Çocuklarla arası iyi olan himalayan kedisi aileyle birlikte yaşayacak kedi arayışında olan kişiler için en ideal kedilerden biri olmaktadır. Aynı zamanda bu kediler dışarıdan gelen yabancılara ve misafirlere karşı da son derece hoşgörülü ve anlayışlı olduğu için sevilen bir tür olmaktadır. Her zaman sessiz sakin ortamları tercih eden bu kediler huzurlu ev ortamlarında daha mutlu olmaktadır. Bilinen kedi seslerinden çok farklı bir ses tonuna sahip olan bu kedilerin sesleri kimileri tarafından rahatsız edici bulunsa da büyük bir topluluk tarafından müzikal değere sahip bir ses olarak değerlendirilmektedir. Kendisine sevgi gösterildiğinde aynı şekilde bu sevgiyi büyüterek çevresine aktarabilen bu kedi türü hareketliliği ile de bunu doğrular.

Hareketli Midir?

Kedi beslemek isteyen ancak kedilerin ani ve çok hareketli olduğu pek çok durumdan rahatsız olan kişiler için himalayan kedisi en iyi kedilerden biri olmaktadır. Hiçbir şekilde perdelere tırmanma, mobilyalara zarar verme, mutfak tezgahlarının üzerine çıkma, buzdolaplarına tüneme gibi bir davranışın görülmeyeceği bu kediler sakinliği sebebiyle daha makul alanlarda vakit geçirirler. Bu sayede kişilerin evlerde olmadıkları zamanlarda da evde ne olup ne bittiği konusunda herhangi bir endişe duymasını gerektirecek bir olay da yaşanmamaktadır. Her zaman sandalye, kanepe veya kendisine ait yumuşak bir yatakta bulunmayı tercih eden bu kediler taleplerinin karşılanmasıyla daha sevimli kediler haline gelmektedir.

Bakımı Zor Mudur?

himalayan-kedisiHimalayan kedilerinin en merak edilen özelliklerinden biri de bu kedilerin bakımı olmaktadır. Bakımında en zorlanılan noktası günlük taramanın gerekli olması olan bu kediler uzun ve güzel tüylere sahip olduğu için bu tüylerin birbirine dolanmaması ve keçelenmemesi için mutlaka düzenli olarak tüylerin taranmasına ihtiyaç duymaktadır. Tüylerinin temiz kalabilmesi günlük taramalarla mümkün olan bu kedilerin aynı zamanda aylık olarak banyoda yıkanması da gerekli olmaktadır. Temizlik yönüyle bu türden gereklilikleri olan bu kediler evlerde bakılmaya gayet uygundur.

Himalayan kedilerinin bakımına ilişkin en zor durumlardan biri cinsin tuvalet alışkanlıkları olmaktadır. Kendi tuvaletini yaptığında patilerine ve kürküne kedi kumlarını kolaylıkla yapıştırabilen bu kedilerin kedi kumlarından temizlenmesi de gerekmektedir. Tüm bakımından olduğu gibi Himalayan kedilerinin tuvaletleriyle ilgili bakımlarında da temizliklerine ve düzenli bakımlarına yönelik ihmalkar davranışlar ortaya konursa bu durumda Himalayan kedisinin kedi kumunu kullanmayı bırakması davranışı da görülebilmektedir. Epiphora yani göz yaşarması kronik rahatsızlığına pek çok örneği sahip olan bu kedilerin göz kenarlarının temiz bezler yardımıyla her gün temizlenmesi de gerekmektedir. Aynı şekilde diş ve diş eti hastalıklarından korunmasını sağlamak için de himalayan kedisi için dişlerin fırçalanması ayrı bir önem taşımaktadır. Yalnızca evde bakılmaya uygun bu kediler kavgacı ve mücadeleci bir karaktere sahip olmadığı için dışarıda bulunan kedi ve köpeklerle birlikte yaşamada zorlanmaktadır. Ayrıca farklı görünümleri sebebiyle çalınması da söz konusu olabilir.

Temel Sağlık Sorunları

Çaprazlamalar sonucunda oluşturulan hemen hemen tüm kedilerde olduğu gibi himalayan kedisi için de çeşitli kronik hastalıklardan söz etmek mümkün olabilmektedir. Çok sevimli ve sevecen kediler olmasına rağmen bu kediler burun deliklerinin dar olmasından dolayı zor nefes alabilme, dişlerinin birleşiminden kaynaklanan sorunlardan dolayı kolaylıkla diş ve diş eti rahatsızlıkları yaşayabilmektedir. Göz yaşarmalarıyla baş etmek durumunda kalan bu kediler ısıya aşırı hassas olmakta, genetik böbrek hastalıklarını da üzerinde taşımaktadır. Ayrıca kaşıntı, kızarıklık ve tüy dökülmesiyle kendini gösteren deri yağlanmaları da yaşayabilmektedirler.

Tipik Himalayan Kedisi Görünümü

himalayan-kedisiİran kedilerinin sevimli, yuvarlak ve büyük yüz ifadelerini aynı şekilde üzerinde taşıyan himalayan kedisi büyük gözlere, geniş yanaklara, küçük kulaklara ve kısa burunlara sahip bir kedi türüdür. Boyunları kısa olmasına rağmen kalın olduğu için kaslı bir vücut yapısına sahip olan bu kediler patileriyle de son derece güçlü hayvanlardır. Kısa kuyrukları vücutlarıyla orantılı bir şekilde bulunan bu kediler parlak, uzun ve kalın kürkleriyle dikkat çekmektedir. Çikolata renginden maviye, kremden leylağa, liladan kırmızıya kadar çok farklı renklere sahip olabilen tüyleri genellikle lekeli yüzleriyle diğer kedilerden ayrılmaktadır. Bu kedilerin en belirleyici özelliği ise parlak mavi renkte olan gözleridir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir